Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
06   LIPCA   2020 r.
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Imieniny obchodzą:
Dominika, Łucja, Teresa
 
Polonia Christiana nr 14       DZIEDZICTWO EUROPY
Augusto de Izcue

Stąd sprawowano rządy nad światem

Stąd sprawowano rządy nad światem

Jeden z najważniejszych pałaców królewskich na świecie w rzeczywistości był klasztorem, miejscem wiary królującej nad polityką i kulturą.

 

Czy widzicie ten tron? Stąd sprawowano rządy nad światem – wyjaśnił przewodnik wprowadziwszy nas do Sali Tronowej w El Escorial. Z wąsami á la Lope de Vega, odziany w czarny płaszcz spięty srebrnymi sprzączkami, idealnie pasował do imponującego klasztoru-pałacu króla Filipa II. Znał wszystkie jego tajemnice i opowiadał o nich z zamiłowaniem. Pomijając powszechnie znaną dumę hiszpańską, jego spostrzeżenie na temat tronu było historycznie ścisłe. Z tegoż surowego drewnianego krzesła, okrytego skórą, Jego Królewska i Katolicka Mość Filip II Hiszpański sprawował rządy nad imperium, nad którym nie zachodziło słońce.


Hiszpański dwór królewski utrzymał średniowieczny obyczaj nieposiadania stałej siedziby. Pojęcie miasta-stolicy królestwa obce było średniowiecznej mentalności. Poczynając od rekonkwisty, kiedy stolice zmieniały się zależnie od zmiennych kolei prowadzonych wojen, aż po scalenie narodowej jedności, które zobowiązywało władców do bliskości z poddanymi różnych królestw, władcy Hiszpanii zajmowali dziesiątki pałaców. 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj