Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
16   STYCZNIA   2021 r.
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 
Polonia Christiana nr 75       NASZE DZIEDZICTWO

Tych miejsc nie można ominąć

Tych miejsc nie można ominąć

Planowanie wakacyjnego wypoczynku to dziś wielka niewiadoma. Zwolennicy spędzania urlopów nad Adriatykiem czy Morzem Śródziemnym w tym roku mogą się przekonać, że wojaże po Polsce bywają nie mniej atrakcyjne i pozwalają wzbogacić wiedzę o ojczyźnie. Tym bardziej, że ciekawe, a słabo znane miejsca odnaleźć możemy w każdym regionie naszego kraju.

 

Morze, jeziora i góry to tradycyjne kierunki wyjazdów całych rodzin w okresie wakacyjnym, ale też coraz większą popularnością cieszą się miejscowości niekoniecznie znane z widokówek i filmów promocyjnych – oferujące przede wszystkim ciszę i kontakt z przyrodą. Wędrując po kraju znajdziemy wiele miejsc wartych spędzenia w nich części albo i całego urlopu.

 

Prawie nad Bałtykiem

Przebywając w zachodniej części Pomorza, nie wolno ominąć Kamienia Pomorskiego – niedużego, ale pięknie położonego nad Zalewem Kamieńskim miasta, które prawa miejskie otrzymało w 1274 roku. Od nadmorskiego Dziwnówka dzieli Kamień Pomorski zaledwie dziesięć minut jazdy samochodem, od Szczecina – niecałe dziewięćdziesiąt kilometrów. Biskupstwo w Kamieniu Pomorskim powołano w XII wieku, po przeniesieniu go z Wolina, dzięki czemu przez całe średniowiecze miasto było kościelną stolicą całego Pomorza. Ranga miasta wymagała wzniesienia w nim katedry, a wraz z nią przez kolejne lata powstawały inne obiekty. Mimo dużych zniszczeń miasta w czasie drugiej wojny światowej zachowane do dzisiaj zabytki są tak interesujące, że na zwiedzanie Kamienia można śmiało zaplanować cały dzień.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj