Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 15 SIERPNIA
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Wniebowzięcie NMP
Imieniny obchodzą:
Maria, Tarsycjusz, Napoleon
 

Budowa Kościoła z „amazońską twarzą”. Powstała Kościelna Konferencja Regionu Amazonii

Data publikacji: 2020-07-03 15:00
Data aktualizacji: 2020-07-04 10:15:00
WIADOMOŚCI
fot. pch24.pl

Nowa konferencja biskupów ma za zadanie „zrealizować marzenie wyłożone przez papieża Franciszka w adhortacji posynodalnej „Querida Amazonia” – podkreśla biskup David Martinez z Peru. Przewodniczącym konferencji został kardynał Claudio Hummes, arcybiskup São Paulo, były prefekt kongregacji ds. duchowieństwa. Celem nowej struktury jest wytyczenie w tej części świata nowych ścieżek dla Kościoła i ekologii integralnej.

 

W skład konferencji weszli duchowni z 9 państw, na terenie których leży Amazonia, a także przedstawiciele innych, podobnych struktur: Konferencji Zakonów Ameryki Łacińskiej, Rady Biskupów Ameryki Łacińskiej czy Panamazońskiej Sieci Kościelnej. W skład weszła także trójka przedstawicieli ludów tubylczych (w tym jedna siostra zakonna) oraz przedstawiciele watykańskich urzędów kurialnych.


- Jasne jest to, że nowa konferencja kościelna reprezentuje cały lud Boży – podkreślał biskup Martinez, który został sekretarzem gremium. Jak dodał, jedno z najbliższych wyzwań polegać będzie na ustanowieniu komunikacji i współpracy z krajowymi konferencjami, a także z biskupami z Antyli, Gujany i Surinamu. Właściwym zadaniem jest jednak – kontynuował duchowny – wypracowanie modelu reform kościelnych dla całego regionu.


Oficjalny komunikat wspomina, że decyzja o powołaniu nowej struktury zapadła w trakcie wirtualnych konsultacji w dniach 26 – 29 czerwca. Duchowni współpracujący w ramach Rady Biskupów Ameryki Łacińskiej oraz Panamazońskiej Sieci Kościelnej podkreślają, że przyświeca im pragnienie „otwarcia nowych dróg dla Kościoła i dla ekologii integralnej w regionie”.


Historię synodu o Amazonii, jego kulisów i znaczenia opisuje książka Krystiana Kratiuk pt. „Pachamama i umiłowana Amazonia, czyli trzeci synod papieża Franciszka”. To najważniejszy spośród wszystkich synodów zwołanych w trakcie obecnego pontyfikatu.

 

 

Źródło: vaticannews.va, thecatholicuniverse.com
mat

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
DNA
Do [email protected] Cenzura PCH24 ma się dobrze dlatego mało komentarzy. Moje nie przeszły.
PUSTE GŁOWY
Śmiać mie się chce od nośnie tych nowych ścieżek Kościoła. Im więcej tych ścieżek wymyślają by wymienić ekologizm, ekumenizm, dialogizm, interkomunia, integracjonizm, homozwiązki, wspomagana eutanazja, idolatria, równość religii itd itd tym mniej kościoła w kościele, a wiatr hula po pustych świątyniach i panoszy się zły i jego słudzy. Niech się tam ktoś dobrze puknie w tą swoją pustą łepetynę. P.S. To właściwie po co Jezus Chrystus przyszedł na świat i złożył z siebie ofiarę przebłagalną skoro wszystko jest cool - miłość, równość, braterstwo i co tam jeszcze?
rfgsd
Kociabamba
Mirek
Na szczęście nic z tego nie wyjdzie . Miejscowe partylularyzmy są zbyt silne , dlatego likwidacja chrześcijaństwa zrealizowana przy pomocy Paczamamy i ekologii dotknie tylko ograniczonych obszarów. Brak prawdy przeszkadza również w realizowaniu zła.
Stefan
Ciekawy, bulwersujący treścią artykuł i zero komentarzy? A może po prostu Cenzorzy popadli w zwyczajną nadgorliwość?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY