Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 STYCZNIA
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 

USA: Dakota Północna chce zmusić kapłanów do łamania tajemnicy spowiedzi

Data publikacji: 2021-01-14 12:00
Data aktualizacji: 2021-01-14 15:19:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Peter H)

Kilku kongresmenów Dakoty Północnej postanowiło zawalczyć z tajemnicą spowiedzi i złożyło projekt ustawy, który miałby zmusić katolickich duchownych do wyjawienia treści spowiedzi. Za odmowę duchownym grozić ma kara więzienia i grzywny.

 

Prawodawcy tłumaczą, że chodzi o ujawnienie tajemnicy w sprawach dotyczących krzywdzenia dzieci. Wymaga się od duchownych, by zgłaszali takie przypadki, jeśli tylko ktoś wyjawił to na spowiedzi albo jeśli tyko podejrzewają, że mogło dojść do molestowania – także w kontekście sakramentalnej spowiedzi. Projekt regulacji zaproponowali senatorzy Judy Lee, Kathy Hogan i Curt Kreun. Zgodnie z obowiązującym prawem, „członek duchowieństwa mający wiedzę lub uzasadnione powody, by podejrzewać, że dziecko jest wykorzystywane lub zaniedbywane albo zmarło w wyniku znęcania się lub zaniedbania, powinien zgłosić te okoliczności wydziałowi, jeśli wiedza lub podejrzenie pochodzą z informacji otrzymanych przez tę osobę w ramach pełnienia funkcji oficjalnych lub zawodowych”. Duchowni nie są zobowiązani do zgłaszania takich okoliczności, jeśli „wiedza lub podejrzenie wywodzi się z informacji otrzymanej w charakterze doradcy duchowego”. Odnosi się to do spowiedzi sakramentalnej.

 

Jednak proponowana nowelizacja usuwa wyjątek i przewiduje za niezgłoszenie tego typu okoliczności karę więzienia do 30 dni i / lub grzywnę w wysokości 1500 dol. Komentując pomysł senatorów Christopher Dodson, dyrektor wykonawczy i główny radca prawny Konferencji Katolickiej w Dakocie Północnej, stwierdził, że ustawa „jest zaskoczeniem” i „z pewnością narusza naszą wolność religijną”. Dodał, że diecezje Dakoty zdecydowanie sprzeciwiają się tej propozycji.

 

Prokuratura w Dakocie Północnej niedawno zakończyła 18-miesięczne dochodzenie w sprawie dwóch diecezji w związku z oskarżeniami o przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. Chodzi o sprawy z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Dwie diecezje ujawniły nazwiska 53 księży uznanych za wiarygodnie oskarżonych lub winnych molestowania. Śledztwo prokuratorskie nie wykazało żadnych wcześniej niezgłoszonych przypadków nadużyć ze strony duchowieństwa. - Nie ma dowodów sugerujących, że ta [zmiana prawa] jest konieczna – zaznaczył Dodson, wskazując, że senatorowie wykorzystali raport, by wprowadzić dalsze restrykcje wobec duchownych.

 

Katechizm Kościoła Katolickiego, prawo kanoniczne stanowią jednoznacznie, że niedopuszczalne jest wyjawianie tajemnicy spowiedzi. Za jej złamanie grożą najsurowsze kary, w tym automatyczna ekskomunika. Kalifornia podjęła próbę przyjęcia podobnych przepisów. W 2019 roku w Dakocie usiłowano bezskutecznie usunąć z regulacji dot. obowiązkowej sprawozdawczości „wyjątek”, chroniący tajemnicę spowiedzi. We wrześniu 2020 roku Stolica Apostolska zareagowała na ustawodawstwo w niektórych stanach Australii, nakazujące księżom zgłaszanie wiedzy na temat krzywdzenia dzieci zdobytej w kontekście spowiedzi.

 

Stolica Apostolska zaznaczyła wówczas, że chociaż zwalczanie wykorzystywania seksualnego dzieci jest głównym przedmiotem troski Kościoła, tak samo musi on chronić „długotrwałe i stałe nauczanie Kościoła o nienaruszalności tajemnicy spowiedzi, jako czegoś, czego wymaga sama natura sakramentu, a zatem jako wywodzącej się z Boskiego Prawa”. Tajemnica spowiedzi posiada w prawie kanonicznym charakter bezwzględny. Ustawodawca kościelny stwierdza, iż nie istnieje żadna władza, która byłaby w stanie zwolnić z tego obowiązku podmiot zobowiązany do zachowania tajemnicy spowiedzi. Naruszenie tajemnicy to złamanie prawa i jako takie jest usankcjonowane właściwymi karami. Kanon 1388 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r. czyni rozróżnienie między bezpośrednią i pośrednią formą naruszenia tajemnicy, które obwarowane są obligatoryjną karą. W pierwszym przypadku spowiednik podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej, w drugim – powinien być ukarany stosowną karą. Ponadto, tajemnica spowiedzi oraz przestępstwo naruszenia tajemnicy spowiedzi zostało uregulowane w „Normae de gravioribus delictis” z 2001 r. i „Normae de delictis reservatis” z 2010 r.

 

W 2016 roku w związku z pozwem dot. wykorzystywania nieletnich przez duchownych, stanowy sąd apelacyjny Luizjany utrzymał w mocy prawo księdza do zachowania sakramentalnej tajemnicy spowiedzi. Australijskie stany: Wiktora, Tasmania, Australia Południowa i Australijskie Terytorium Stołeczne – naruszając wolność religijną – przyjęły przepisy, mające zmusić księży do łamania tajemnicy, zgodnie z zaleceniami Komisji Królewskiej w sprawie wykorzystywania seksualnego przez duchownych. Biskupi i księża w tych stanach nie zamierzają respektować tych regulacji.

 

Źródło: pillarcatholic.com, cejs.icm.edu.pl, catholicnewsagency.com

AS

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Kontrrewolucjon
Oczywiście dla socjalistów myślenie o konsekwencjach to już za dużo. Przestaną się spowiadać z tych zbrodni po prostu.
P.N.P.
Pretekst żebraków i zbrodniarzy..wzbudzenie litości,w celu ukrycia zamierzeń i skłonności.W tym przypadku skłonności tzw.lewicy do niszczenia i...celebrowania wiary w Boga !! Totalitaryści lewaccy całego świata łączą się także w U.S.A. Kraju tak religijnym !
Kuba
Projekt regulacji zaproponowali senatorzy Judy Lee, Kathy Hogan i Curt Kreun. To nie przypadek, że wśród tych trzech osób są dwie kobiety. Usilnie chcą namieszać w KK. "Córko Moja, powiedz mu wszystko i odsłoń swoją duszę przed nim, jako przede Mną to czynisz. Nie lękaj się niczego; dla twojego uspokojenia kapłana tego stawiam między Mną a duszą twoją, a słowa, które ci odpowie ? Moimi są. Odsłoń przed nim najtajniejsze rzeczy, jakie masz w duszy. Ja mu udzielę światła do poznania duszy twojej". Słowa Jezusa do Św. Faustyny.
wredniak
a kumple biden'ta od pedofilii też mają taki obowiązek ?
DNA
Stanowi Dakota trzeba popędzić kota huncwota