Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 19 WRZEŚNIA
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
NMP z La Salette
Imieniny obchodzą:
January, Emilia, Teodor, Konstancja
 

USA: biskup Springfield zakazał udzielania Komunii św. politykom popierającym aborcję

Data publikacji: 2019-06-06 18:30
Data aktualizacji: 2019-06-06 18:41:00
RELIGIA
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Bp Thomas John Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield w amerykańskim stanie Illinois, zakazał udzielania Komunii świętej politykom, którzy pracowali nad ustawą zwiększającą dostęp do legalnej aborcji. Hierarcha podkreślił, że politycy „upierają się przy promowaniu ohydnej zbrodni”, dlatego musiał nałożyć na nich wspomniany zakaz.

 

W stanie Illinois w USA zakończono prace nad ustawą zezwalającą na szeroki dostęp do „legalnego” zabijania dzieci nienarodzonych. Zdecydowany protest w tej sprawie wystosował bp Thomas John Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield. Co więcej, hierarcha publicznie poinformował o zakazie udzielania Komunii świętej osobom popierającym aborcję i pracującym nad skandaliczną ustawą. Decyzja biskupa została przekazana do wszystkich parafii znajdujących się w diecezji.

 

„Zgodnie z kanonem 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego, prezydent Senatu Illinois John Cullerton i przewodniczący Izby Michael J. Madigan, którzy ułatwili przegłosowanie ustawy o aborcji w 2017 r. (Projekt ustawy nr 40) oraz zdrowia reprodukcyjnego z 2019 roku (Ustawa senacka 25) nie mogą być dopuszczani do Komunii świętej w diecezji Springfield w stanie Illinois, ponieważ upierają się przy promowaniu ohydnej zbrodni i bardzo poważnego grzechu aborcji” - napisał bp Paprocki w swoim oświadczeniu wydanym na początku czerwca.

 

Hierarcha podkreślił, że politycy, na których nałożono zakaz, mogą otrzymać zgodę na przyjmowanie Komunii, ale tylko i wyłącznie po spełnieniu stosownych wymogów. „Osoby te mogą zostać ponownie dopuszczone do Komunii świętej dopiero po tym, jak naprawdę odpokutują za te ciężkie grzechy, a ponadto zadośćuczynią za szkody i skandale lub przynajmniej poważnie obiecają to uczynić” – podkreśla bp Thomas John Paprocki. Jednocześnie dodaje, że ewentualna decyzja pozwalająca na ponowne przyjmowanie Komunii będzie wydana tylko i wyłącznie przez niego samego lub jego następcę.  

 

Bp Paprocki tłumaczył również w swoim oświadczeniu, że także pozostali parlamentarzyści ze stanu Illinois, którzy choćby w drobnym stopniu pracowali nad aborcyjną ustawą, powinni się wyspowiadać. „Oświadczam, że katoliccy ustawodawcy Zgromadzenia Ogólnego stanu Illinois, którzy współpracowali ze złem i popełnili poważny grzech, głosując na jakiekolwiek ustawodawstwo promujące aborcję, nie mogą przyjmować Komunii świętej bez uprzedniego pojednania się z Chrystusem i Kościołem zgodnie z kanonem 916 Kodeksu Prawa Kanonicznego” – napisał hierarcha.

 

W ubiegły piątek ustawodawca Illinois wysłał do gubernatora Senatu ustawę nr 25, znaną jako ustawa o zdrowiu reprodukcyjnym. Rażąco proaborcyjna ustawa senacka ma na celu ochronę „podstawowych praw jednostek do podejmowania autonomicznych decyzji dotyczących własnego zdrowia reprodukcyjnego”. Faktycznie w pełni umożliwia ona zabijanie dzieci nienarodzonych w świetle prawa. Ustawa została uchwalona w Senacie głosami 34 do 20. Demokrata Gubernator J.B. Pritzker przyrzekł podpisać aborcyjną ustawę.

 

Według Thomas More Society, nowa ustawa o zdrowiu reprodukcyjnym stanu Illinois zezwoli na aborcje z jakiegokolwiek powodu przez wszystkie dziewięć miesięcy ciąży. Pozwoli również wyeliminować ograniczenia dotyczące miejsca dokonywania aborcji. Co więcej, nowe prawo będzie umożliwiało nie-lekarzom wykonywanie aborcji.

 

„Potępiam poważnie niemoralne działania Izby Reprezentantów stanu Illinois w przekazywaniu ustawy senackiej 25, opatrzonej wysoce mylącym tytułem „Ustawy o zdrowiu reprodukcyjnym”, mającej na celu uznanie aborcji za prawo podstawowe - napisał bp Thomas John Paprocki.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com

WMa

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Borowke
Kości?ł powinien trzymać się z dala od oświaty i polityki.
Natus
Daj Boże,aby ten głos został usłyszały wszędzie. Dosyć już chowania głowy w piasek A nawet mół poprawności i strachu. Niech zstąpi Duch Święty i odnosi oblicze ziemi. Całej ZIEMI. Kiedy pełna ochrona DZIECI NIENARODZONYCH przed mordercami w Polsce???!!!
gość
Bohaterski, walczący katolik. Niech Bóg mu dopomaga i ma w swej opiece. A co w sprawie aborcji mówi "polskich" 93 czynnych biskupów - nic. Konkordat i miano urzędnika państwowego jest im słodyczy niż brzemię boskie. Hańba!
alex
a nasz Episkopat promował ś.p.Adamowicza i urządził festyn pogrzebowy. Kpiny z katolików
west
Za decyzją ks. biskupa Paprockiego powinni pójść wszyscy biskupi. Wszyscy, w tym i nasi - polscy. Wystarczy zacząć od listy posłów, którzy odrzucają ochronę życia poczętego. Oczywiście, z listy opublikowanej przez PCH24.pl należy wyłączyć niechrześcijan obawiam się, że takich tam nie ma https://www.pch24.pl/lista-chwaly-i-hanby--zobacz-kto-z-poslow-byl-za-zyciem--a-kto-za-aborcja--nazwiska-,46188,i.html
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY