Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 23 MAJA
Św. Leoncjusza, biskupa
Św. Leoncjusza, biskupa
Imieniny obchodzą:
Emilia, Iwona, Iwa
 

Synod Amazoński: Watykan nie planuje rozmów na temat zmiany eucharystycznego chleba

Data publikacji: 2019-03-09 20:00
Data aktualizacji: 2019-03-09 21:22:00
RELIGIA
fot. pixabay.com

Przedstawiciele Watykanu są zgodni co do tego, że podczas zbliżającego się Synodu Panamazońskiego nie będzie rozmów dotyczących zmiany struktury chleba eucharystycznego. Spekulacje na ten temat nastąpiły po słowach jezuickiego teologa, ks. Francisco Tabordy sugerującego, że w rejonie amazońskim można by w celach eucharystycznych wykorzystać lokalne pożywienie – jukę.

 

Brazylijski teolog zasugerował, że rozmowy na ten temat będą obecne podczas zbliżającego się Synodu. Wobec jego wypowiedzi krytycznie odnieśli się watykańscy eksperci. Wskazali, że nic takiego nie będzie miało miejsca. „Taka możliwość nie występuje w październikowym Dokumencie Przygotowawczym Zgromadzenia Specjalnego, i tym samym nie jest przedmiotem rozważań przyszłego Synodu” - podkreślił bp Fabio Fabene, Podsekretarz Generalnego Sekretariatu Synodu Biskupów w rozmowie z „Catholic News Agency”.

 

ks. Taborda w rozmowie z „Crux” powiedział, że ze względu na niezwykłą wilgotność panującą w rejonie Amazonii, pszenny chleb w niektórych porach roku staje się wilgotny. Zdaniem kapłana jest to powód dla odstępstwa od sakramentalnej zasady. Jego zdaniem jeżeli chleb jest wilgotny to „nie jest to chleb, a skoro nie jest to chleb to nie jest to Eucharystia”. Jednocześnie stwierdził, że „w Amazonii chleb to juka”. Dodatkowo wskazał na możliwość dokonania zmian w prawie eucharystycznym przez biskupów lokalnych. Bp Fabene jednak podkreślił, że „zmiana substancji Eucharystii leży w kompetencji Kongregacji do spraw Doktryny i Wiary”.

 

Rzecznik Synodu podkreślił, że wypowiedzi ks. Tabordy są „wyłącznie prywatne” i nie należą do oficjalnych planów. Ks. Mark Morozovich, wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Amerykańskim podkreślił, że „są pewne regionalne różnice w sposobie sprawowania Eucharystii, jednak wszystkie one są ograniczone przez doktrynę Kościoła”.

 

„Kościół zawsze używał pszennego chleba. Czy zmieszane z zimną czy ciepłą wodą (…) Kościół zawsze używał wina” - dodał.

 

Źródło: catholicnewsagency.com
PR

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
gość
Brazylijska juka to nic innego tylko maniok - rozpowszechniony w całych tropikach, więc może od zwrotnika do zwrotnika?...Sam temat jest już bzdurny i ciagnięty na siłę! Przypominają mi się niegdysiejsze troski "GW" o "trudnościach" niemieckich katolików,"zmuszanych" do przyjmowania w Polsce Komunii św. do ust !!
TZ.
Wcześniej czy później wprowadzą zmiany materii eucharystycznej przez co Eucharystia stanie się nieważna. Wszak "ohyda spustoszenia" została nam przepowiedziana.
hgf
Musieli to odłożyć bo szum się robił
rozbawiony
Ciekawe, czy - jeśli taka rzecz by przeszła - w krajach Zachodu nie zaczęto by się domagać zmiany na np. ciasteczko oreo. Już widzę uzasadnienia tych postulatów: ludzie chętniej chodziliby do Komunii, gdyby rozdawano oreo zamiast chleba - wszak tłumy łakomczuchów waliłyby drzwiami i oknami do kościołów.