Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 14 GRUDNIA
Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
Imieniny obchodzą:
Jan, Alfred, Izydor, Liwia
 

„Tylko tych dzieci żal”. Abp. Andrzej Dzięga o aborcji w rozmowie z Instytutem Ordo Iuris

Data publikacji: 2018-12-04 12:00
Data aktualizacji: 2018-12-04 15:03:00
RELIGIA
fot. Dariusz Gorajski / FORUM

Metropolita szczecińsko-kamieński nie ma wątpliwości, że w całkowity zakaz aborcji jako prawo wynikające z rzeczywistości postrzeganej rozumowo w końcu wygra z nierozumową ideologią. Jednak zanim się to stanie, wiele ludzkich istnień zostanie unicestwionych. „Tylko tych dzieci żal” – powiedział w wywiadzie udzielonym Instytutowi na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

 

O abp. Andrzeju Dziędze stało się głośno za sprawą słów wypowiedzianych podczas dziękczynnej Mszy świętej z okazji 27 rocznicy powstania Radia Maryja. Podczas homilii otwarcie dopominał się od rządzących uchwalenia prawa wprowadzającego całkowity zakaz aborcji. - Kochani politycy polscy nie patrzcie na daleki świat, który stoi na granicy szaleństwa. Miejcie serce – apelował. Jednocześnie dodał, że zabijanie polskich serc, to zabijanie Polski.

 

Zapytany o szanse na prowadzenie antyaborcyjnego prawa, odpowiedział: „Są pełne szanse. To jest zmaganie społeczne. To jest wojna rozumu z nierozumną ideologią. Rozum w takich sytuacjach wygrywa wcześniej lub później, gdyż społeczeństwa i narody nierozumne muszą ginąć. Tylko tych dzieci tak żal”.

 

Arcybiskup wskazał na sztuczny rozdział dwóch kluczowych dla naszego życia porządków. Pierwszy, duchowy, wyrastający z wyznawanej wiary i prawd  czyli „rozumnych twierdzeń, przyjętych jako podstawa całego systemu wartości, porządkujących życie i działania człowieka” został sztucznie oddzielony od sposobu funkcjonowania danej społeczności na podstawie umownych zasad. Ten rozdział szczeciński hierarcha określił mianem „największego dramatu naszego pokolenia”. Z niego wyrasta rozmyte pojęcie rozdziału Kościoła od Państwa, czy obecność katolików o „mentalności antykoncepcyjnej” (wyznających prawdy wiary, będąc jednocześnie zwolennikami aborcji czy in vitro).

 

Zdaniem Jego Ekscelencji, twierdzenia takie jak troska o życie od poczęcia do naturalnej śmierci czy uznanie małżeństwa jako związku jednego mężczyzny z jedną kobietą to twierdzenia prawdziwe, wynikające z natury i rozumu, do przyjęcia których nie potrzeba aktu wiary. Dlatego też, możliwe jest uznanie ich nawet przez niewierzących. Zaznaczył, że dzisiaj wielu rządzących, usprawiedliwiając bierność w takich sprawach jak wprowadzenie antyaborcyjnego prawa, niesłusznie zasłania się ukazywaniem tych kwestii jako dotyczących wiary.

 

- Z jakiegoś powodu pewna grupa katolików, od których zależą losy ustaw w Rzeczypospolitej Polskiej, nie chce się opowiedzieć lub nie czuje jeszcze siły do opowiedzenia się za prawdą rozumną o życiu ludzkim od poczęcia, traktując ją — niestety — tak, jakby była to prawda objawiona. Nie jest to postawa właściwa – powiedział.

 

W opinii arcybiskupa, zwłoka jaka dotyczy m.in. znajdującego się w sejmowej zamrażarce projektu Zatrzymaj aborcję, wynika z obawy obecnych środowisk przed medialną burzą i ulicznymi protestami. - Nie zauważają, że dużo na tym sami tracą w oczach wyborców. A przede wszystkim, że stają się — także w sensie formalnym — współwinni mordowania kolejnych tysięcy polskich dzieci. To jest realny dramat – podkreślił.

 

Źródło: ordoiuris.pl

PR

  

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Ona
Jak byśmy mieli takich pasterzy jak Abp. Andrzej Dzięga to skakać z radości i całować Pana Boga po nogach! Niech go Pan Bóg ma w opiece!
maja
Arcybiskup Andrzej Dzięga To WIELKI PASTERZ ! Pokazał O.Rydzykowi, jaką postawę winien prezentować Boży Kapłan wobec przedstawicieli Polskiego Parlamentu. Trzeba zdobyć się na stawanie w obronie PRAWDY, za każdą cenę. Nietęgie miny mieli goście z Pisu zaproszeni przez Radio Maryja. Dziękujemy Księże Arcybiskupie !
Michpe
Pewien czas temu ów rozum podpowiadał że prawdziwie ludzie rasy czarnej nie powinni miec prawa wyborczego i do studiowania. Tak samo kobiety. I co?