Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 15 LIPCA
Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
Imieniny obchodzą:
Atanazy, Dawid, Henryk
 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Sięgnij po zbiór najciekawszych publikacji

Data publikacji: 2019-06-20 01:00
Data aktualizacji: 2019-06-21 06:37:00
RELIGIA
Politykstargard [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], from Wikimedia Commons (commons.wikimedia.org)

Procesje, sypanie kwiatów i inne tego typu wydarzenia to piękny przejaw tradycji. Wymagają jednocześnie odwagi. Uczestnictwo w procesji stanowi bowiem świadectwo przyznania się do Chrystusa. Poniżej prezentujemy wybór najciekawszych, najbardziej poruszających tekstów o Bożym Ciele opublikowanych na łamach PCh24.pl.

 

Boże Ciało – to Pan Jezus domagał się ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi 

 

Boże Ciało jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia, w których to sam Pan Jezus domagał się tego.

Jerzy Wolak: Jezus Chrystus w mojej dzielni 

 

Jak zatem postąpisz ujrzawszy żywego Chrystusa na ulicy twojej miejscowości? Miniesz Go obojętnie czy oddasz Mu hołd włączając się w procesję tych, „którzy zostali zaproszeni na ucztę Baranka”? Pamiętaj, że zaproszenie – mimo iż wysłane dwa tysiące lat temu – wciąż pozostaje aktualne i otwarte dla wszystkich. „Przyjdźcie do Mnie wszyscy” (Mt 11, 28), „aby mój dom był zapełniony” (Łk 14, 23).

 

Warto już dzisiaj zacząć ćwiczyć spotkanie z Panem, aby – kiedy „przyjdzie sądzić żywych i umarłych”, sytuacja nas nie zaskoczyła ani nie przerosła.


Dziś nie czas wstydzić się wiary


Nie wstydzę się Jezusa. Jakże miałbym się wstydzić Tego, od którego otrzymałem wszystko, czym jestem; wszystko, co posiadam? Jakże miałbym się wstydzić Miłości, Mądrości i Prawdy? Jakże miałbym się wstydzić własnego Brata, własnego Ojca? Zły to sługa, który się wstydzi swego Pana; zły to poddany, który się wstydzi swego Króla – podkreśla Jerzy Wolak.


Aniołowie kryją twarz”. A współcześni katolicy? 

 

Czymś, co świecki świat nazywa „zbiegiem okoliczności”, to właśnie środowiska progresywne, liberalne czy tak zwane „otwarte”, czyli te które najchętniej formowałyby procesje komunijne z jawnych grzeszników i innowierców, przyczyniły się do wykorzenienia w Ludzie Bożym jakiejkolwiek czci wobec Ciała Pańskiego. To właśnie dzięki nim (a w zasadzie przez nie) przed Realną Obecnością Chrystusa w Eucharystii ogół katolików pada na kolana jedynie w pieśniach, by wymienić chociażby wyznanie „kłaniam się Tobie, Przedwieczny Boże”. Jeszcze bardziej cynicznie brzmią frazy „upadnij na kolana, ludu czcią przejęty” oraz „ja, proch mizerny, przed Twą możnością, z wojskiem aniołów klękam z radością”. Pytaniem retorycznym jest natomiast, co Pan Jezus sądzi na temat cynizmu wymierzonego w Niego samego – pisze Mateusz Ochman.

 

Jezus Chrystus jest Panem przestrzeni publicznej 

 

Przestrzeń publiczna jest Chrystusowa; przestrzeń publiczna należy do Bożego Kościoła; przestrzeń publiczna jest nasza. To Kościół katolicki stworzył przestrzeń publiczną Europy, a ta rozprzestrzeniła ów wzór po całym świecie. Przestrzeń publiczna naszej Ojczyzny od tysiąca z górą lat jest katolicka. My tu byliśmy wcześniej – jest to nasza przestrzeń, nasz naturalny habitat – przekonuje Jerzy Wolak.

 

Upadnij na kolana… o czci dla Najświętszego Sakramentu 

 

Człowiek jest istotą duchowo-cielesną. Stąd w odniesieniu do Pana Boga ważne jest zarówno nasze wnętrze jak i to, co zewnętrzne. Powoływanie się na dyskusyjną zasadę „najważniejsze jest to, co w sercu” jest zwodnicze i fałszywe – mówi PCh24.pl ks. Jacek Bałemba z Towarzystwa Świętego Franciszka Salezego. Dla katolika powinno to być oczywiste, ale może warto o tym przypominać w nieskończoność: Najświętszy Sakrament to – substancjalnie – Ciało i Krew Pana Jezusa. 

 

To jest Ciało Moje – ks. Roman Kneblewski o pobożności eucharystycznej


Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: To jest Ciało moje które za was będzie wydane. Ks. prałat Roman Kneblewski mówi o prawdziwej pobożności eucharystycznej i udzielaniu Komunii świętej na rękę.

mjend

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Krystyna
Jakie to jest przepiekne Swieto. Tak bardzo dlugo go juz swietujemy I zawsze jest to przepiekne. Widac tu prawdziwa swieta milosc do blizniego I Pana Boga naszego. W czasie tego swieta my polacy czujemy sie wielka polska rodzina w Chrystusie Panu. Sam Bog idzie z nami ulicami naszych miast I wiosek. Nasze wsie I miasta maja szczegolna wartosc dla nas wszystkich ktorzy stamtad pochodzimy. Nasi dziadkowie wychowali nas w ten sposob I naszym swietym obowiazkiem jest to utrzymywac.Amen.
Ryś
"to właśnie środowiska progresywne, liberalne czy tak zwane otwarte, czyli te które najchętniej formowałyby procesje komunijne z jawnych grzeszników i innowierców, przyczyniły się do wykorzenienia w Ludzie Bożym jakiejkolwiek czci wobec Ciała Pańskiego." OCZYWISTA NIEPRAWDA. Księża nakazali prawie w czałej Polsce przyjmować Komunię Świętą na stosjąco, a Pontifex Maximus przsetał klękać przed Najświętszym Sakramentem. PRZECIEŻ nie można być bardziej papieskim niż papież.