Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
10   KWIETNIA   2020 r.
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 
Polonia Christiana nr 6       Credo
Kardynał Jorge Medina Estévez

Szatan: ojciec fałszu i zbrodni

Szatan: ojciec fałszu i zbrodni
Dla wiary katolickiej istnienie demona i jego zgubnej działalności nie podlega żadnej dyskusji. Mówiąc wprost, demon istnieje i działa. Ta prawda jest zawarta w Biblii, została potwierdzona przez naszego Pana Jezusa Chrystusa i wchodzi w skład nauczania Magisterium Kościoła, a nie tak dawno została wyrażona dobitnie w Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK, nn.391 i nast.; 538 i nast.; 1086; 1237; 1673; 1707 i nast.; 2482; 2851). Jezus Chrystus, który nazywa siebie samego „Prawdą” (J 14, 6), określa diabła mianem kłamcy i ojca kłamstwa (J 8, 44), jako że demon ma upodobanie w oszustwie, fałszu i odrzucaniu prawdy.

Skoro, jak mówi Jezus, prawda was wyzwoli (J 8, 32), ponieważ nikt nie jest bardziej wolny od tego, który roztacza dobro, ten, kto wpada w zasadzkę zła, staje się – jak mówi Ewangelia – niewolnikiem grzechu (J8, 34), poddanym łańcuchom kłamstwa, które stanowi zniekształcenie bytu, gwałt zadany dobru, zerwanie harmonii i jedności.

Jeżeli przyjrzymy się początkom losu diabła, zauważymy, że jego bunt polegał na całkowitym odrzuceniu prawdy: non serviam – nie będę służył, nie ukorzę się, nie uznam Syna Bożego w Jego Wcieleniu jako wyższego ode mnie i któremu winienem cześć, poddanie i uwielbienie, kiedy On przyjął ludzką naturę, będąc do nas podobny we wszystkim z wyjątkiem grzechu (Hbr 4, 15). Czyli chodzi o nieuzasadnione żądanie, aby nie być poddanym Bogu i odmówić uznania dróg Bożych, odległych od naszych dróg, tak jak niebiosa górują nad ziemią (Iz 55, 9); dróg ubóstwa, pokory i posłuszeństwa.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj