Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 21 KWIETNIA
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
Zmartwychwstanie Pańskie
Imieniny obchodzą:
Daromira, Feliks, Konrad, Sandra, Sebastian
 

USA : ksiądz przeniesiony ze swojej parafii. Powód? Wprowadzanie elementów tradycyjnej Mszy Św.

Data publikacji: 2019-02-04 14:00
Data aktualizacji: 2019-02-04 14:02:00
RELIGIA
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Biskup Walter Hurley, hierarcha Saginaw (Michigan) podjął decyzję o karnym przeniesieniu ks. Edwina C. Dwyera z parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Bay City. Decyzja zapadła na podstawie skarg części parafian, niezadowolonych z faktu wprowadzania elementów tradycyjnej liturgii - informuje portal uCatholic.

 

„Powód? Nie defraudacja parafialnych funduszy. Nie skandale na tle seksualnym. Nie wspieranie sprzecznych z przesłaniem Kościoła idei takich jak: poparcie dla aborcji, małżeństwa jednopłciowe czy wyświęcanie kobiet. Ksiądz nie był winny żadnemu z powyższych. Jakie więc było przewinienie księdza? Próba wprowadzenia elementów tradycji do posoborowej liturgii, by odnowić gwałtownie umierające życie parafii” - komentuje sprawę ks. Dwyera portal uCatholic.

 

Biskup w swoim liście tłumaczył powody przeniesienia kapłana. Jego zdaniem, próba wprowadzania elementów tradycyjnej Mszy doprowadziła do podziału we wspólnocie parafialnej, co zdaniem biskupa jest „poważnym zmartwieniem, gdyż nasze uwielbienie powinno łączyć a nie dzielić”. Warto dodać, że ks. Dwyer wprowadzał jedynie elementy przedsoborowej liturgii takie jak: świece na ołtarzu, kadzidło, czy użycie dzwonków podczas Konsekracji. Taka sytuacja miała miejsce tylko podczas jednej z trzech niedzielnych Mszy odprawianych w amerykańskiej parafii.

 

Według informacji uzyskanych przez portal, decyzja biskupa nastąpiła po donosie jaki wystosowała do swojego hierarchy część parafian. Grupę w przeważającej większości stanowiło pokolenie „baby-boomers”, czyli Amerykanów urodzonych zaraz po zakończeniu II wojny światowej, których młodość przypadła na czasy rewolucji obyczajowej w maju 1968 roku. Co ciekawe, nowa liturgia spotkała się z entuzjazmem młodzieży, przybywającej coraz liczniej na Msze celebrowane przez ks. Dwyera.

 

Jak zaznaczał sam kapłan, jego skromna „reforma” miała być właśnie lekiem na upadające życie parafii z Bay City. Pomiędzy 2018 a 2005 rokiem, spadek liczby uczęszczających na Eucharystię wyniósł 45 proc. W adwentowej homilii skierowanej do swoich parafian, ks. Dwyer wskazywał, że „tradycja działa”. „Tzw. stare sposoby są całkiem popularne wśród młodzieży (…) kiedy niekatolik po raz pierwszy w życiu doświadczy takiej liturgii, jest uderzony jak bardzo różni się ona od wszystkiego co obecne jest w hałaśliwej, zsekularyzowanej kulturze. Te stare sposoby są dla nich piękne, a piękno to wspaniała okazja do przedstawienia młodych Chrystusowi.”

 

Decyzja biskupa spotkała się ze sprzeciwem parafian, a także katolickiej wspólnoty akademickiej z Saginaw Valley, w której posługiwał duszpastersko młody kapłan. Do hierarchy popłynęły setki listów, maili i wyrazów wsparcia dla kapłana, przy jednoczesnej dezaprobacie ustanowionej decyzji. Biskup Hurley nie skomentował publicznie reakcji jaka nastąpiła w wyniku odsunięcia zatroskanego o dobro parafii kapłana. Pożegnalna Msza Święta z udziałem ks. Dwyera odbyła się w niedzielę 03.02.2019 r. Alysia Burgio ze stacji NBC relacjownowała, że Kościół "był wypełniony wiernymi po brzegi".

 

Źródło: ucatholic.com
PR

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Łukasz
Z tymi którzy chcą powrotu czci, skupienia, adoracji i świętości do liturgii się walczy... Notomiast wszelkiej maści eksperymenty są wprowadzane ... i owoce tego od kilkudziesięciu lat są widoczne na całym świecie.
mf
Niech ktoś spróbuje otworzyć w Polsce seminarium kształcące księży tradycyjnej liturgii. Działają takie w Niemczech i USA. A u nas ? A może parafię personalną na tworzenie których zezwolił Benedykt XVI...
Diastan
Ksiadz Dweyer zostal zawieszony za nieposluszenstwo biskupowi. Intencje biskupa co do liturgii w tradycyjnm stylu mozna znalezc na saginaw.org. Church Militant jako pierwszy opublikowal wiadomosc o wydarzeniach w diecezji Saginaw, a zrodlo ktore jest podane opiera sie na tym wlasnie artykule z Church Militant. Pozdrawiam dziekujac za modlitwe.
Republikanin
U nas jest tak samo, a nikt o tym nie pisze.
Dax
Źródło najczęściej podane jest na dole artykułu i nie jest to Church Militant.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY