Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 23 LUTY
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
VII Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Polikarp, Romana, Damian
 

USA : ksiądz przeniesiony ze swojej parafii. Powód? Wprowadzanie elementów tradycyjnej Mszy Św.

Data publikacji: 2019-02-04 14:00
Data aktualizacji: 2019-02-04 14:02:00
RELIGIA
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Biskup Walter Hurley, hierarcha Saginaw (Michigan) podjął decyzję o karnym przeniesieniu ks. Edwina C. Dwyera z parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Bay City. Decyzja zapadła na podstawie skarg części parafian, niezadowolonych z faktu wprowadzania elementów tradycyjnej liturgii - informuje portal uCatholic.

 

„Powód? Nie defraudacja parafialnych funduszy. Nie skandale na tle seksualnym. Nie wspieranie sprzecznych z przesłaniem Kościoła idei takich jak: poparcie dla aborcji, małżeństwa jednopłciowe czy wyświęcanie kobiet. Ksiądz nie był winny żadnemu z powyższych. Jakie więc było przewinienie księdza? Próba wprowadzenia elementów tradycji do posoborowej liturgii, by odnowić gwałtownie umierające życie parafii” - komentuje sprawę ks. Dwyera portal uCatholic.

 

Biskup w swoim liście tłumaczył powody przeniesienia kapłana. Jego zdaniem, próba wprowadzania elementów tradycyjnej Mszy doprowadziła do podziału we wspólnocie parafialnej, co zdaniem biskupa jest „poważnym zmartwieniem, gdyż nasze uwielbienie powinno łączyć a nie dzielić”. Warto dodać, że ks. Dwyer wprowadzał jedynie elementy przedsoborowej liturgii takie jak: świece na ołtarzu, kadzidło, czy użycie dzwonków podczas Konsekracji. Taka sytuacja miała miejsce tylko podczas jednej z trzech niedzielnych Mszy odprawianych w amerykańskiej parafii.

 

Według informacji uzyskanych przez portal, decyzja biskupa nastąpiła po donosie jaki wystosowała do swojego hierarchy część parafian. Grupę w przeważającej większości stanowiło pokolenie „baby-boomers”, czyli Amerykanów urodzonych zaraz po zakończeniu II wojny światowej, których młodość przypadła na czasy rewolucji obyczajowej w maju 1968 roku. Co ciekawe, nowa liturgia spotkała się z entuzjazmem młodzieży, przybywającej coraz liczniej na Msze celebrowane przez ks. Dwyera.

 

Jak zaznaczał sam kapłan, jego skromna „reforma” miała być właśnie lekiem na upadające życie parafii z Bay City. Pomiędzy 2018 a 2005 rokiem, spadek liczby uczęszczających na Eucharystię wyniósł 45 proc. W adwentowej homilii skierowanej do swoich parafian, ks. Dwyer wskazywał, że „tradycja działa”. „Tzw. stare sposoby są całkiem popularne wśród młodzieży (…) kiedy niekatolik po raz pierwszy w życiu doświadczy takiej liturgii, jest uderzony jak bardzo różni się ona od wszystkiego co obecne jest w hałaśliwej, zsekularyzowanej kulturze. Te stare sposoby są dla nich piękne, a piękno to wspaniała okazja do przedstawienia młodych Chrystusowi.”

 

Decyzja biskupa spotkała się ze sprzeciwem parafian, a także katolickiej wspólnoty akademickiej z Saginaw Valley, w której posługiwał duszpastersko młody kapłan. Do hierarchy popłynęły setki listów, maili i wyrazów wsparcia dla kapłana, przy jednoczesnej dezaprobacie ustanowionej decyzji. Biskup Hurley nie skomentował publicznie reakcji jaka nastąpiła w wyniku odsunięcia zatroskanego o dobro parafii kapłana. Pożegnalna Msza Święta z udziałem ks. Dwyera odbyła się w niedzielę 03.02.2019 r. Alysia Burgio ze stacji NBC relacjownowała, że Kościół "był wypełniony wiernymi po brzegi".

 

Źródło: ucatholic.com
PR

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Łukasz
Z tymi którzy chcą powrotu czci, skupienia, adoracji i świętości do liturgii się walczy... Notomiast wszelkiej maści eksperymenty są wprowadzane ... i owoce tego od kilkudziesięciu lat są widoczne na całym świecie.
mf
Niech ktoś spróbuje otworzyć w Polsce seminarium kształcące księży tradycyjnej liturgii. Działają takie w Niemczech i USA. A u nas ? A może parafię personalną na tworzenie których zezwolił Benedykt XVI...
Diastan
Ksiadz Dweyer zostal zawieszony za nieposluszenstwo biskupowi. Intencje biskupa co do liturgii w tradycyjnm stylu mozna znalezc na saginaw.org. Church Militant jako pierwszy opublikowal wiadomosc o wydarzeniach w diecezji Saginaw, a zrodlo ktore jest podane opiera sie na tym wlasnie artykule z Church Militant. Pozdrawiam dziekujac za modlitwe.
Republikanin
U nas jest tak samo, a nikt o tym nie pisze.
Dax
Źródło najczęściej podane jest na dole artykułu i nie jest to Church Militant.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY