Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 19 WRZEŚNIA
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
NMP z La Salette
Imieniny obchodzą:
January, Emilia, Teodor, Konstancja
 

Trwa walka o życie Vincenta Lamberta. Głos zabrał Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych

Data publikacji: 2019-06-12 14:00
Data aktualizacji: 2019-06-12 14:09:00
WIADOMOŚCI
fot. YouTube

Od czterech lat rodzice Vincenta Lamberta walczą o jego życie przed francuskimi sądami, które zatwierdziły decyzję lekarzy o zaprzestaniu nawadniania i odżywiania pacjenta. Europejski Trybunał Praw Człowieka, mimo apelacji, odmówił wstrzymania biernej eutanazji na czas trwania postępowania. Dopiero Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych wezwał władze francuskie do zaprzestania uśmiercania Vincenta Lamberta. Ostateczna decyzja o jego losie zostanie podjęta 24 czerwca podczas rozprawy kasacyjnej.

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu po raz kolejny odmówił wstrzymania biernej eutanazji 42-letniego Francuza, który od 2008 roku przebywa w szpitalu. Trafił tam po wypadku na motocyklu, wskutek którego doznał poważnego urazu głowy. Mężczyzna jest w stanie minimalnej świadomości – samodzielnie oddycha, odczuwa ból, jest świadom swojego otoczenia, ale nie może się z nim komunikować. Mimo to Trybunał orzekł, że ewentualne wstrzymanie odżywiania i nawadniania pacjenta nie stanowiłoby naruszenia jego prawa do życia zagwarantowanego w art. 2 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

 

Interwencję w sprawie podjął Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, który czuwa nad przestrzeganiem Konwencji praw osób niepełnosprawnych. Na wniosek rodziców Lamberta wezwał on władze francuskie do wznowienia odżywiania i nawadniania mężczyzny do czasu rozpatrzenia jego sprawy przez Komitet. Potwierdził to Sąd Apelacyjny w Paryżu, który zarządził, że władze powinny się podporządkować decyzji Komitetu. Pod koniec maja wznowiono podawanie pożywienia Vincentowi Lambertowi, który wciąż ma szansę na przeżycie. Minister Zdrowia zaskarżył orzeczenie paryskiego sądu do Sądu Kasacyjnego, wnosząc o jego uchylenie. Losy Vincenta Lamberta rozstrzygną się 24 czerwca, na kiedy zaplanowana jest rozprawa kasacyjna. Jeżeli Sąd Kasacyjny przychyli się do skargi Ministra Zdrowia, pożywienie i nawadnianie Vincenta może zostać zaprzestane.

 

Warto przypomnieć, że Konwencja praw osób niepełnosprawnych wyraźnie zobowiązuje państwa-strony do zagwarantowania osobom niepełnosprawnym usług zdrowotnych ukierunkowanych na szczególne potrzeby osób niepełnosprawnych, w tym rozpoznanie i leczenie, minimalizowanie i zapobieganie niepełnosprawności oraz tworzenie programów rehabilitacyjnych. Vincent Lambert jest osobą niepełnosprawną, w stanie minimalnej świadomości, dlatego też Francja powinna nie tylko wznowić odżywianie i nawadnianie Lamberta ale chociażby zaoferować rehabilitację – podkreśliła Dyrektor Centrum Praw Międzynarodowego Ordo Iuris Rozalia Kielmans-Ratyńska.

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
hmmm...
@Mm - myślę, że MIARĄ CZŁOWIECZEŃSTWA jest KOCHAĆ. Uporczywe leczenie może być niepotrzebną torturą ALE zagłodzenie chorego jest zbrodnią niegodną myślącego człowieka! Wiele lat opiekowałam się starszymi, ciężko chorymi ludźmi. Szokiem i przerażeniem było dla mnie >odkrycie
lila
Do Mm - wytłumacz mi jak zagłodzenie na śmierć podnosi godność człowieka? Czyli Niemcy w obozie nie zagłodzili bestialsko św. Maksymiliana i jego towarzyszy - oni tylko pozwolili im odejść z godnością? Najgorzej kiedy głupiec nie widzi swojej głupoty...
@Mm
Nawet według Twojej filozofii, której nie popieram można stwierdzić, iż pacjent nigdy nie powiedział że nie chce tak żyć. Dlaczego więc chcesz decydować za niego?
Mm
Czy ktoś zapytał go czy chce tak żyć, czy ten człowiek rozumie co się wokół jego dzieje. Na filmie jego matka traktuje go, mówi do niego jak do dzidziusia. Skończcie z tym odpisywaniem ideologii i Boga do wszystkiego, bo godnie umrzeć i pozwolić człowiekowi odejść to właśnie jest miarą człowieczeństwa. A nie maltretowanie zmaltretowanego człowieka religia, polityka, sądami, mediami .....
mir
Minister zdrowia??? Raczej minister śmierci...
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY