Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
06   CZERWCA   2020 r.
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 
Polonia Christiana nr 73       KOŚCIÓŁ

Umiłowana Amazonia, umiłowana synodalność

Umiłowana Amazonia, umiłowana synodalność

Przywykliśmy już, że na dokumenty papieża Franciszka czeka się z zapartym tchem. Papież tak szeroko uchylił bowiem drzwi do dyskusji w Kościele, że podczas debat pojawiają się pomysły rodem z kosmosu lub co najmniej z Amazonii.

 

Biskupi proszą o rewolucję

 

Tak było też podczas ostatniego synodu, kiedy to biskupi zwrócili się do papieża z konkretnymi
prośbami. Poprosili go bowiem o ustanowienie nowej kategorii grzechu (mianowicie grzechu ekologicznego), zapytali, czy nie zechciałby zgodzić się na wyświęcanie kobiet na diakonów i księży, zasugerowali konieczność zniesienia kapłańskiego celibatu i zabiegali o ustanowienie nowego, amazońskiego rytu Mszy Świętej. Rzeczywiście – wprowadzenie takich zmian to byłaby rewolucja.

 

Papież zwlekał z odpowiedzią znacznie dłużej, niż początkowo obiecywał – zamiast do końca roku 2019 na jego adhortację czekaliśmy do połowy lutego. Termin był kilkakrotnie przekładany, być może ze względu na tarcia, do których dochodziło wśród biskupów. Obie strony wewnątrzkościelnego
sporu próbowały bowiem wywrzeć na papieża presję. I tak progresiści namawiali go do zniesienia
obowiązkowego celibatu, a konserwatyści przytaczali argumenty za zachowaniem tej wielowiekowej tradycji. Debata posynodalna odbywała się za pośrednictwem mediów, ale jej temperatura zauważalnie wzrosła dopiero, gdy głos zabrał były papież Benedykt XVI. To właśnie jego książka – napisana wespół z kardynałem Robertem Sarahem – wywołała największe kontrowersje wśród „katolików otwartych”,
zdecydowanie prących ku zmianom. Okazało się wówczas, że „otwarci” nie tylko są szczelnie zamknięci na argumenty człowieka, który przez osiem lat sterował łodzią Piotrową, ale też potrafią być w dyskusji wobec tak szacownego oponenta niesłychanie brutalni. W mediach społecznościowych pisano o nim, że lepiej, by umarł; że zapomniał, iż miał pozostać ukryty dla świata i milczeć; że jest już niedołężnym starcem, którego otoczenie powinno lepiej chronić przed prowokacjami ze strony tak nieprzejednanych wrogów papieża Franciszka, jakim rzekomo ma być kardynał Sarah.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj