Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 25 MAJA
Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
Imieniny obchodzą:
Grzegorz, Urban, Magdalena
 

USA: biskupi wzywają Franciszka do przeprowadzenia śledztwa. Na liście 35 nazwisk

Data publikacji: 2018-09-11 10:00
Data aktualizacji: 2018-09-11 09:38:00
RELIGIA
abp. Carml Maria Vigano fot. REUTERS/Gregory A. Shemitz/ FORUM

Pod listem wzywającym papieża Franciszka do przeprowadzenia śledztwa w sprawie informacji zawartych w świadectwie abp Vigano podpisało się już 35 amerykańskich biskupów. Ich zdaniem, sprawa rzekomego tuszowania skandali pedofilskich wśród amerykańskiego duchowieństwa musi zostać dogłębnie wyjaśniona.

 

Abp Vigano, były nuncjusz apostolski w USA opublikował list, w którym przedstawił proceder tuszowania przestępstw i wykorzystywania seksualnego na najwyższych szczeblach kościelnej hierarchii, z papieżem włącznie. Do tych zarzutów odniosła się część amerykańskich biskupów, domagających się przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie. Specjalny list – prośbę w tej sprawie podpisało 35 duchownych.

 

Jednym z nich jest kard. Raymond Leo Burke, który stwierdził: „Deklaracja złożona przez arcybiskupa Carlo Marię Vigano musi zostać całkowicie wzięta do serca przez tych odpowiedzialnych za Kościół…każda deklaracja musi być przedmiotem śledztwa, przeprowadzonego zgodnie z prawem Kościelnym”.

 

Wszyscy sygnatariusze listu wyrażają wsparcie dla abp Vigano, dając temu wyraz na podstawie wieloletniej współpracy i osobistej znajomości. Biskupi zapewniają, że nie ma podstaw by wątpić w prawdziwość informacji zawartych w jego oświadczeniu. Do amerykańskich hierarchów dołączył także bp Athanasius Schneider z Kazachstanu oraz biskup pomocniczy Marian Eleganti ze Szwajcarii.

 

Lista jest cały czas uaktualniana, a grono sygnatariuszy rośnie. Do zarzutów świadectwa abp Vigano odniósł się jakiś czas temu papież Franciszek. Podczas jednej z homilii wskazał, że „dla tych, którzy dążą do zniszczenia jedności w Kościele odpowiedzią musi być modlitwa i milczenie”.

 

Źródło: własne PCh24.pl / lifesitenews.com

PR

        

   

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Stefania
@w jedności z Franciszkiem, czyżby pierwsza jaskółka do nas przyleciała, zwiastująca prześladowanie Oblubienicy przez nierządnicę? Apage satanas!
do jedność z Franciszkiem
35 zwolenników klerykalizmu, mimo ostrzeżeń ze strony zwolenników zamiatania prawdy pod dywan, ujawniło swe prawdziwe oblicze. Tę rękę podniesioną na jedność Kościoła, którą prezentują zwolennicy milczenia w kłamstwie, trzeba zdecydowanie obciąć. I przykładnie ukarać, czyli wrzucić do pieca z rozpaloną smołą, tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Zło trzeba wypleniać w zarodku, do korzeni, inaczej się rozlewa, co właśnie widzimy. Trzeba za wszelką cenę chronić prawdę! Ona uratuje jedność, co obiecał Pan Jezus: "Obyście byli jedno, jak Ja jestem jedno z Ojcem". Modlitwa o jedność, to modlitwa o walkę z kłamstwem.
Karol
Dzięki Ci, Wszechmocny Boże, choć i za tych 35 zwolenników "klerykalizmu". Może są oni tą sprawiedliwą "cząstką" instytucjonalnego Kościoła, która ciągle powstrzymuje wylanie się czary gniewu Bożego!
w jedności z Franciszkiem
35 zwolenników klerykalizmu, mimo ostrzeżeń ujawniło swe prawdziwe oblicze. Tę rękę podniesioną na jedność Kościoła trzeba zdecydowanie obciąć. I przykładnie ukarać, czyli wrzucić do pieca z rozpaloną smołą, tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Zło trzeba wypleniać w zarodku, do korzeni, inaczej się rozlewa, co własnie widzimy. Trzeba za wszelką cenę chronić milczenie! Ono uratuje jedność, co obiecał Jezus: "Obyście byli jedno, jak Ja jestem jedno z Ojcem". Modlitwa o jedność, to modlitwa o milczenie.
do Stefania
Ależ ja nie sugerowałem że jesteś niepotrzebna Kościołowi! Każdy z nas jest grzesznikiem, każdy z nas popełnia błędy. Po to jest braterskie upomnienie, by te błędy eliminować. Z Panem Bogiem :)
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY