Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 24 PAŹDZIERNIKA
Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
Imieniny obchodzą:
Antoni, Rafał, Marcin
 

Uniwersytet Warszawski w awangardzie „postępu”. Uczelnia wprowadzi tzw. plan równościowy

Data publikacji: 2020-09-02 03:00
Data aktualizacji: 2020-09-02 06:48:00
WIADOMOŚCI
Fot. Pixabay

Równość, różnorodność, wolność od dyskryminacji – takie zaklęcia, wyjęte wprost z kanonu lewicowej nowomowy mają uzasadniać przyjęcie przez rektora Uniwersytetu Warszawskiego, profesora Mariana Pałysa, „Planu działań równościowych”. UW jako pierwsza spośród polskich uczelni wprowadza daleko idące zasady wychodzące naprzeciw ideologicznym postulatom nowoczesnej lewicy.

 

 

„Jego zasadniczym celem jest sprawienie, by Uniwersytet Warszawski był miejscem bezpiecznym dla wszystkich, funkcjonującym z poszanowaniem równości i różnorodności, wolnym od dyskryminacji oraz zapewnienie wszystkim swobody rozwoju naukowego” – napisał rektor w swym zarządzeniu.

 

Strategia, która obowiązywać ma do roku 2023, przewiduje między innymi iż jednym z kryteriów przyjmowania pracowników będzie płeć. Realizowanie paradygmatu „równości” w tym przypadku ma na przykład oznaczać, że – jak zdecydował prof. Pałys – „w sytuacji kandydujących osób o identycznych kwalifikacjach sugerowany jest wybór osoby z niedoreprezentowanej płci/grupy”. W ten sposób uczelnia wyrówna rzekomo niesprawiedliwe proporcje kobiet i mężczyzn w uniwersyteckiej kadrze nauczającej.

 

Są także inne konsekwencje uczelnianej „urawniłowki”. Komisja konkursowa UW będzie od tej pory kierowana naprzemiennie przez kobietę i mężczyznę. Dopiero czas pokaże, jak stołeczny uniwersytet sprosta roszczeniom pozostałych ponad 50 płci wyróżnianych przez postępowych naukowców z dziedziny gender.

 

Plan rektora Pałysa zakłada także: „Zwiększanie świadomości wagi zagadnień równościowych oraz wzmocnienie pozytywnych postaw wobec różnorodności”, „wspomaganie rozwoju karier naukowych kobiet”, „zwiększenie równowagi płci w rekrutacji pracownic i pracowników i w szkołach doktorskich”.

 

Uniwersytet Warszawski zobowiązał się również do „zwiększenia zrównoważonej reprezentacji płci” w przewodniczeniu komisjom wydziałowym, uczelnianym, w kadrze zarządzającej, w zespołach eksperckich i recenzenckich oraz przewodniczeniu wydarzeniom naukowym i popularyzatorskim.

 

„Również wszystkie statystyki związane z udziałem w projektach, grantach, wsparcia finansowego i otwierania przewodów i obron doktoratów mają uwzględniać kryterium płci. Powstanie też Procedura Antydyskryminacyjna, umożliwiająca formalne postępowanie skargowe. Obejmie ona bezpieczne zgłaszanie i przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu i dyskryminacji, zarówno przez osobę, która doświadczyła dyskryminacji, jak i przez kierownictwo jednostek” – zauważył portal wSensie.pl.

 

Dr Tymoteusz Zych, wiceprezes instytutu Ordo Iuris podkreślił, że plan UW narusza polską Konstytucję oraz Kodeks pracy.

 

„Rektor UW podpisał Plan działań równościowych. Wynika z niego, że proporcje płci ogółu pracowników uczelni są wyrównane, ale różnią się na poszczególnych wydziałach. Dlatego wynik rekrutacji ma zostać uzależniony od płci kandydata. Jak to pogodzić z zakazem dyskryminacji?” – podkreślił. 

 

 

„Oczy otwierają się szeroko ze zdumienia. Choć z drugiej strony, czy w ogóle coś jeszcze może dziwić w świecie akademickim...” – przeczytać można natomiast na społecznościowym profilu Ośrodka Myśli Politycznej.

 

 

 

Źródło: wSensie.pl, Twitter

RoM

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Kazimierz
Myślę że PiS z p pr Glinskim nie zostawi UW w potrzebie i dofinansuje,jakąś skromna kwota,np kilkoma milionami,przecież trzeba być postępowym,kołchoz UE pochwali
Pytanie retoryc
Czy te urojenia i idiotyzmy mogliby finansować z własnych funduszy a nie pieniędzy Polaków?
Paweł
Przecież to jedna wielka dyskryminacja!!! Równość powinna polegać na tym, że nikt nie pyta o płeć, nikt nie pyta o poglądy, nikt nie pyta o wiek, a brana pod uwagę jest tylko WIEDZA i KOMPETENCJE. Najwidoczniej ... brakuje wiedzy i kompetencji dlatego trzeba ich promować za "płeć", to jest jawna dyskryminacja pozostałych. Tak oto realizowane są MARKSISTOWSKIE cele: "Tolerancja represywna" Autor Herbert Marcuse
Grzegorz
Jako absolwent Uniwersytetu Warszawskiego jestem zdegustowany jego upadkiem. Mam nadzieję, że chwaląc się ukończeniem go nie zostanę pochwalony, że pochodzę z upadłej moralnie szkoły!
Johny
Trzeba by tego rektora zmienić na jakiegoś normalnego, precz z lewicą. Przedsmak lewicy już mieliśmy.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY