Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 12 LIPCA
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
XV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Brunon, Jan
 

Stosunki z Rosją najgorsze od końca wojny? Polska ambasada odpowiada

Data publikacji: 2020-02-19 02:00
Data aktualizacji: 2020-02-19 07:41:00
WIADOMOŚCI

Stosunki władz w Warszawie i Moskwie są lepsze niż tuż po wojnie, bowiem na terytorium Polski nie ma dziś radzieckich wojsk – taka jest odpowiedź polskiej ambasady w stolicy Rosji na wywiad Siergieja Andriejewa, przedstawiciela Kremla w naszym kraju.

 

 

Rosyjski ambasador udzielił portalowi RBK wywiadu, w którym pokusił się o szereg ahistorycznych, oskarżycielskich wobec Polski stwierdzeń.

 

Uznał między innymi, że relacje pomiędzy obydwoma państwami są obecnie najgorsze od 1945 roku. Panującą dziś sytuację określił jako „najostrzejszy kryzys w relacjach rosyjsko-polskich w ostatnich latach”.

 

„Od końca ubiegłego roku przedstawiciele Rosji i Polski prowadzą zaoczny spór historyczny” – powiedział Andriejew. Opowiadał o „decydującej roli Związku Radzieckiego w zwycięstwie nad faszyzmem”. Bez owijania w bawełnę przyznał swemu państwu – jako triumfatorowi w II wojnie światowej – prawo do ustalania wersji historycznych.

 

„Historię, jak wiadomo, piszą zwycięzcy. W II wojnie światowej zwyciężył przede wszystkim Związek Radziecki, a także ci – i tylko ci – którzy wtedy byli po naszej stronie. Jeśli ktoś teraz zalicza siebie do naszych przeciwników w tej wojnie, to będzie wiecznie przegranym, zarówno w realnej historii, jak i w sporach historycznych” – podkreślił ambasador.

 

„Rosja ma wielką historię narodu zwycięzcy i absolutnie nie ma powodu jej z nikim uzgadniać” – mówił dyplomata. „Gdy negowany jest sam fakt wyzwolenia Polski przez Armię Czerwoną, nie mamy po prostu żadnej wspólnej płaszczyzny” – ocenił, uznając za bezsensowne działanie dwustronnej Grupy do Spraw Trudnych.

 

„W obecnej sytuacji – po masowym demontowaniu w Polsce pomników radzieckich żołnierzy-wyzwolicieli, gdy negowany jest sam fakt wyzwolenia Polski przez Armię Czerwoną – nie mamy po prostu żadnej wspólnej płaszczyzny do omawiania tematów historycznych w ramach dialogu politycznego” – podsumował Andriejew.

 

„(…) Po 2014 roku, kiedy relacje raptownie się pogorszyły i kiedy mitotwórstwo historyczne naszych oponentów zaczęło przekraczać wszelkie możliwe granice, w Rosji postanowiono wreszcie, że trzeba nazywać rzeczy po imieniu” – przekonywał.

 

Polscy przedstawiciele w Moskwie nie pozostali dłużni. Ocenili stosunki wzajemne obydwu państw za lepsze niż po zakończeniu wojny, skoro „na terytorium Polski nie ma radzieckich wojsk”. Wskazali na obecne wzorowanie się przez Kreml na polityce sowieckiej. Nasi dyplomaci mają jednak nadzieję, że „totalitarna przeszłość nie będzie w dalszym ciągu wpływać na relacje między naszymi narodami”.

 

 

Źródło: rmf24.pl

RoM

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Teodor...
...co innego Rosjanie, ktorzy tak samo sa zmanipulowani jak Polacy...a co innego waadza w obu krajach. Ostatnio w Polsce pojawily sie glosy, zeby ci u wladzy wykazywali sie polskoscia...gdyby sie to przyjelo to i Rosjanie poszli by za Polska.
Lemur
Co robi Rosja, aby te stosunki były lepsze? Po prostu wysyła swoich obywateli, aby zwiedzali naszą piękną Ojczyznę. A co robi nasza piękna Ojczyzna?Nie jest w ogóle zainteresowana, aby jej obywatele odwiedzali Rosję.Obustronny ruch turystyczno-kulturowy, indywidualny i zbiorowy mógłby te stosunki uczynić lepszymi. Lepszymi ich nie uczynią noty dyplomatyczne, wymiana przeciwstawnych opinii.
Teodor...
?Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić?
Teodor...
...z tej odpowiedzi tez wynika, ze to ZSRR byl tylko winnien stacjonowania swoich wojsk Polsce...bo Stany i Brytania to juz nie w swej nieswiadmosci - a moze swiadomie zstawili Polske; biorac pod uwage, ze nasi sojusznicy nie dopuscili Polski do defilady zwyciestwa.
Dante
Nie chcę wybielać katów z Armii Czerwonej, NKWD i innych, wciąż anonimowych kanalii ze wschodu. Przypominam tylko, że to USA sprzedało Polskę w Jałcie, de facto odbierając Polakom władzę nad Rzeczpospolitą. Teraz też aparat USA trzyma nad nami pałkę w postaci ustawy 447, dla odmiany sprzedając nas Żymianom.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY