Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 

Strajk kobiet w Kościele w Niemczech. Domagają się kapłaństwa dla płci pięknej

Data publikacji: 2019-05-16 09:00
Data aktualizacji: 2019-05-16 10:14:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

„W instytucjach Kościoła katolickiego trwa od kilku dni strajk kobiet. Domagają się dostępu do wszystkich stanowisk w kościelnej hierarchii”, podaje czwartkowa „Rzeczpospolita”.

 

Za strajk odpowiadają zwolenniczki ruchu Maria 2.0 – organizacji domagającej się wprowadzenia święceń kapłańskich dla kobiet oraz zniesienia obowiązkowego celibatu.

 

Ruch Maria 2.0 jest popierany m.in. przez Centralny Komitet Niemieckich Katolików (ZdK) – organizację oficjalnie reprezentującą miliony świeckich członków Kościoła w Niemczech – oraz Katolicką Wspólnotę Kobiet (KFD), która od wielu lat walczy o „zrównanie praw kobiet i mężczyzn w Kościele katolickim”.

 

To właśnie z inicjatywy przedstawicieli ruchu Maria 2.0 ogłoszono strajk, w którym biorą udział kobiety wykonujące wiele posług w Kościele, m.in. naukę katechezy. Według danych takich kobiet są tysiące, a „swoje zadania wykonują one bezpłatnie”. Jak podkreśla dziennik „Rzeczpospolita” bez nich „cała machina kościelna nie może sprawnie działać”.

 

Rzecznik ZdK Theodor Bolzenius w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej" podkreślił, że niemieccy biskupi traktują sprawę bardzo poważnie. – Jesienią odbędzie się spotkanie ZdK z Episkopatem, na którym poruszone zostanie wiele naszych postulatów – powiedział. Jego zdaniem „o ile sprawa zniesienia obowiązkowego celibatu czy święceń kapłańskich kobiet leży w kompetencji Watykanu, to o wielu innych można dyskutować na poziomie kościoła narodowego, jak np. o większym udziale świeckich w decyzjach finansowych”.

 

Niemieccy hierarchowie nie zabrali jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Wiele jednak wskazuje na to, że pozytywnie rozpatrzą oni żądania strajkujących. – Mam wrażenie, że ruch kobiecy w Kościele ma wielki potencjał. Aby osiągnął sukces, musiałby stać się jednak ruchem międzynarodowym. Wtedy miałby szanse na poddanie swoich postulatów pod obrady następnego III Soboru Watykańskiego za pięć czy dziesięć lat – powiedział „Rzeczpospolitej" Ludwig Ring Eifel, naczelny niemieckiej Katolickiej Agencji Informacyjnej (KNA).

 

Niewykluczone więc, że to właśnie z Niemiec, kraju Marcina Lutra, wyjdzie kolejny impuls reformatorski.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

TK

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
TOMEK
CZy w całej sprawie chodzi o możliwość głoszenia Słowa Bożego? chyba nie, bo One to robią już teraz. Czyli chodzi o pieniądze! no i podział władzy czyli pieniądze. To jednak szatańska robota.
Lolek
Kobiety chcą teraz wszystkiego,ale pod warunkiem,że z korzyścią dla nich.Niech ida pracować do kopalni,ajako brukarz i do innych męskich zawodów jak tak bardzo chcą.Są bardzo zachłanne i chciwe.To są babochłopy,a nie prawdziwe kobiety.Gdzie te kobiety prawdziwe takie?Damy,szarmanckie,z urokiem,taktem,kulturalne,elokwentne,z czarem urodą powabem?No gdzie ?
chichot
przepraszam za porównanie ale tak kiedyś zroboionp z zawodem nauczyciela-sfeminizowano go ,i po latach są skutki -brak szacunku
kobieta
czy kosciol w Niemczech jest jeszcze do uratowania??? nie ma dnia bez genialnych pomyslow?, jak nie postepowi biskupi to znowu postepowe " kobiety"...
trooper
@dariusz Dobrze napisałeś. Tak Jan Paweł II dobrze pisał o kapłaństwie kobiet @aaa Kobiety były uczniami Jezusa Chrystusa ale nie były apostołami. Kapłaństwa Chrystus udzielił tylko mężczyznom, a Chrystus robił wiele rzeczy przeciw ówczesnej kulturze i wyprzedzał mentalnie.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY