Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 STYCZNIA
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 

Trybunał w Strasburgu odrzucił wniosek w sprawie Polaka z Plymouth

Data publikacji: 2021-01-13 19:00
Data aktualizacji: 2021-01-13 20:19:00
WIADOMOŚCI
Fot. Archiwum Obrazy Vario / Forum

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił w środę wniosek rodziny o zajęcie się sprawą Polaka przebywającego w angielskim szpitalu w stanie minimalnej świadomości.

 

 

Sędzia, który już raz – z przyczyn proceduralnych – odrzucił prośbę bliskich zabiegających o uratowanie życia mężczyzny skazanego przez brytyjski sąd na śmierć głodową, uznał kolejny wniosek za bezzasadny. Nie przekonały go między innymi dwie niezależne opinie lekarzy wskazujących, że stan RS w ostatnim czasie poprawił się.

 

Wniosek stanowił odwołanie od wyroku brytyjskiego sądu, który nie zgodził się na zbadanie chorego przez niezależnych lekarzy oraz transport do Polski, gdzie chorym zająłby się stołeczny szpital MSWiA.

 

Część rodziny RS domagała się również decyzji o podtrzymaniu żywienia i pojenia, którego wymaga pacjent Derriford Hospital w Plymouth. Jego matka, dwie siostry i siostrzenica od kilku tygodni toczą walkę o życie swego krewnego. Podkreślają, że nasz rodak, który w listopadzie ubiegłego roku doznał uszkodzenia mózgu wskutek zawału serca, reaguje na sygnały z zewnątrz. Przeciwne stanowisko zajmuje żona mężczyzny wraz z dziećmi. Zgodzili się oni na pozbawienie RS dożywiania i jego głodową śmierć. Szpital zdecydował już o przeznaczeniu organów chorego na przeszczepy.

 

Po środowym werdykcie Trybunału w Strasburgu wydaje się, że szansy na ocalenie życia pacjenta upatrywać można jedynie w interwencji polskich władz, do których zwrócili się między innymi medycy ze Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. W liście, który trafił do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa MSZ Zbigniewa Raua. napisali:

„„(…) prosimy gorąco o kontynuowanie starań mających na celu ochronę życia naszego Rodaka. Chodzi tutaj zresztą nie tylko o jego życie. Zrealizowanie decyzji brytyjskiego sądu opiekuńczego stworzy precedens, który umożliwi w przyszłości brutalne pozbawianie życia osób, których świadomość jest prawdopodobnie utrzymana, chociaż nie mogą nas o tym poinformować. Jest to walka o przyszły kształt naszej cywilizacji. Walki tej nie powinniśmy zaniechać” – czytamy między innymi w piśmie podpisanym przez dr n. med. Elżbietę Kortyczko, prof. dr hab. n. med. Bogdana Chazana i dr Barbarę Kopczyńską z Zarządu Głównego stowarzyszenia.

- Cały czas apelujemy do naszego rządu aby wystąpił do trybunału w Strasburgu z artykułu 33. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka [głosi on: „Sprawy międzypaństwowe. Każda z Wysokich Układających się Stron może wnieść skargę do Trybunału, jeśli uważa, że inna Wysoka Układająca się Strona naruszyła postanowienia Konwencji lub jej protokołów” – dop. red.] – powiedziała w rozmowie z PCh24.pl pani Agata, siostra RS. – Zastanawiamy się również nad innymi opcjami postępowania – dodała.

 

W środę wieczorem upływa nakazany przez brytyjski sąd termin, w którym chory miał przywrócone dostarczanie pożywienia i płynów. W każdej chwili może być znów pozbawiony tej elementarnej pomocy.

 

 

Źródło: PCh24.pl

RoM

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
alf
jakby się chciało usłyszeć w tej sprawie głos papieża, prymasa, czy jakiegoś kardynała, ale cóż, pewnie mają ważniejsze sprawy na głowie
abc
a co na to dobra zmiana, jak zwykle nic
DNA
[email protected] A ty po której stronie jesteś?
DNA
Diabelski sąd w Strasburgu promuje śmierć. Bo siedzą tam ludzie bez sumienia i serca.
Alan
@Krakusik to Ty masz nadzieje ze ktos bedzie potepiony?? To po czyjej stronie Ty jestes??
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY