Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 18 LIPCA
Św. Szymona z Lipnicy 
Św. Brunona, biskupa
Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
Imieniny obchodzą:
Fryderyk, Kamil, Karolina
 
wyszukiwarka
 
 

Spotkanie czcicieli Chrystusa Króla: religia ma pierwszeństwo w stosunku do polityki!

Data publikacji: 2017-11-19 07:58
Data aktualizacji: 2017-11-19 22:08:00
WIADOMOŚCI

Pod hasłem „Dziś i jutro dzieła intronizacji” odbyło się 18 listopada w Krakowie-Łagiewnikach ogólnopolskie spotkanie czcicieli Chrystusa Króla. Wydarzenie wpisywało się w obchody rocznicy proklamacji Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

 

Podczas sesji formacyjnej i programowej, która odbyła się w auli sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, poruszano tematy związane z afirmacją Chrystusa Króla w Eucharystii i Kościele, społecznymi aspektami królowania Chrystusa oraz prawa Bożego w Konstytucji.

 

Na temat społecznych aspektów mówił ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Podkreślił on, że pierwotna tradycja ikonograficzna ilustruje ważny problem, że Chrystus pierwotnie jest kapłanem, a jego królewskość z tego wynika. – Ta sekwencja jest głęboko zakorzeniona przede wszystkim w Piśmie Świętym, które jest dla nas punktem odniesienia i podstawą życia chrześcijańskiego – wyjaśniał prelegent.

 

Jak ocenił, mówienie o Chrystusie jako królu, odnosząc się do tradycji biblijnej jest trudne w dzisiejszym świecie, ale to właśnie źródła biblijne są kluczowe, gdyż tam znajdują się fundamentalne wskazania. – Mówiąc o społecznym królowaniu Chrystusa dzisiaj, trzeba podkreślić, że pierwszym wyrazem tego panowania jest to, że religia posiada pierwszeństwo w stosunku do polityki. To nie jest dla wszystkich oczywiste, ponieważ żyjemy w upolitycznionym świecie – mówił. Jak dodał, polityka nie jest narzędziem ewangelizacji, ale przedmiotem do ewangelizowania.

 

Na czym polega formacja czcicieli Chrystusa Króla mówił bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla, delegat KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych. Wyjaśniał, że formacja składa się z trzech elementów: wychowania, formowania i kierownictwa. – Trzeba tak się ukształtować, aby podobać się Panu. Należy tak budować gmach życia, aby był doskonały, ale trzeba go budować na Chrystusie, który jest fundamentem. Jeśli nie będzie się w tym budowaniu pokornym, to zacznie się budować na sobie – wyjaśniał.

 

W trakcie spotkania odbyła się również dyskusja panelowa, która przebiegała pod hasłem „Obrona prawa Bożego a Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej”. Dr hab. Krzysztof Wroczyński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego omówił temat z perspektywy filozoficznej. – Ludzkie prawa muszą mieć jakąś wewnętrzną gwarancję, musi być wyższy probierz transcendencji. Sam problem istnienia Boga i transcendencji racji istnienia stoi przed każdym człowiekiem, niezależnie od tego czy jest wierzący czy nie, to warunek kondycji człowieka – wyjaśniał. Jego zdaniem odesłania do transcendencji, do Boga, nie można pominąć w Konstytucji.

 

Z kolei adwokat Jerzy Kwaśniewski z Instytutu Ordo Iuris wyznał, że obecnie można zaobserwować niepokojącą sytuację w kulturze, polegającą na odrzucaniu naturalnego rozumu. Jego zdaniem jest to widoczne m.in. w zaprzeczeniu ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci.  – To fundamentalne zagrożenie poczucia godności i człowieczeństwa. Obecnie Konstytucja częściowo to chroni – powiedział. Wskazał również na obecne w kulturze niszczenie fundamentalnej definicji małżeństwa i rodziny.

 

Z kolei prezes Ordo Iuris dr hab. Aleksander Stępkowski zwracał uwagę na to jak ważna jest percepcja rzeczywistości w prawdziwych kategoriach, ponieważ jeśli kultura opiera się na nieprawdziwych przesłankach, to zmierza do samozagłady. W jego ocenie w obecnym czasie kultura do tego zmierza. – Funkcjonujemy w realiach kulturowych, które nie są sprzyjające. Polska ma inną specyfikę, dlatego u nas Kościoły są pełne, ale trzeba dodać: jeszcze – wyjaśniał. – Trzeba pamiętać, że jesteśmy częścią szerszego systemu kulturowego, który jest oparty na przesłankach, które nie są przyjazne dla rozwoju człowieka – dodał.

 

Podczas spotkania Anna Surówka–Pasek, podsekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP mówiła, że oprócz tworzenia zapisów Konstytucji, ważne jest także kształtowanie tych, którzy będą ją przestrzegać. – Ważne jest jaka jest nasza kultura i świadomość. To co w nas powinno przebijać to to, że ukształtowała nas kultura chrześcijańska czyli to, że pokazał jaki jest człowiek i wedle tego powinniśmy rozumieć przepisy i je stosować – podkreśliła.

 

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana został proklamowany w sanktuarium Krakowie-Łagiewnikach, z udziałem Episkopatu i Prezydenta RP Andrzeja Dudy 19 listopada 2016 r.

 

 

Źródło: KAI

ged

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Leo
Quas primas.
Quito Akita
I tyle w temacie. A o zagrozeniach cywilizacyjnych, o detronizacji Chrystusa w kolejnych narodach i stad o odwadze wprowadzania antyludzkich praw, o tym ciezkim akcencie Inntronizacji i o koniecznosci uswiadamiania wiernych NIC jak widac nie powiedziano. Czyli Intronizacja nie jako glowny srodek ratunku i laski Bozej ale taki hobbystyczny watek poboczny w Kosciele. I za tydzien znowu bedzie parafia przecie parafii, rodzina przecie rodzinie, bo nikt nic nie pojmuje.