Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
08   KWIETNIA   2020 r.
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Imieniny obchodzą:
Emma, Julia, Seweryn
 
Polonia Christiana nr 6       Korzenie polskości
Jacek Kowalski

Strzelno: teologia w kamieniu

Strzelno: teologia w kamieniu
Kiedyś w Strzelnie nie było nic. To znaczy, Strzelna nie było. Pustka, surowy korzeń. Być może właśnie ta pustka uderzyła kujawskiego palatyna Piotra, syna Wszebora, kiedy tędy przejeżdżał. Czy polował w okolicy? Czy doglądał swoich dóbr? A może już wtedy wypatrywał miejsca pod klasztor? Nie chciał być gorszy od swego przodka, Piotra Włosta, który postawił ponoć 77 kościołów. Z fundacji Włostowica powstał m.in. największy w Polsce kościół i klasztor na Ołbinie we Wrocławiu, kolos przewyższający wszystkie polskie katedry. Objęli go ojcowie od świętego Norberta, zakon najprężniejszy w tych czasach (nie licząc cystersów). Teraz jego potomek postanowił sprowadzić do Strzelna – niejako do kompletu – panny norbertanki, i dać im klasztor z dwoma kościołami, rzecz nie mniej wspaniałą, a przy tym wyjątkową.

Już wkrótce do Strzelna przybyły mniszki, a Piotr ofiarował im liczne dobra ziemskie. Spis włości klasztoru poświadczył sam papież osobną bullą w roku 1193. Wówczas albo zaraz potem Piotr sprowadził murarzy i rzeźbiarzy. Prace trwały przez prawie dwa pokolenia, aż powstało dzieło sztuki romańskiej, niepowtarzalne w skali Europy. Są wprawdzie w Europie zespoły rzeźb romańskich większe i artystycznie doskonalsze, ale podobnie wymyślonych i przy tym w takim stopniu zachowanych – nie ma.

Gdy w roku 1216 odbyła się uroczysta konsekracja klasztornej bazyliki pod wezwaniem Trójcy Świętej, palatyn Piotr już nie żył. Jego owdowiała synowa, Zmysława, zdążyła zasilić szeregi mniszek; córka Beatrycze była zapewne ksienią klasztoru (to domysł badaczy), a w roli dobrodzieja występował już syn Piotra, wojewoda kujawski Krystyn.
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj