Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 26 LISTOPADA
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Imieniny obchodzą:
Konrad, Lucjan, Sylwester
 

Stany Zjednoczone: młodsi katolicy częściej akceptują nauczanie Kościoła

Data publikacji: 2020-10-25 06:00
Data aktualizacji: 2020-10-23 10:47:00
WIADOMOŚCI
fot. Forum

Ostatni sondaż zrealizowany wśród amerykańskich katolików w wieku wyborczym prowadzi do ciekawych wniosków. Młodzi katolicy częściej przyjmują całe nauczanie Kościoła, największe kłopoty mają z tym osoby powyżej 55. roku życia. Równocześnie, wierni, którzy przyjmują całą naukę w kwestiach wiary i moralności, niemal dwukrotnie częściej twierdzą, że religia jest dla nich „bardzo ważna”.

 

Badanie opinii zostało przeprowadzone w dniach 5-11 października przez Real Clear Opinion Research we współpracy z EWTN. Udział wzięło w nim 1490 potencjalnych wyborców. Uczestników pytano o ich samoidentyfikację, przekonania i praktyki religijne, w tym o częstotliwość modlitwy, spowiedzi oraz uczestnictwa we Mszy świętej. To kolejne z serii takich badań.

 

Zestawiając pozyskane dane z poprzednimi, wniosek jest jasny. Wzrosła liczba młodych katolików, którzy w pełni przyjmują i akceptują nauczanie Kościoła. Poprzednio w grupie osób między 18 a 34 rokiem życia taką deklarację składało 17 proc. ankietowanych, teraz już 25 proc. W przypadku innych grup wiekowych aktualnie wyniki kształtują się następująco: od 35 do 54 r. ż. – 21 proc., tylko 16 procent osób w wieku 55 lat i starszych przyjmuje całe nauczanie katolickie. Wyniki wskazują również, że przed wybuchem epidemii 4 na 10 amerykańskich katolików uczestniczyło we Mszy świętej przynajmniej raz w tygodniu. Połowa ankietowanych wyznaje wiarę w Realną Obecność, równocześnie dogmat ten wyznaje 7 na 10 katolików uczestniczących we Mszy przynajmniej raz w tygodniu. Pod tym względem nie nastąpiła żadna istotna zmiana.11 proc. respondentów stwierdziło, że codziennie modli się na różańcu, 60 proc. potencjalnych katolickich wyborców ujawniło jednak, że do Spowiedzi przystępuje rzadziej niż raz do roku. Tylko 9 proc. respondentów zadeklarowało, że spowiada się przynajmniej raz w miesiącu.

 

Dane wskazują na istotną – choć i dość oczywistą –  zależność: młodsi katolicy spowiadają się częściej, a ci respondenci, którzy deklarują przyjmowanie całego nauczania Kościoła, modlą się i spowiadają się częściej niż reszta. Wiara rodzi praktykę religijną. Z kolei największy problem z przyjęciem całego nauczania katolickiego mają najstarsi Amerykanie. Dziś w Stanach Zjednoczonych to nie „młodzi” przewodzą buntowi przeciwko Magisterium Kościoła.

 

Źródło: catholicworldreport.com

mat

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
starszy
@Jot. Wiesz, jakoś nie widzę chętnych do "zdziecinnienia". Trzeba by wyrzucić myślenie i zapomnieć o doświadczeniach. Poza tym ogólny wydźwięk tego badania opinii jest jednak mało pocieszający - w końcu określenie "częściej" nie znaczy, że naprawdę często. Widać za to, że ogólnie z akceptacją niektórych dogmatów czy interpretacji trudnych do racjonalnego uzasadnienia, jest w USA bardzo kiepsko. Zresztą, nie tylko tam. Mam też proste wytłumaczenie, dlaczego 55-latkowie i starsi mają z tym największe problemy. Nabyta przez lata mądrość życiowa zawsze bezlitośnie weryfikuje idealistyczne koncepcje! A ci młodsi też się w końcu zestarzeją. I zapewne również dojdą do wniosku, że jeśli coś wygląda jak kaczka, chodzi jak kaczka i kwacze jak kaczka, to jest to... kaczka, a nie łabędź, choć byłoby to takie fajne! Przysięgam, to nie uszczypliwość - to po prostu diagnoza...
Jot
Jak nie staniecie się jak dzieci nie wejdziecie...