Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
23   LUTY   2020 r.
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
VII Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Polikarp, Romana, Damian
 
Polonia Christiana nr 51       PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO
Dorota Matacz-Bajor

Szkoła duchowego rozwoju

Szkoła duchowego rozwoju

Niewielka, nieznana niemal nikomu wioska, a w niej – tajemnicza konfraternia zakapturzonych pokutników. Warto tam pojechać 22 lipca. Taka wizyta może odmienić życie.

 

W Polsce działa bardzo wiele wspólnot i bractw modlitewnych o długiej i pięknej tradycji. Jest wśród nich jedno zupełnie wyjątkowe – Bractwo Pokutne Świętej Marii Magdaleny przy kościele parafialnym w Zalasie koło Krzeszowic. Ta niewielka wieś, oddalona o trzydzieści kilometrów na zachód od Krakowa, może się pochwalić wspólnotą działającą nieprzerwanie od ponad trzystu lat.


Jak na bractwo w ogóle, trzy wieki to mało. Jak na bractwo we wsi, to naprawdę sporo. Bo upadały wielkie konfraternie mające możnych sponsorów, a nasza trwa – mówi Wojciech Kucharski opiekun bractwa związany z nim od dwudziestu ośmiu lat. Każdego roku 22 lipca, w święto świętej Marii Magdaleny, patronki pokutników, przywdziewa on biały, lniany strój przepasany sznurem, twarz zasłania spiczastym kapturem z otworami na oczy i usta, by wraz ze współbraćmi z zapalonymi świecami w dłoniach wziąć udział w uroczystościach odpustowych, które za każdym razem budzą ogromne zainteresowanie – a czasem i niepokój – zgromadzonych wiernych i pielgrzymów.


Bractwo działa od roku 1709. Zostało powołane do życia z inicjatywy ówczesnego proboszcza, księdza Piotra Gawlikowskiego. Ten gorliwy kapłan i wielki czciciel świętej Marii Magdaleny napisał statut konfraterni, który zatwierdził bullą papież Klemens XI. W opublikowanym dokumencie przeznaczonym dla braci znalazł się zbiór litanii, koronek, stacji, godzinek i pieśni ku czci patronki. Jest tam także opis pokutnego stroju oraz rytuału, jakiego bracia zobowiązani są przestrzegać.


Podstawowym celem wspólnoty jest rozwój duchowy poprzez indywidualną modlitwę. Odmówienie co najmniej trzech pacierzy (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu oraz Wierzę w Boga) każdego dnia za żyjących i za zmarłych, za grzechy swoje i członków Bractwa – to najważniejsza powinność każdego członka wspólnoty.

Oprócz tego bracia i siostry (do Bractwa mogą też należeć kobiety) winni wedle możliwości brać udział w cotygodniowych nabożeństwach ku czci patronki, w Gorzkich Żalach, uroczystościach Wielkiego Tygodnia i odpustach parafialnych. Ponadto: pomagać biednym, starcom, wdowom i osieroconym dzieciom; dbać o światło w kościele i ołtarz oraz o brackie sprzęty. Nade wszystko zaś – dawać dobry przykład własnym życiem.

Prócz obowiązków są też przywileje. Choćby odpusty zupełne: za udział we Mszy Świętej w uroczystość świętej Marii Magdaleny, za godzinki, litanie, procesje z Najświętszym Sakramentem. Odpustami obłożone są także dobre uczynki: na przykład odciąganie bliźnich od grzechu, przyjmowanie ubogich pod dach i wspieranie jałmużną.


Kiedyś dobroczyńcami i członkami Bractwa Pokutnego Świętej Marii Magdaleny byli przedstawiciele zacnych rodów: Potockich, Małachowskich, Czartoryskich, Sieniawskich. Dziś już tak nie jest, niemniej chętnych do wstąpienia w brackie szeregi nie brakuje. Wystarczą dobre chęci i przemyślana decyzja. Do Bractwa można przystąpić tylko raz w roku, zawsze 22 lipca, w święto czczonej tu od wieków świętej Marii Magdaleny, patronki parafii w Zalasie.

 

Dorota Matacz-Bajor


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie