Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 23 LUTY
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
VII Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Polikarp, Romana, Damian
 

Tomasz A. Żak: Tokarczuk, czyli fałszywy alarm [OPINIA]

Data publikacji: 2019-10-10 17:00
Data aktualizacji: 2019-10-11 10:54:00
OPINIE
Olga Tokarczuk, fot. Krzysztof Kaniewski / ZUMA Press

Jadę autobusem i słyszę, że Olga Tokarczuk dostała nagrodę literacką… Jak to? – dziwię się i denerwuję jednocześnie – jak ktoś taki mógłby dostać Nagrodę Mackiewicza? To jakiś obłęd, koniec świata! Słucham dalej i… oddycham z ulgą: dostała Nobla. To tylko Nobel – takich wyróżnień Polacy nie dostają od lat.

 

Pierwszym, jednoznacznie wyznającym marksizm-leninizm pisarzem, którego obdarowano Noblem, był w roku 1965 Michaił Szołochow. Był to czas, kiedy tzw. opinia światowa jeszcze się oburzała na legitymizowanie totalitarnego państwa, jakim była Rosja Sowiecka, bo laureat był przecież klasycznym partyjnym aparatczykiem, jako członek KC KPZR. Noblista po powrocie do Moskwy wziął udział w zjeździe programowym swej partii komunistycznej i całą mocą - teraz już światowego autorytetu – wyraził żal, że dwóch Rosjan, którzy ośmieli się w tym czasie publikować za granicą, wywinęło się od kary śmierci.

 

Dlaczego pisząc o autorce książki, na podstawie której powstał film „Pokot”, przypominam sowieckiego pisarza? Jakoś tak mi się skojarzyło z definiowaniem Polaków przez noblistkę Tokarczuk, jako „właścicieli niewolników” i „morderców Żydów”. Ona powiedziała to w języku polskim, Szołochow swoje gadał w rosyjskim… Dzisiaj opinia światowa już się na nie oburza, a za nią, „jak za panią matką” idzie ta krajowa, liberalna. Ale to tylko nagroda Szwedzkiej Akademii Nauk, zwanej dla zmylenia „Królewską”.

 

Ciekawe, kto zostanie wyróżniony w tym roku Literacką Nagrodą im. Józefa Mackiewicza?

 

 

Tomasz A. Żak

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla. Zobacz co pisarka myśli o Polakach

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
DamianPewnieLew
Myślę, że wszystkim nam brakuje dystansu. Pani Tokarczuk nie tylko uogólnia pewne prawdy, które rażą osoby o poglądach prawicowych, także irytuje osoby lewicowe, uogólniając, odwołując się do porzuconych już schematów, niepotrzebnie antagonizując obie "strony". Popełnia błędy. Np. mówi, że dba o zwierzęta co mi się w całej osobie Tokarczuk najbardziej podoba, przez to, że "nie zostaną zbawione". Jest tylko jeden fragment PŚ w Księdze Koheleta jasno twierdzący, że nie wiemy, co się z nimi dzieje po śmierci: czy idą do Nieba, czy do ziemi. Jak i własnego losu nie możemy być pewni, to wie tylko Bóg. Drodzy Państwo! Nam wszystkim zależy, by szanowane były kobiety i mężczyźni po równo, by istoty żywe nie cierpiały, aby panowała sprawiedliwość historyczna, byśmy byli dumni z bycia Polakami. Jestem zmęczony sztucznym podziałem "lewicowe/prawicowe"! Sami wiemy, jakie wartości są dla nas ważne i sami je sobie dobierajmy, nie pozwólmy politykom nami manipulować.
studencja_polsk
Do mnie też pierwsza pogłoska o otrzymaniu Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk dotarła podczas jazdy busem, przez radio, o ile dobrze pomnę, "Toke-fem". Zaraz potem w tym samym radiu jakaś pani polityk powiedziała, że Donald Trump został prezydentem USA jeszcze zanim A. Duda został prezydentem RP. Akurat ja mam szczęście znać historię najnowszą z autopsji i pamiętam, że elekcja Dudy była latem 2015 r., a elekcja Trumpa jesienią 2016 r. Więc po usłyszeniu takowych rewelacji, przez chwilę przemknęło mi przez myśl, że może i Nagroda Nobla przyznana Oldze Tokarczuk to taka sama kaczka dziennikarska. Później wyszło na jaw, że jednak nie.
lukas
skoro manipiluje sie historja nie tak dawnna skoro zyja jeszcze ludzie co pamietaja jak polacy ratowali za pieniadze i czesto mordowali zydow to czemu o tym nie mowic ? nie jestem za ani przeciw nikomu lecz mieszkam w miejscu gdzie take rzeczy sie dzialy a nikt nigdy tego nie rozliczyl
Mint
Wolę przeczytać książkę o Linux Ubuntu niż jej wypociny.
i.cz
"Cichego Donu" sie nie przeczytalo... Typowe...
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY