Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 19 WRZEŚNIA
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
NMP z La Salette
Imieniny obchodzą:
January, Emilia, Teodor, Konstancja
 

Strategia UE na najbliższe lata. Najważniejsza kwestia migracji

Data publikacji: 2019-06-13 07:00
Data aktualizacji: 2019-06-13 15:48:00
WIADOMOŚCI
fot. REUTERS/Marko Djurica/FORUM

Przywódcy UE chcą skupić się na migracji i ochronie granic zewnętrznych oraz „integralności fizycznej przestrzeni” w ciągu najbliższych pięciu lat. Zgodnie z projektem tak zwanego programu strategicznego uzyskanego przez Euractiv.com, działania ekonomiczne i klimatyczne zajmują kolejno; drugie i trzecie miejsce pośród priorytetów UE.

 

W projekcie strategii na lata 2019–2024, przywódcy krajowi położyli główny nacisk na politykę migracyjną, potrzebę wzmacniania gospodarki, walkę z domniemanym ociepleniem się klimatu i obronę europejskich wartości na arenie międzynarodowej.

 

W kwestii „Ochrony obywateli i ich wolności,” program kładzie nacisk na ​skuteczne kontrole graniczne, które mają być „absolutnym warunkiem wstępnym” dla utrzymania rządów prawa i porządku. „Przede wszystkim musimy zapewnić integralność naszej fizycznej przestrzeni. Musimy wiedzieć i być tymi, którzy decydują, kto stawia stopę na terytorium UE” - czytamy.

 

Projekt wyjaśnia, że ​​blok utrzyma i rozszerzy swoje powiązania z krajami, z których pochodzą imigranci, zwłaszcza z Libią i Turcją. Przywódcy twierdzą również, że są „zdeterminowani, by znaleźć sposób na migrację wewnętrzną i politykę azylową”.

 

Program strategiczny ma zostać jeszcze bardziej dostosowany do potrzeb państw UE podczas posiedzeń Rady w dniach 11, 13 i 17 czerwca, przed szczytem przywódców w dniach 20 i 21 czerwca.

W programie uznano, że konieczna jest zdecydowana walka z dezinformacją i większe zaangażowanie we współpracę z aktorami pozapaństwowymi, lokalnymi i regionalnymi, różnymi organizacjami pozarządowymi itp. Państwa muszą uznawać wspólne „wartości europejskie” i „rządy prawa”.

 

W kwestii gospodarczej UE chce postawić na dalszą digitalizację i automatyzacje gospodarki. 

Trzeci priorytet, czyli polityka klimatyczna ma być zgodna ze zobowiązaniami podjętymi w ramach porozumienia paryskiego. Gospodarka europejska powinna ograniczyć emisję dwutlenku węgla na tyle, aby jak najszybciej osiągnąć „neutralność klimatyczną”.

 

Sygnatariusze porozumienia paryskiego muszą poinformować ONZ do 2020 r., w jaki sposób zamierzają wypełniać warunki długoterminowej umowy klimatycznej. Niektórzy eksperci ds. klimatu chcieli, aby UE przygotowała swoją strategię  w tej kwestii na szczyt ONZ we wrześniu, ale obecnie coraz bardziej wygląda to na niemożliwe.

 

UE ma być liderem tzw. zielonej ekonomii, która związana jest z wprowadzaniem nowych sposobów opodatkowania pod pretekstem ochrony środowiska i klimatu. Ma to być tzw. ekonomia inkluzywna, gdzie kluczową rolę odgrywa redystrybucja dochodów i niedyskryminacja na rynku pracy.

W związku z apelem Komisji o otwarcie rozmów o członkostwie z Albanią i Macedonią Północną, projekt podkreśla, że ​​polityka UE musi być „połączona z gotowością aby drzwi były otwarte dla tych, którzy chcą i mogą dołączyć do wspólnoty”.

 

Przywódcy mogą dać zielone światło negocjacjom akcesyjnym podczas czerwcowego szczytu, chociaż Francja i Holandia pozostają przeciwne. Za dalszym rozszerzaniem UE opowiada się 13 krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które pracują nad wspólnym oświadczeniem dotyczącym rozszerzenia UE.

 

Agenda mówi również, że Bruksela „podejmie niezbędne kroki w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania bezwizowej, wewnętrznej strefy Schengen”, Holandia potwierdziła ostatnio, że sprzeciwia się przystąpieniu do niej Bułgarii i Rumunii w najbliższym czasie. W wyraźnym ukłonie w stronę holenderskiego premiera Marka Rutte, dokument mówi, że instytucje UE zapewnią „rygorystyczne wdrażanie i egzekwowanie polityk […] i zasad” zgodnie z „duchem i literą traktatów”.

 

Rutte wcześniej wskazywał, że jest mniej zainteresowany tym, kto przewodzi Komisji, a bardziej tym, co zrobi Komisja w ciągu najbliższych pięciu lat, zwłaszcza jeśli chodzi o zapewnienie przestrzegania zasad UE.

 

Źródło: euractiv.com

AS

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Antymodernista
dokument mówi, że instytucje UE zapewnią ?rygorystyczne wdrażanie i egzekwowanie polityk ? i zasad? zgodnie z ?duchem i literą traktatów?. Dokrecanie śrub w każdej dziedzinie. Nasze marsze i pikiety maja jeden walor - spacer na świeżym powietrzu. Tu już nikt nie powinien mieć złudzeń. Lepiej już było.Bog nie obiecuje szczęścia na tym świecie.
Tak pytam
Nawet Holandia przyznaje że rząd Węgier i Polski ma rację w polityce migracyjnej...tylko dlaczego polski rząd rejteruje przed juncrami i timmenmar-ss-ami...
fensys
Europejska nowomowa i bełkot, a za nim pójdzie nicnierobienie. To takie 3 priorytety na lata 2019-2024.