Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 28 MAJA
Bł. Lanfranka z Bec
Bł. Lanfranka z Bec
Imieniny obchodzą:
Emilia, Wilhelm
 

Udział w Mszy Świętej i uroczysty obiad. Zobacz jak Polacy będą obchodzić Święto Niepodległości

Data publikacji: 2019-11-09 13:30
Data aktualizacji: 2019-11-09 14:02:00
WIADOMOŚCI
źródło: twitter.com / Robert Winnicki

Prawie połowa Polaków (46 proc.) deklaruje, że będzie świętować 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Ponad jedna piąta (22 proc.) zamierza wywiesić flagę państwową. Podobny odsetek badanych (19 proc.) 11 listopada weźmie udział we mszy - wynika z badań Narodowego Centrum Kultury (NCK) dotyczących Święta Niepodległości.

 

Narodowe Centrum Kultury w ramach działań statutowych analizuje dynamikę zmian postaw w Polaków wobec ważnych zagadnień kulturowych i wydarzeń historycznych. W tym roku skupiliśmy się na badaniu postaw i wiedzy naszych rodaków na temat odzyskania niepodległości, sposobów celebrowania tego święta oraz ich stosunku do obchodzenia świąt państwowych i patriotyzmu – informuje prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK.

 

Prawie połowa badanych (46 proc.) deklaruje, że obchodzi święto 11 listopada, a równo połowa nie obchodzi go w jakiś szczególny sposób. Najczęściej praktykowane jest wywieszanie flagi państwowej (22 proc.), udział w mszy (19 proc.), uroczysty obiad w domu (13 proc.) oraz uczestnictwo w uroczystościach publicznych organizowanych w miejscowości zamieszkania (11 proc.).

 

Z przeprowadzonych badań wynika również, że najbardziej interesującymi dla respondentów formami świętowania rocznicy odzyskania niepodległości są te nakierowane na bezpośredni udział i aktywność uczestników: koncerty, festyny i widowiska (37 proc.), rekonstrukcje historyczne (35 proc.), wycieczki po miejscach pamięci (33 proc.) oraz parady wojskowe (33 proc.).

 

Źródło: Narodowe Centrum Kultury

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
kekon
Czym Rosja ostatnio zaszkodziła ? Ano chociażby tym że nie chce oddać wraku samolotu, który jest naszą własnością. A jeszcze bardziej nam szkodzi fałszując historię, wmawiając swojemu społeczeństwu, że jesteśmy współwinni rozpętania II WŚ, że nie było paktu Ribbentrop-Mołotow. A może zapytać inaczej - co Rosja zrobiła przez ostatnie lata dobrego dla Polski ?
@donek
Proszę o merytoryczne argumenty: czym ostatnio Rosja zaszkodziła Polsce? Bo jeśli szkodą są uciekający pedały, to żenujący argument. Brzmi to jak: a w Afryce Murzynów biją.
donek
@gość Rosjanie też są okradani przez oligarchów jest to samo co na Ukrainie, Putin ma złote kible jak ten z Ukrainy, jest najbogatszym człowiekiem w Rosji, a prosty lud klepie biedę. Wszystkie trolle powinny wpierw zrobić porządek u siebie, a nie manipulować w innych krajach. Nawet rosyjscy homoseksualiści uciekają do Polski i na zachód. Pasożytowanie na innym narodzie to nie jest po Bożemu i jak historia pokazała, Bóg ukaże takich ludzi.
gość
@polako: propaganda TVPisu odnosi iście gebelsowskie sukcesy - polactwo musi być rusifobami. Wymień choć jeden argument, który zaświadczy, w czym i kiedy w ostatnim 30-leciu Rosja Polsce faktycznie zaszkodziła. Za to tzw. Zachód zrobił z Polski niepoważną republikę bananową, rynek zbytu towarów, tania siłą roboczą, z przeczołgiwanym przez poważne kraje preziem.
M.
Co piąty wywiesi flagę.Dramatycznie mało.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY