Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
30   MARCA   2020 r.
Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
Imieniny obchodzą:
Amadeusz, Amelia, Kwiryn
 
Polonia Christiana nr 14       DZIEDZICTWO EUROPY
Augusto de Izcue

Stąd sprawowano rządy nad światem

Stąd sprawowano rządy nad światem

Jeden z najważniejszych pałaców królewskich na świecie w rzeczywistości był klasztorem, miejscem wiary królującej nad polityką i kulturą.

 

Czy widzicie ten tron? Stąd sprawowano rządy nad światem – wyjaśnił przewodnik wprowadziwszy nas do Sali Tronowej w El Escorial. Z wąsami á la Lope de Vega, odziany w czarny płaszcz spięty srebrnymi sprzączkami, idealnie pasował do imponującego klasztoru-pałacu króla Filipa II. Znał wszystkie jego tajemnice i opowiadał o nich z zamiłowaniem. Pomijając powszechnie znaną dumę hiszpańską, jego spostrzeżenie na temat tronu było historycznie ścisłe. Z tegoż surowego drewnianego krzesła, okrytego skórą, Jego Królewska i Katolicka Mość Filip II Hiszpański sprawował rządy nad imperium, nad którym nie zachodziło słońce.


Hiszpański dwór królewski utrzymał średniowieczny obyczaj nieposiadania stałej siedziby. Pojęcie miasta-stolicy królestwa obce było średniowiecznej mentalności. Poczynając od rekonkwisty, kiedy stolice zmieniały się zależnie od zmiennych kolei prowadzonych wojen, aż po scalenie narodowej jedności, które zobowiązywało władców do bliskości z poddanymi różnych królestw, władcy Hiszpanii zajmowali dziesiątki pałaców. 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj