Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 29 STYCZNIA
Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
Imieniny obchodzą:
Franciszek, Zdzisław, Aniela
 

Święćmy gromnice. Sakramentalia zbliżają do Boga

Data publikacji: 2018-02-02 07:00
Data aktualizacji: 2018-02-03 08:15:00
OPINIE

W święto Matki Bożej Gromnicznej, 2 lutego, zgodnie z tradycją święcimy świece, by zapewnić ochronę od żywiołów i wypraszać dobrą śmierć. Dzień później, w św. Błażeja, błogosławieństwo dwoma skrzyżowanymi świecami służy zachowaniu od chorób gardła i języka. Poświęcony 5 lutego, w św. Agaty, chleb i sól mają chronić nasz dom od pożaru. Zwyczaje, ważne dla naszych przodków, dziś praktykujemy coraz rzadziej. Rzadziej rozumiemy także jak te symboliczne czynności mają wpłynąć na naszą relację z Bogiem.

 

Czy to jakaś magia? – pytają niektórzy. Bynajmniej, nie chodzi tu o żadne magiczne działanie czy myślenie, lecz o rodzaj modlitwy. O przypomnienie, że Bóg wypełnia skierowaną do Niego podczas poświęcenia przedmiotu prośbę: o ochronę czy o zdrowie. Innymi słowy, chodzi o to, by nie traktować błogosławieństw i błogosławionych przedmiotów jako zabobonu czy talizmanu, lecz jako znak, że zapraszamy Boga w naszą codzienność. To, co odróżnia poświęcone podczas świąt przedmioty czy inne sakramentalia od przesądów czy talizmanów to wiara w Boga, a nie w moc przedmiotu.

 

Zabobon czy wiara

Po co zatem komuś świeczka poświęcona w Gromniczną i postawiona na oknie, by chroniła od piorunów, skoro to Bóg chroni dom przed piorunami? Jesteśmy osobami zmysłowymi, bardziej przemawia do nas to, co widzimy i czego dotykamy. Dlatego to świeca ma nam przypominać, że Bóg jest Światłem w ciemnościach burzy czy śmierci, a chleb i sól zachowuje i ocala. I w ten sposób, oddziałując na zmysły, ułatwiać nam wiarę.

 

Podobnie posługujemy się innymi sakramentaliami: nosimy poświęcony medalik nie po to, by wierzyć w jego moc, ale by przypominał nam o wierze w Boga. Nosimy go też jako zgodę wyrażoną Bogu: „Tak, chcę, by w moim życiu działało błogosławieństwo, które kapłan wypowiadał poświęcając ten przedmiot”. Noszenie medalika, palenie gromnicy, czy używanie wody święconej bez wiary w Boga nie ma sensu – ponieważ poświęcenie go nie jest nadawaniem jakiejś mocy. Sakramentalia od zabobonu odróżnić bardzo prosto: po wierze tego, kto daną rzecz poświęca i nosi.

 

Tradycja Kościoła

Zwyczaj święcenia świec, chleba i soli mają swoje interesujące pochodzenie. Podczas gdy święcenie świec w Matki Bożej Gromnicznej jest w swojej symbolice dość oczywiste i związane z oczekiwaniem na wiosnę i jej pierwsze burze, opowieści związane z pozostałymi świętami intrygują. Otóż św. Błażej, lekarz a potem biskup Sebasty (dziś teren Turcji) i pustelnik, żyjący na przełomie III i IV w. n.e. został uwięziony podczas prześladowań chrześcijan za cesarza Licyniusza. Gdy przebywał w lochu, był świadkiem jak rybia ość przebiła chłopcu gardło. Nikt nie potrafił jej wyjąć i chłopcu groziła śmierć przez uduszenie. I jak to w podobnych wypadkach bywa, gdy człowiek – z bezradności zwraca się do Boga,  wysłuchał prośby św. Błażeja. Chłopiec został uratowany, a Kościół zaczął czcić świętego męczennika jako patrona od chorób gardła.

 

Ciekawa historia wiąże się także ze św. Agatą. Według tradycji, po jej męczeńskiej śmierci w Katanii na Sycylii, wybuchła Etna. Rozpalona lawa zagrażała miastu. Mieszkańcy prosili więc św. Agatę o pomoc i posłużyli się jej welonem dla powstrzymania ognistej lawy. Widać święta wyprosiła u Boga łaskę ocalenia, a na pamiątkę tego wierni do dziś modlą się o ocalenie przed ogniem za Jej wstawiennictwem. Aby to podkreślić, w dzień św. Agaty poświęca się pieczywo, sól i wodę, które mają chronić ludność od pożarów i piorunów, a dawniej poświęcone kawałki chleba wrzucano do ognia, by wiatr odwrócił pożar.

 

Znak ufności

Czym różnią się sakramentalia od sakramentów?  Różnica jest zasadnicza. Sakramenty to widzialne znaki bezpośredniego spotkania z żywym Bogiem i otrzymania Jego łaski. A sakramentalia to znaki oraz czynności (błogosławieństwa osób, posiłków, miejsc), które – przez modlitwę Kościoła – uzdalniają do przyjęcia łaski i dysponują do współpracy z nią. O ile moc działania sakramentów pochodzi wprost od Boga, o tyle działanie sakramentaliów bierze się z wiary i modlitwy Kościoła.

 

Nadchodzące dni, jak widać, są okazją, by szczególnie uświadomić sobie sprawczość naszej  wiary. I to, że w obrzędach poświęcenia nie ma żadnej magii, bo to nie przedmiot ani nie dotyk uzdrawia. Oba są jedynie zewnętrznymi znakami naszej wewnętrznej ufności we wstawiennictwo świętego i moc Boga”.

 

Dorota Niedźwiecka

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
kwiatek77
Byłam na pięknie odprawionej Mszy Św. z poświęceniem gromnic. Ja rozumiem sakramentalia tak - gdy posługujemy się poświęconym przedmiotem, to spełnia się w naszym życiu modlitwa Księdza, którą ten przedmiot pobłogosławił. Pożytek z posługiwania się poświęconą materią np. świecą, książeczką do nabożeństwa, różańcem, wodą święconą, solą i olejem egzorcyzmowanym, medalikiem - jest zarówno dla ciała (jeśli w modlitwie Księdza była o tym mowa np. dla zdrowia) ale przede wszystkim dla duszy. Za każdym razem, gdy korzystam np. z poświęconego różańca, książeczki do nabożeństwa zyskuję odpust cząstkowy. Za każdym razem, gdy przeżegnam się wodą święconą - moja dusza jest obmywana z grzechów powszednich. Korzystanie z gromnicy jako z sakramentalia, to przede wszystkim pożytek dla duszy. Reszta pożytku z palenia tej świecy jest związana z modlitwą Księdza - ma taki pożytek, o jaki Ksiądz prosił w modlitwie. Zachęcam do posiadania i częstego żegnania się w domu wodą ś
Jak zawsze
To się dopiero nazywa poganstwo...
zxc
c.d. Nie można jednak stwierdzić, że zawsze trzeba wierzyć w sakramentalia, by poprzez kontakt z nimi dostąpić jakichś łask. Przecież to by przeczyło samej definicji sakramentaliów! Skoro ich działanie opiera się na wierze i modlitwie Kościoła, to w jaki sposób brak wiary jednego tylko członka tegoż Kościoła (lub nawet osoby niezwiązanej z Kościołem) miałby skutecznie to działanie "zablokować"? Owszem - jego gorąca modlitwa i ufność może tylko przymnożyć otrzymanych łask, natomiast nie jest uzasadnione twierdzić, by była do otrzymania tychże łask koniecznie niezbędna. P.S. Moderację proszę o usunięcie poprzedniego uciętego i omyłkowo wysłanego komentarza. Dziękuję!
zxc
c.d. Nie można jednak stwierdzić, że zawsze trzeba wierzyć w sakramentalia, by poprzez kontakt z nimi dostąpić jakichś łask. Przecież to by przeczyło samej definicji sakramentaliów! Skoro ich d ma swoje źródło w wier
zxc
"Noszenie medalika, palenie gromnicy, czy używanie wody święconej bez wiary w Boga nie ma sensu" - nie do końca prawda. Proszę poczytać, co o rozdawaniu i noszeniu Cudownego Medalika twierdził św. Maksymilian: "Jej medalik rozdawać, gdzie się tylko da: (...) A już tym, co do kościoła nie zaglądają, do spowiedzi boją się przyjść, z praktyk religijnych szydzą, z prawd wiary się śmieją, zagrzęźli w błoto moralne albo poza Kościołem w herezji przebywają ? o, tym, to już koniecznie medalik Niepokalanej ofiarować i prosić, by zechcieli go nosić, a tymczasem gorąco Niepokalaną błagać o ich nawrócenie". Oczywiście, że nawrócenie to nie będzie efektem jakiejś "mocy" tkwiącej w tym kawałeczku metalu, ale efektem wstawiennictwa Niepokalanej i wiary oraz modlitwy tego, kto ów medalik podarował oraz całego Kościoła - w to św. Maksyilian nie wątpił.