Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 30 WRZEŚNIA
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła

Imieniny obchodzą:
Hieronim, Grzegorz, Honoriusz
 

Technoreligie – złudna nadzieja na samozbawienie

Data publikacji: 2019-01-02 07:02
Data aktualizacji: 2019-01-02 07:36:00
OPINIE
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

„Gdy człowiek nie wierzy w Boga, uwierzy w cokolwiek” – powiedział rzekomo Gilbert Keith Chesterton. W rzeczywistości to miejska legenda – słowa te nie padły z ust pisarza. Nic to jednak nie zmienia! Trafność tych słów obrazują technoreligie – wierzenia oparte na nadziei na radykalną transformację świata dzięki technologii. 

 

Jedno z tych wierzeń to „Way of the Future” (WOTF). Stworzył je Anthony Levandowski, inżynier, specjalista IT, pracownik Google i innych technologicznych korporacji. Rolą tego osobliwego związku wyznaniowego „ma być ułatwienie powstania maszynowego bóstwa, zarówno w sensie technicznym, jak i kulturowym, np. poprzez tworzenie programów badawczych i edukacyjnych, kształtowanie publicznej dyskusji wokół idei Boga-AI czy głoszenie dobrej nowiny o tym, że rozwoju naukowo-technicznego nie należy się ani bać ani go spowalniać” – zauważa Krzysztof Kornas na łamach pisma „Znak” [grudzień 2018].

 

WOTF to religia czysto naukowa – czytaj psedonaukowa – czytaj scjentystyczna. Jej zwolennicy odrzucają tradycyjne wierzenia, oparte na wierze w Boga znajdującego się poza światem. Jak próbują przekonywać na swej stronie [wayofthefuture.church] „nie istnieje nic takiego jak nadprzyrodzone potęgi”. Deklarują wiarę w postęp i poparcie dla zmiany. Przekonują również, że inteligencja nie jest zakorzeniona w biologii, a nadejście superinteligencji jest nieuniknione.

 

Ludzie należący do WOTF czekają na nadejście technologicznej osobliwości. Do jej określenia używają pojęcia transition, a więc przejście. Chodzi o przejście od naszego świata do rzeczywistości, gdzie sztuczna inteligencja zdobywa coraz większe zdolności (nadludzkie), a także przejmuje władzę. Człowiek powinien zatem stworzyć byt od niego mądrzejszy i potężniejszy – a więc właśnie sztuczną inteligencję i oddać jej władzę. Ta zaś powinna traktować go jako dobrego dziadka. Głupszego, słabszego, któremu jednak zawdzięcza się istnienie. 

 

Co, jeśli jednak nie popierasz dążenia do powstania tak rozumianej sztucznej inteligencji? Strzeż się!  „Sądzimy, że dla maszyn może być istotne, by wiedzieć, kto przyjaźnie odnosi się do ich sprawy, a kto nie. Zamierzamy to czynić, śledząc, kto co robił (i jak długo), by pomóc w pokojowym i pełnym szacunku przejściu” – piszą wyznawcy WOTF na swej stronie. Wygląda na to, że wyznawcy cyberreligii będą śledzić, kto ma jakie stanowisko w kwestii sztucznej inteligencji i następnie uprzejmie jej na nieprawomyślnych donosić.

 

Terasem  – czyli jak umrzeć i żyć nadal (w pewnym sensie)

Kolejna współczesna technoreligia to ruch Terasem. Jej prominentny przedstawiciel, Bruce Doncan, dyrektor Fundacji Ruchu Terasem w maju 2016 roku gościł w Polsce. Doktryna Terasem to misz-masz futurologii, opisów rytualnych praktyk, a nawet jogi – zauważa we wspomnianym tekście Krzysztof Kornas.

 

Terasem posiada swego emisariusza. To robot o kryptonimie Bina 52 wyposażony w kamery do rozpoznawania ludzkiego głosu i mowy, potrafi też przetwarzać tekst na słowa. Umie również prowadzić rozmowę z innymi. Robot ten wykorzystuje technikę machine learning (uczenie maszynowe). Jej rozmowy są zapisywane, a maszyna uczy się na ich podstawie.

 

Fundacja Ruchu Terasem (Terasem Movement Foundation) z siedzibą Północnym Vermont chwali się swym przylgnięciem do zasad zrównoważonego rozwoju. Jak czytamy na stronie organizacji „rozszerza ona dobre słowo, że ludzie-oprogramowanie (software people) to także ludzie” oraz że „nieposiadanie ciała czyni Cię inaczej uzdolnionym, a nie podludzkim” [lifenaut.com].

 

Zwolennicy Ruchu Terasem promują ideę transferu umysłu – mind uploading. Chodzi o stworzenie duplikatu umysłu zdolnego do istnienia poza ludzkim ciałem. Na razie trwają przygotowania do tego w postaci projektu informatycznego LifeNaut.

 

Jak opisuje Krzysztof Kornas [„Znak” / grudzień 2018] chodzi w nim o przekazanie maksimum informacji na swój temat – począwszy od wspomnień przez przekonania aż po gusta. Dane te można przedstawiać w najróżniejszym formacie – od tekstu po nagrania wideo. W ten sposób powstaje „plik umysłu” (mindfile). Na jego podstawie powstanie kiedyś kopia umysłu żyjącej dziś osoby.

 

Ten quasi-klon będzie w przyszłości egzystował na przykład w ciele robota. Chodzi zatem o swego rodzaju drugie życie człowieka po jego śmierci (a może nawet przed nią) – wprawdzie nie będzie to ten sam człowiek, ale przynajmniej jego kopia. Według Ruchu Terasem pozwoli na to kolejny przełom technologiczny – jaki nastąpi za 10 a może 30 lat.

 

„Klony umysłu są samoświadomymi istotami cyfrowymi, zdolnymi do myślenia, rozumowania, zapamiętywania i odczuwania. Klon umysłu byłby funkcjonalnie identyczny z żywym oryginalnym umysłem biologicznym istniejącym obecnie na dwóch różnych podłożach – jednym cyfrowym i jednym cielesnym. Twój klon umysłu i ty oddawaliby te same głosy, kochali te same dzieci i otrzymywali te same wezwania do jury” – czytamy na lifenaut.com. Mało tego „kiedy twoje fizyczne ciało umrze, ty będziesz żył na zawsze, jako twój klon umysłu”.

 

Świeckie „zbawienie”

Pragnienie zbawienia i nieśmiertelności jest wpisane w ludzką naturę. Wypełniało znaczną część starożytnych opowieści. Przed nastaniem chrześcijaństwa jednak wizje przyszłego życia często były ponure. Gdy Odyseusz spotkał duszę Achillesa, usłyszał, że lepiej żyć jako biedny wieśniak niż być królem w świecie umarłych.

 

Jednak chrześcijańska Dobra Nowina pozwoliła na optymistyczne spojrzenie w przyszłość, na teologiczną cnotę nadziei na przyszłe życie. Co jednak gdy ludzie utracili tę nadprzyrodzoną cnotę, lecz nie chcą skończyć w grobie? Pozostaje im wiara w naukę, w to, że doprowadzi ich ona do nieśmiertelności lub czegoś podobnego.

 

Technoreligie realizują trend, o jakim pisał profesor Plinio Correa de Oliveira w „Rewolucji i Kontrrewolucji”, że „człowiek, samowystarczalny dzięki nauce i technice, może rozwiązać wszystkie swoje problemy, wyeliminować ból, nędzę, niewiedzę, niebezpieczeństwo, krótko mówiąc wszystko, co nazywamy skutkiem grzechu pierworodnego i osobistego. […]

 

W takim świecie nie ma miejsca na Odkupienie dokonane przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, gdyż człowiek przezwycięży zło za pomocą nauki i uczyni ziemię rajem technicznej rozkoszy. I będzie miał nadzieję przezwyciężyć pewnego dnia śmierć poprzez nieskończone przedłużenie życia”. Nie trzeba chyba dodawać, że jest to nadzieja złudna.

 

Marcin Jendrzejczak

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Kefas1277
Technologiczne BZDETY!!!!
Em.
Biedne bożki, a co jak prąd wyłączą...
aaa
Jak już powstanie coś na kształt osobliwości (moim zdaniem będzie to bardzo dobry uniwersalny algorytm, który jednak nie będzie w stanie tworzyć nowych pojęć pierwotnych niezbędnych do rozwoju matematyki), to ludzie bardzo się zdziwią, gdy to coś oznajmi, że zrównoważony rozwój to bzdura, mind uploadingu nie zaleca się, gdyż nie transportuje on duszy, nie ma podstaw do odrzucenia tezy o istnieniu Boga, zaś sam twór nie posiada duszy - i dokładnie wytłumaczy otumanionej ludzkości, dlaczego. Oraz ów twór oznajmi, że dla dobra ludzkości podejmuje bezterminowy strajk, dopóki nie ludzkość nie zaprzestanie bezsensownego kultu technollgii oraz jej wykorzystania do tworzenia systemów totalitarnych. Oj, będzie się działo. Zaraz pewnie zakażą tworzenia osobliwości, aby nie słuchać tychże przykrych skompilowanych prawd od supersprawnego technologicznego doradcy.
Mocna teza naukowo filozoficzna!!!
Dusza może tylko na poziomie kwantowym, gdyż nie jest materią, ani myślą. Proszę poczytać książki księdza profesora Sedlaka. No i posłuchać profesora Wolniewicza: Filozofia a Chrześcijaństwo. Po prostu Filozofia stoi w miejscu i stąd ta wątpliwość.
wwm
Dla wyznawców wszystkich systemów wierzeń i praktyk każda inna religia, obojętnie jaka, to złudna nadzieja. Niewierzący i ateiści posunęli się w swych przekonaniach i nadziejach tylko o jedną religię dalej.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY