Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
04   KWIETNIA   2020 r.
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Mira, Wacław
 
Polonia Christiana nr 14       KORZENIE POLSKOŚCI
Jan Tarnawa

Tu bije serce Polski

Tu bije serce Polski

Wawelskie wzgórze skupia w sobie jak soczewka całą historię Polski. Tu kierują się spojrzenia wszystkich Polaków, zarówno w chwilach sukcesów i zwycięstw, jak i w momentach narodowych tragedii. Tu splecione ze sobą architektonicznie zamek królewski i katedra w symboliczny sposób odzwierciedlają losy narodu, którego tożsamość nierozerwalnie wiąże się z religią katolicką.

Górujące nad Krakowem wzgórze było zawsze miejscem strategicznym, którego posiadanie pozwalało na kontrolowanie całej doliny Wisły. Zbudowany w najwyższym jego miejscu gród należał początkowo do państwa Wiślan, przejściowo zależnego z końcem IX wieku od państwa wielkomorawskiego, po czym wraz z całym krajem Wiślan wszedł w skład księstwa Mieszka I.

Wówczas to wzniesiono na wawelskim wzgórzu kamienne palatium, a za panowania Bolesława Chrobrego, w pierwszych latach drugiego milenium, po erygowaniu biskupstwa krakowskiego rozpoczęła się budowa pierwszej romańskiej katedry. Biskupi krakowscy niedługo cieszyli się obszerną, trzynawową świątynią. Została ona bowiem zniszczona podczas najazdu Brzetysława czeskiego w roku 1038. Budowa jej następczyni zakończyła się dopiero po ponad wieku. W tym czasie nieustannie rosło polityczne znaczenie wawelskiego wzgórza, wzmocnione ponadto w aspekcie duchowym jako miejsce pochówku ­biskupa-męczennika Stanisława ze Szczepanowa, wyniesionego wkrótce na ołtarze jako patrona ­Polski.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj