Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 03 LIPCA
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Anatol, Jacek
 

Świątynie świata upamiętniają męczenników

Data publikacji: 2019-11-19 16:00
Data aktualizacji: 2019-11-19 16:34:00
WIADOMOŚCI
Fot. Twitter

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie kontynuuje akcję „zanurzania we krwi” męczenników najważniejszych światowych zabytków, katedr oraz kościołów. Od Waszyngtonu po Sydney, od Manili po Rzym są one oświetlane na czerwono, po to, by świat nie zamykał oczu na męczeństwo chrześcijan.

 

Akcja organizowana jest w ramach tak zwanego Czerwonego Tygodnia („Red Week”), który w praktyce rozciąga się na cały rok, uświadamiając opinii publicznej sytuację chrześcijan w wielu krajach świata. W krwi męczenników od lat „zanurza się” rzymskie Koloseum, Fontanna di Trevi, paryska bazylika Sacré-Coeur czy słynna statua Zbawiciela w Rio de Janeiro. W tym roku do akcji po raz pierwszy włączyła się Polska, oświetlając kościół karmelitański w Poznaniu.

Czerwony kolor iluminacji świetlnej symbolizuje krew męczenników, przypominając, że chrześcijaństwo wciąż jest najbardziej prześladowaną religią świata – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Andrzej Paś z polskiego biura Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

W różnych częściach świata, czy to będzie Europa, czy inny kontynent, a szczególnie południowo-wschodnia Azja, która najbardziej narażona jest na prześladowania, staramy się podjąć inicjatywę obrony naszych braci i sióstr chrześcijan. Mowa jest o wielkich liczbach, bo 245 mln ludzi na całym świecie przeżywa różnego rodzaju dyskryminacje, prześladowania i nawet oddaje życie za swą wiarę w Chrystusa – mówi papieskiej rozgłośni ks. Paś.

 

Średnio każdego dnia na całym świecie zostaje zabitych 11 chrześcijan. Stąd Czerwony Tydzień, czyli akcja duchowego łączenia się poprzez symbolizację iluminacji świetlnej na całym świecie, ma pomóc przypomnieć o tym, że jesteśmy jednością, jesteśmy jednym Kościołem i domagamy się prawa wyznawania w wolności swojej religii, prawa do bycia chrześcijanami na całym świecie – podkreśla duchowny.

Do akcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie włączyła się m.in. Australia, gdzie przez najbliższe dni na czerwono oświetlonych zostanie siedem kościołów katedralnych w takich miastach, jak Sydney, Brisbane i Melbourne. W Wielkiej Brytanii oświetlonych zostanie 13 katedr i aż 130 ważnych budowali, w tym Pałac Westminsterski. Z największym oddźwiękiem akcja spotkała się w tym roku na Filipinach, gdzie o męczeństwie chrześcijan przypomni aż 2 050 parafii z 68 różnych diecezji.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Murem
Kilka uwag: 1. Kościół to nie Partia Zjednoczonych Chrześcijan. Każdy prawdziwy katolik jest w łączności z papieżem, hierarchią i innymi katolikami. Kościół jest jeden. W Kościele jest prawdziwa jedność, nie trzeba jej sztucznie wprowadzać. 2. Moralnie pewnym można być co do męczenników tylko tych, których męczeństwo potwierdził Kościół. Poprawnościowe portale "katolickie" nazywają "męczennikami" najczęściej różnej maści protestantów, którzy obiektywnie są poza Kościołem i nawet przez "męczeństwo" nie mogą liczyć na zbawienie, jeśli odrzucają wiarę katolicką. 3. Każdy kapłan ortodoksyjny, który sprawuje Mszę WYŁĄCZNIE w tradycyjnym rycie łacińskim, do czego moralnie są zobowiązani kapłani obrządku łacińskiego, taki kapłan nie może współcześnie liczyć na zrozumienie ze strony swoich braci-kapłanów. Dlatego rozgrywają się przemilczane tragedie na parafiach, w zakonach, w kuriach, gdyż ortodyksyjni kapłani są uważani za niebezpiecznych dla Partii Zjednoczonych C
iskierka >@
"Pokazanie JEDNOŚCI "? Gdyby była JEDNOŚĆ to NIE BYŁO BY ROZŁAMU / KRYZYSU i tego nowego wieloreligijnego- ekumenicznego kościoła chrześcijan. Jak może być jedność z HERETYKAMI i BAŁWOCHWALCAMI ? Jak można obnosić się POKAZYWANIEM TEGO co obraża Boga. "SYGNAŁ DLA ŚWIATA" ? -> "światełko" ? To "bzdety" - nowe trendy pseudoreligijne jak w modzie. Jest podaż i popyt. Podaż -> nowa religia, humanistyczne wartości w błyszczący opakowaniu . Popyt -> wzrost zainteresowania przechodniów i dobre samopoczucie z realizacji potrzeb. Mam WPŁYW na świat i na politykę , wspieram DOBRO. Prawdziwa bajka- realizacja marzeń o życiu w POKOJU i DOBROBYCIE WSZYSTKICH LUDZI NA WSZYSTKICH KONTYNENTACH. Jedna religia, jeden rząd, jedno SPOŁECZEŃSTWO - jedna GLOBALNA RODZINA. Global LOVE. > gdzie "rodzina" lgbt ma swoje prawa. Jeśli świetlny "sygnał" to do "oswajania" jak dla kierujących się instynktem zwierząt lub uczuciami ludzi ale nie ROZUMEM.
ena
" A kolor jego jest czerwony, bo na nim robotnicza krew" . To słowa hymnu, dalekiego od chrześcijaństwa.Podświetlone na czerwono kościoły, na pewno wystraszą prześladowców.
@Daro
Czy oni motywowali wyrzucenie księdza z zakonu tym, że odprawia tradycyjną Mszę św.?
Daro
Wszystkich zapraszam na kanał na YT - "W OBRONIE MSZY ŚWIĘTEJ WSZCHCZASÓW - POZNAŃ WRONIECKA 9". Zobaczcie dramat świętobliwego kapłana, Salezjanina z Poznania, wyrzuconego ze zgromadzenia Salezjanów wraz z MSZĄ ŚWIĘTĄ W TRADYCYJNYM RYCIE, którą zobowiązał się do końca życia odprawiać. Zobaczcie co Go za to spotkało ze strony przełożonych. I cicho sza, nikt nic nie wie. To obnaża hipokryzje naszych hierarchów, którzy ubolewają nad prześladowanymi chrześcijanami na świecie a w polskim Kościele kapłani doznają prześladowań ze strony ... kapłanów - przełożonych. Takich dramatów i podobnych jest w Polsce więcej. Są prześladowani i wykorzystywani seminarzyści i kapłani przez przełożonych i biskupów na różne sposoby. Wszyscy milczą na ten temat. Wystarczy poszukać jak arb. Sławoj Leszek Głódź traktuje młodych kapłanów i jakie życie prowadzi. PATOLOGIA!!! Ks. Isakowicz Zalewski o tym się wypowiadał ale ten beton zdaje się jest nie do skruszenia.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY