Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 21 STYCZNIA
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
Dzień Babci
Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Jarosław
 

Święcenia kapłańskie w Bangladeszu. Pierwszy kapłan pochodzący z ludu Koch

Data publikacji: 2020-12-31 06:00
Data aktualizacji: 2020-12-31 13:01:00
RELIGIA

30 grudnia w stołecznej katedrze w Dhace święcenia kapłańskie otrzymało 6 diakonów tamtejszego Kościoła. Jednym z nowych prezbiterów jest ks. Biswajit Bernard Bormon – konwertyta, pierwszy katolicki duchowny należący do ludu Koch.

 

Biswajit Bernard Bormon urodził się w rodzinie wyznającej hinduizm, chrzest przyjął w roku 2002. Jego wiara, jak i powołanie kapłańskie, jest wynikiem działalności misjonarskiej i edukacyjnej katolików. Szczególny wpływ na jego życie wywarł ks. Dominic Sentu Rozario, który od roku 1996 głosi Chrystusa hinduistom i muzułmanom. Jak wspominał Biswajit Bormon, zanim poznał ks. Rozario myślał, że w Bangladeszu w ogóle nie ma chrześcijan… Z chrześcijaństwem Biswajit zetknął się dzięki misjonarzowi, a także w murach katolickiej szkoły – w tym środowisku światło wiary przyjął także jego brat. Z kolei rodzice Biswajita przyjęli chrzest w roku 2020… przy sakramentalnej posłudze ich własnego syna – wówczas diakona. Następnie rodzice diakona odnowili śluby małżeńskie, złożone wiele lat temu; uczynili to już jako chrześcijanie. – To był najszczęśliwszy dzień mojego życia. Czułem się szczęśliwy, bo poprzez przyjęcie chrztu rozpocząłem drogę, która prowadzi moich rodziców do nieba – podkreślił ks. Bormon.

 

Przyjęcie Chrystusa niosło ze sobą konsekwencje. – Mój ojciec był „madborem” (przywódcą) naszej wioski. Kiedy przyjąłem chrześcijaństwo, musieliśmy stawić czoła wielu problemom. Hindusi z nas kpili i poddali nas ostracyzmowi – tłumaczy duchowny. Hinduizm wciąż wyznają jego dwie siostry, wezmą one jednak udział w Mszy prymicyjnej, którą kapłan odprawi 8 stycznia w swojej rodzinnej wiosce.

 

Ks. Bormon to pierwszy przedstawiciel ludu Koch, który przyjął świecenia kapłańskie. W Bangladeszu mieszka 117 000 jego pobratymców, około 1 000 z nich przyjęło chrześcijaństwo dzięki zaangażowaniu lokalnego Kościoła i pracy misjonarzy z Włoch. Archidiecezję Dhaka tworzy 80 000 wiernych – w większości to konwertyci z hinduizmu lub z islamu.

 

- Metodą ewangelizacji, którą się kieruje, jest edukacja. W trakcie przynależności do wspólnoty plemiennej żyłem w ciemności, głoszę Dobrą Nowinę poprzez edukację – tłumaczy neoprezbiter. – Stopniowo Kochowie stają lepiej wykształceni i przyjmują chrześcijaństwo. Pod tym względem Królestwo Boże posiada olbrzymie możliwości wzrostu – dodaje ks. Bormon.

 

Źródło: asianews.it

mat

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora