Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 08 KWIETNIA
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Imieniny obchodzą:
Emma, Julia, Seweryn
 

Szwajcaria: w diecezji Bazylei chrztu będą udzielać kobiety

Data publikacji: 2019-11-13 06:00
Data aktualizacji: 2019-11-13 07:46:00
RELIGIA
Fot. Pixabay

Diecezja Bazylei podjęła decyzję o zwiększeniu udziału świeckich w życiu kościelnym. Wkrótce część obowiązków kapłanów przejmą osoby niekonsekrowane. Dotyczy to między innymi udzielania chrztu, co możliwe stanie się również dla kobiet.

 

Diecezją Bazylei kieruje bp Felix Gmür, będacy zarazem przewodniczącym Konferencji Episkopatu Szwajcarii. Biskup znany jest jako zadeklarowany progresista. Postuluje odejście od celibatu i oczekuje dużych zmian w nauczaniu Kościoła; już lata temu media informowały, że w jego diecezji niektórzy księża udzielają błogosławieństw parom homoseksualnym, co biskup całkowicie akceptuje.

 

We wrześniu tego roku bp Gmür ogłosił, że Episkopat Szwajcarii zamierza rozpocząć projekt „odnowienia Kościoła” w swoim kraju, łudząco podobny do tego, co chcą zrobić Niemcy w ramach Drogi Synodalnej. Różnica polega jedynie na tym, że szwajcarzy unikają słowa „synod” lub „synodalność”. Podobnie jak Niemcy chcą jednak „pochylić się” nad takimi kwestiami jak władza w Kościele, rola kobiet, celibat czy moralność seksualna.

 

Pierwsze zmiany, póki co tylko w diecezji Bazylei, wprowadzone zostały zaledwie kilka dni po zakończeniu Synodu Amazońskiego. Bp Gmür ogłosił, że udzielił mężczyznom i kobietom zatrudnionym w diecezji w roli duszpasterzy parafialnych władzy udzielania chrztu świętego.

 

Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje, że jeżeli w parafii nie ma księdza, to sakramentu chrztu mogą za zgodą biskupa udzielać także świeccy. W Bazylei praktykowano takie rozwiązanie już za poprzednika bp. Gmüra, kard. Kurta Kocha, dzisiaj przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W Niemczech w przypadku wakansu przez kilka lat to świeccy chrzcili dzieci w diecezji Akwizgranu.

 

Problem w tym, że bp Gmür poszedł dalej – i naruszył prawo kanoniczne. Świeccy w jego diecezji mogą od teraz udzielać chrztu niezależnie od tego, czy ksiądz jest obecny, czy nie. Jedynym warunkiem będzie posiadanie przez danego świeckiego duszpasterza parafialnego – mężczyznę lub kobietę – misji kanonicznej.

 

Jak mówi w rozmowie z niemieckim portalem Katholisch.de profesor prawa kanonicznego z Münster, Thomas Schüller, rozwiązanie z Bazylei może w przyszłości zostać wykorzystane także w Niemczech. Księży i diakonów jest coraz mniej, więc, twierdzi uczony, przekazywanie większych kompetencji świeckim będzie naturalnym procesem.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
gość katolik
Modlę się o to, aby przybył Namiestnik sw. Piotra z biczem żelaznym na wzór Jezusa Chrystusa i wypędził heretyków z Domu Bożego. Wszystkich, którzy frymarczą szyderczo Dogmatami i Tradycją Kościoła Chrystusowego. Amen.
aaa
A mnie uczyli, że niedobrze jest się pod kogoś podszywać. "aaa"
aaa
Mnie uczyli że każdy może ochrzcić drugą osobę w sytuacji zagrożenia życia i niepotrzebna jest do tego woda.
R.
Chcą zrobić z Kościoła partię polityczną lub sekte
kwiatek77
kapłani nie chcą służyć? mówią świeckim = sami się obsłużcie!
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY