Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 06 KWIETNIA
Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
Imieniny obchodzą:
Adam, Celestyn, Wilhelm
 

Trzęsienie ziemi w Kościele w Niemczech. Kobieta w roli dziekana w diecezji

Data publikacji: 2020-02-01 06:00
Data aktualizacji: 2020-02-01 11:01:00
RELIGIA
Zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

W niemieckiej diecezji Münster kobieta przejęła obowiązki dziekana. Takiego kroku zabrania wprawdzie prawo kanoniczne, ale lokalny biskup zastosował sprytny wybieg.

 

Kodeks Prawa Kanonicznego jest jasny. Dziekanem może być jedynie mężczyzna, który jest kapłanem. Kanon 533 mówi: „Wikariusz rejonowy, zwany także dziekanem albo archiprezbiterem, albo jeszcze inaczej, jest kapłanem, który stoi na czele wikariatu rejonowego (dekanatu)”. Kanon 544 dodaje: „Na urząd dziekana, który nie jest związany z urzędem proboszcza określonej parafii, biskup powinien wybrać kapłana, jakiego uzna za odpowiedniego, po rozważeniu okoliczności miejsca i czasu”.

 

Niemiecka diecezja Münster nie cieszy się żadnymi przywilejami, które pozwalałaby jej na inne rozwiązania. Statut tego biskupstwa wskazuje zgodnie z KPK, że dziekanem musi być ksiądz. Tamtejszy biskup Felix Genn postanowił jednak obejść te przepisy. Obowiązki dziekana w dekanacie Recklinghausen powierzono dwóm osobom: świeckiemu duszpasterzowi Ludgerowi Ernstingowi oraz świeckiej referentce pastoralnej, Marii Hölscheidt. Będą sprawować swoje funkcje do 2026 roku.

 

By zachować formalną zgodność z przepisami prawa kanonicznego władze diecezji zastosowały sprytny wybieg: Ernsting i Hölscheidt nie zostali dziekanami sensu stricto; otrzymali funkcję „przedstawicieli biskupa”. De facto przejęli jednak obowiązki dziekana: będą reprezentować biskupa w parafiach dekanatu, a u biskupa będą rzecznikami tychże parafii; ponadto w ich gestii leżeć będzie kierownictwo rozmaitych konferencji i gremiów. W przyszłości ksiądz będzie jedynie pomagał im w niektórych sprawach.

 

Jak powiedział rzecznik diecezji Münster, Stephan Kronenburg, pomysł zastąpienia dziekana dwoma „przedstawicielami” biskupa wyszedł z samego dekanatu, a bp Felix Genn nań przystał. Kronenburg podkreślił „kreatywność” tego rozwiązania i zaznaczył, że także w innych częściach diecezji zarządzanie jest kolegialne.

 

Decyzja bp. Genna jest elementem szerokiego planu realizowanego w Kościele katolickim w Niemczech, a polegającego na „włączeniu” kobiet w kierowanie diecezjami i parafiami. Docelowo niemieccy progresiści dążą do wprowadzenia diakonatu i prezbiteratu kobiet, ale jako, że na to musieliby mieć zgodę Watykanu, póki co wprowadzają innego rodzaju modyfikacje.

 

W listopadzie ubiegłego roku portal pch24.pl informował, że wiceszef Episkopatu Niemiec bp Franz-Josef Bode przekazał kobiecie kierownictwo dwóch parafii w swojej diecezji, Osnabrück. Wcześniej podobne rozwiązanie zastosowano już w diecezji Rottenburg-Stuttgart.

 

Źródła: Katholisch.de, pch24.pl

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Husarzowy
To teraz oszukańcze zabiegi mające obiec prawo nazywa się "kreatywnością"?
qwe
W ten sposób jak się "to" wprowadza; to wszystko można wytłumaczyć nawet największe zbrodnie. Trzeba się modlić za księży o odwagę w głoszeniu Ewangelii.
hehe
"świecki duszpasterz"? To znaczy KATECHETA. Taka sama różnica jak między sprzątaczem, a czyścicielem powierzchni płaskich. Ale jak brzmi?
Fido
0to mamy owoce Synodu Amazonskiego
Krakusik
I trzeba się dziwić, że ludzie odchodzą z Kościoła w Niemczech... Takiej głupoty, zarozumiałości, pychy Kościół niemiecki nie widział już dawno...
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY