Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Technologia 5 G budzi obawy polityczne i medyczne. Czy słusznie?

Data publikacji: 2019-07-12 01:00
Data aktualizacji: 2019-07-15 07:00:00
OPINIE
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay.com

Kwestia technologii 5G wciąż wzbudza emocje. W połowie lipca państwa UE przekażą do Komisji Europejskiej wyniki analizy dotyczącej jej bezpieczeństwa. Zarekomendują jednocześnie metody postępowania w tej kwestii. Sprawa budzi kontrowersje zarówno z powodu obaw dotyczących wpływu na zdrowie, jak i wojny handlowej z Chinami.

 

W prace nad technologią 5G zaangażowany jest chiński koncern Huawei, oskarżany przez USA o

działalność na rzecz rządu Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Choć firma dementuje oskarżenia o współpracę, to Unia dmucha na zimne i dlatego zleciła przeprowadzenie analiz. Nie oznacza to jednak, że budowa sieci zostanie wstrzymana.  

 

Sam Huawei przekonuje, że wymaga od kandydatów na pracowników oświadczeń o zaniechaniu współpracy z rządem czy armią – zauważa Urszula Zielińska na łamach „Rzeczpospolitej” [9 lipca 2019, s. A23]. Otwartą kwestią pozostaje jednak wartość takich deklaracji.

 

Warto pamiętać, że sprawa nie jest obojętna Polakom, gdyż Huawei inwestuje także w naszym kraju. Koncern wybudował sieć masztów dla sieci Play oraz w znacznej mierze infrastrukturę dla T-Mobile i Orange. Jak zauważa Maciej Gajewski, „gdyby nie podejrzenia o działania szpiegowskie, Huawei wydawał się skazany na sukces na polskim rynku telekomunikacyjnym. Firma miała być jednym z głównych podmiotów odpowiedzialnych za polską infrastrukturę 5G. I planów nie zmienia” [spidersweb.pl].

 

Wiele wskazuje na to, że, koniec końców, do powstania sieci 5G nad Wisłą dojdzie. Wytyczne Komisji Europejskiej mówią o założeniu jej w pierwszym polskim mieście już w 2020 roku.

 

Jak zauważa we wspomnianym tekście „Rzeczpospolita”, ludzie z branży telekomunikacyjnej nie biorą pod uwagę możliwości nałożenia na konkretną firmę zakazu działalności. Wątpliwe więc, by akurat Huawei zostało z Polski wykluczone. Trwają natomiast analizy służące zapewnienia bezpieczeństwa i wyboru konsumentom – podaje gazeta. 

 

Czym jest sieć 5G ?

 

Co kryje się za tajemniczo brzmiącym określeniem 5G? Jak wyjaśnia serwis „Nauka w Polsce”, telefonia komórkowa wymaga pośrednictwa stacji bazowych, do których aparat telefoniczny przesyła fale radiowe. W Polsce stacje dzieli odległość około 2 kilometrów w miastach i 10 razy więcej na wsi. Teren zasięgu tych jednostek podzielony jest na komórki (zazwyczaj 3). Do każdej z nich można podłączyć tysiąc urządzeń transmitujących dane w danym momencie.

 

Choć na razie jest to wystarczająco dużo, wkrótce wydajność i tak może okazać się zbyt niska. Komórki-stacje obsługiwać będą bowiem nie tylko telefony komórkowe, lecz również inne urządzenia. Wszak do sieci podłączonych będzie coraz więcej urządzeń – pralki, lodówki et cetera. Mówi się o „Internecie Rzeczy” – gdzie do sieci podłączone są nie tylko telefony czy komputery, ale i wiele przedmiotów codziennego użytku.

 

W takiej sytuacji wydajność dotychczasowych stacji – funkcjonujących zgodnie z technologią 2G, 3G i 4G, okaże się zbyt mała. Stąd też potrzeba technologii 5G, obsługującej nieporównywalnie więcej urządzeń naraz – wyjaśnia „Nauka w Polsce”.

 

Obawy zdrowotne

 

Sieć 5G będzie „nadawać” na znacznie wyższych częstotliwościach. O ile obecnie maksymalnie spotyka się częstotliwość 5 GHz, o tyle w 5G mowa nawet o około 52 GHz. Czy pozostanie to bez wpływu na zdrowie ludzi? Z racji nowatorskiego charakteru technologii, trudno tu ostatecznie wyrokować.

 

Istnieją jednak obawy. Na przykład w 2016 Europejska Akademia EUROPAEM stwierdziła: „istnieją silne dowody na to, że długoterminowa ekspozycja na pole elektromagnetyczne może powodować wzrost zachorowań na nowotwory, Alzheimera i bezpłodność. Częściej jednak mamy do czynienia z objawami nadwrażliwości na EMF, m.in. bólami głowy, trudnościami z koncentracją, problemami ze snem, depresją, brakiem energii, zmęczeniem i symptomami grypopodobnymi”. Badania te przywołał poseł Robert Majka w swej interpelacji do Prezesa Rady Ministrów.

 

Zauważył on również, że 13 września 2017 roku ponad 180 naukowców i lekarzy z 36 krajów podpisało apel, w którym domagają się zawieszenia technologii 5G w Europie.

 

Nawet jeśli istnieją odmienne ekspertyzy, to jedno jest pewne – 5G budzi liczne wątpliwości i wskazana jest daleko posunięta roztropność. To samo dotyczy Internetu Rzeczy – mogącego tyleż ułatwić życie, co doprowadzić do permanentnej inwigilacji. Czy jednak marsz w tym kierunku da się zatrzymać?  

 

 

Marcin Jendrzejczak

 

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Jot
mee - od razu przejdźmy do promieniowania rentgenowskiego - bedzie przesył danych, diagnostyka obrazowa i eutanazja w jednym. Full wypas.
finka
Polska podpisała jakąś europejską klauzulę ostrożności, nie pamiętam nazwy, ale ponieważ jest mnóstwo zastrzeżeń, również naukowców, należy poczekać z wprowadzaniem tej technologii. Mam wielkie obawy co do wpływu 5G na zdrowie ludzi,bo badania na szczurach są katastrofalne i rokują jak najgorzej dla ludzi. Dobra zmiana na wszystkich polach chce doprowadzić do wykończenia rdzennej ludności w interesie obcych korporacji.Dzieci nie dość, ze szczepione toksycznymi szczepionkami teraz będą jeszcze królikami doświadczalnymi dla nałożonych różnych pól elektromagnetycznych. O tym jak wojsko może 5G wykorzystywać można znaleźć w necie i to nie są żadne teorie spiskowe.
ytube
SZOKUJĄCE, ale czy PRAWDZIWE? Jak wprowadza się 5G w Polsce? | M. Jarosiewicz
M
Są nie tylko stanowiska ostrzegające przed 5G, ale i wiele tekstów pokazujących, że obawy są nieuzasadnione.
Tadek
Tego marszu do 5G nie da się powstrzymać, za duże pieniądze sa do zarobienia. Poza tym, nigdy tak nie było by COŚ wynalezione nie zostało skonumowane,
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY