Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Sięgnij po zbiór najciekawszych publikacji

Data publikacji: 2019-06-20 01:00
Data aktualizacji: 2019-06-21 06:37:00
RELIGIA
Politykstargard [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], from Wikimedia Commons (commons.wikimedia.org)

Procesje, sypanie kwiatów i inne tego typu wydarzenia to piękny przejaw tradycji. Wymagają jednocześnie odwagi. Uczestnictwo w procesji stanowi bowiem świadectwo przyznania się do Chrystusa. Poniżej prezentujemy wybór najciekawszych, najbardziej poruszających tekstów o Bożym Ciele opublikowanych na łamach PCh24.pl.

 

Boże Ciało – to Pan Jezus domagał się ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi 

 

Boże Ciało jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia, w których to sam Pan Jezus domagał się tego.

Jerzy Wolak: Jezus Chrystus w mojej dzielni 

 

Jak zatem postąpisz ujrzawszy żywego Chrystusa na ulicy twojej miejscowości? Miniesz Go obojętnie czy oddasz Mu hołd włączając się w procesję tych, „którzy zostali zaproszeni na ucztę Baranka”? Pamiętaj, że zaproszenie – mimo iż wysłane dwa tysiące lat temu – wciąż pozostaje aktualne i otwarte dla wszystkich. „Przyjdźcie do Mnie wszyscy” (Mt 11, 28), „aby mój dom był zapełniony” (Łk 14, 23).

 

Warto już dzisiaj zacząć ćwiczyć spotkanie z Panem, aby – kiedy „przyjdzie sądzić żywych i umarłych”, sytuacja nas nie zaskoczyła ani nie przerosła.


Dziś nie czas wstydzić się wiary


Nie wstydzę się Jezusa. Jakże miałbym się wstydzić Tego, od którego otrzymałem wszystko, czym jestem; wszystko, co posiadam? Jakże miałbym się wstydzić Miłości, Mądrości i Prawdy? Jakże miałbym się wstydzić własnego Brata, własnego Ojca? Zły to sługa, który się wstydzi swego Pana; zły to poddany, który się wstydzi swego Króla – podkreśla Jerzy Wolak.


Aniołowie kryją twarz”. A współcześni katolicy? 

 

Czymś, co świecki świat nazywa „zbiegiem okoliczności”, to właśnie środowiska progresywne, liberalne czy tak zwane „otwarte”, czyli te które najchętniej formowałyby procesje komunijne z jawnych grzeszników i innowierców, przyczyniły się do wykorzenienia w Ludzie Bożym jakiejkolwiek czci wobec Ciała Pańskiego. To właśnie dzięki nim (a w zasadzie przez nie) przed Realną Obecnością Chrystusa w Eucharystii ogół katolików pada na kolana jedynie w pieśniach, by wymienić chociażby wyznanie „kłaniam się Tobie, Przedwieczny Boże”. Jeszcze bardziej cynicznie brzmią frazy „upadnij na kolana, ludu czcią przejęty” oraz „ja, proch mizerny, przed Twą możnością, z wojskiem aniołów klękam z radością”. Pytaniem retorycznym jest natomiast, co Pan Jezus sądzi na temat cynizmu wymierzonego w Niego samego – pisze Mateusz Ochman.

 

Jezus Chrystus jest Panem przestrzeni publicznej 

 

Przestrzeń publiczna jest Chrystusowa; przestrzeń publiczna należy do Bożego Kościoła; przestrzeń publiczna jest nasza. To Kościół katolicki stworzył przestrzeń publiczną Europy, a ta rozprzestrzeniła ów wzór po całym świecie. Przestrzeń publiczna naszej Ojczyzny od tysiąca z górą lat jest katolicka. My tu byliśmy wcześniej – jest to nasza przestrzeń, nasz naturalny habitat – przekonuje Jerzy Wolak.

 

Upadnij na kolana… o czci dla Najświętszego Sakramentu 

 

Człowiek jest istotą duchowo-cielesną. Stąd w odniesieniu do Pana Boga ważne jest zarówno nasze wnętrze jak i to, co zewnętrzne. Powoływanie się na dyskusyjną zasadę „najważniejsze jest to, co w sercu” jest zwodnicze i fałszywe – mówi PCh24.pl ks. Jacek Bałemba z Towarzystwa Świętego Franciszka Salezego. Dla katolika powinno to być oczywiste, ale może warto o tym przypominać w nieskończoność: Najświętszy Sakrament to – substancjalnie – Ciało i Krew Pana Jezusa. 

 

To jest Ciało Moje – ks. Roman Kneblewski o pobożności eucharystycznej


Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: To jest Ciało moje które za was będzie wydane. Ks. prałat Roman Kneblewski mówi o prawdziwej pobożności eucharystycznej i udzielaniu Komunii świętej na rękę.

mjend

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Krystyna
Jakie to jest przepiekne Swieto. Tak bardzo dlugo go juz swietujemy I zawsze jest to przepiekne. Widac tu prawdziwa swieta milosc do blizniego I Pana Boga naszego. W czasie tego swieta my polacy czujemy sie wielka polska rodzina w Chrystusie Panu. Sam Bog idzie z nami ulicami naszych miast I wiosek. Nasze wsie I miasta maja szczegolna wartosc dla nas wszystkich ktorzy stamtad pochodzimy. Nasi dziadkowie wychowali nas w ten sposob I naszym swietym obowiazkiem jest to utrzymywac.Amen.
Ryś
"to właśnie środowiska progresywne, liberalne czy tak zwane otwarte, czyli te które najchętniej formowałyby procesje komunijne z jawnych grzeszników i innowierców, przyczyniły się do wykorzenienia w Ludzie Bożym jakiejkolwiek czci wobec Ciała Pańskiego." OCZYWISTA NIEPRAWDA. Księża nakazali prawie w czałej Polsce przyjmować Komunię Świętą na stosjąco, a Pontifex Maximus przsetał klękać przed Najświętszym Sakramentem. PRZECIEŻ nie można być bardziej papieskim niż papież.