Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 31 MAJA
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Imieniny obchodzą:
Aniela, Marietta
 

USA: prawnicy i etycy alarmują z powodu planów selekcji pacjentów

Data publikacji: 2020-03-26 06:00
Data aktualizacji: 2020-03-25 18:18:00
WIADOMOŚCI
Fot. BACKGRID USA

W związku z tym, że amerykańscy urzędnicy w poszczególnych stanach planują „racjonowanie” opieki zdrowotnej w dobie pandemii koronawirusa, prawnicy, etycy i teologowie ostrzegają, iż odmowa opieki ze względu na wiek lub niepełnosprawność, narusza federalne prawo.

 

– Zawsze występuje pokusa, gdy sytuacja staje się trudna, gdy patrzysz na sytuacje racjonowania i selekcji pacjentów, popaść w błąd dewaluacji ludzkiego życia – zwraca uwagę Robert George, profesor prawoznawstwa i dyrektor James Madison Program na Uniwersytecie Princeton.

 

Podczas gdy racjonowanie opieki zdrowotnej może być „rzeczywistością” w czasie kryzysu, George stwierdził, że nigdy nie można tego robić na podstawie kategorii takich, jak: wiek czy niepełnosprawność.

 

– Uważamy, że kluczowe jest uniknięcie wpadnięcia w pułapkę osądzania, czyje życie jest warte życia, a czyje nie lub wpadnięcie w pułapkę myślenia, że ​​życie niektórych ludzi jest z natury lepsze od innych – dodał.

 

George i dwaj inni uczeni, profesor teologii Fordham, Charles Camosy oraz profesor socjologii z Harvardu, Jacqueline Rivers poprosili o memorandum prawne w sprawie federalnej ochrony praw obywatelskich przed dyskryminacją ze względu na wiek i niepełnosprawność.

 

Powołali się na doniesienia, iż zakłady opieki zdrowotnej już planują scenariusze „kryzysowe” w obliczu pandemii COVID-19.

 

Eksperci ds. zdrowia ostrzegają, że system opieki zdrowotnej w USA może wkrótce zostać przytłoczony nowymi chorymi. W szpitalach zaś brakuje łóżek i niezbędnego sprzętu, takiego jak respiratory. W przypadku takich scenariuszy „kryzysowych” urzędnicy kierujący szpitalami i innymi specjalistycznymi placówkami medycznymi, lekarze oraz zespoły medyczne w kilku stanach opracowują plany, komu udzielać pomocy krytycznej, a komu jej odmówić w przypadku braku dostępnego personelu, łóżek i innego kluczowego sprzętu medycznego.

 

– Jako ktoś, kto studiował bioetykę i jest profesorem bioetyki, wiem, że zdecydowana większość z nich nie ma praktycznie żadnego szkolenia z etyki – ocenił Camosy w rozmowie z Catholic News Agency. – Ci, którzy mają szkolenie w zakresie etyki, wydają się być utylitarni w swoim podejściu – komentował.

 

Przedstawiciele służby zdrowia „racjonalizując” świadczenia medyczne opierają się przede wszystkim na wieku i niepełnosprawności pacjentów. Według „New York Times”, urzędnicy stanu Waszyngton i menedżerowie szpitali dyskutowali w zeszłym tygodniu nad dokumentacją dot. selekcji pacjentów w obliczu pandemii. Przewiduje ona ograniczenie dostępu do opieki krytycznej dla pacjentów w oparciu o ich wiek, zdrowie i prawdopodobieństwo przeżycia.

 

Obrońcy praw osób niepełnosprawnych w Waszyngtonie napisali list do Biura Praw Obywatelskich w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych (HHS), prosząc o „szybkie działanie” i wyjaśnienie istniejących zabezpieczeń praw obywatelskich, zanim Waszyngton sfinalizuje swój plan segregacji pacjentów.

 

W przeciwnym razie „nie będzie sposobu na cofnięcie śmiertelnego wyniku planów dyskryminacyjnych, które zostały sformułowane bez wskazówek OCR” – stwierdzili. Autorzy listu wskazywali, że w krytycznych przypadkach nie można dyskryminować pacjentów ze względu na niepełnosprawne, z ograniczoną znajomością języka angielskiego lub wyznanie. Przypomnieli, że prawo uznaje równą godność każdego życia ludzkiego i jej wyższość przed bezwzględnym utylitaryzmem.

 

Camosy obawia się, że w przypadku „racjonowania” opieki zdrowotnej w zależności od wieku lub niepełnosprawności, będzie można odmówić podłączenia do respiratorów pacjentów z COVID-19 powyżej pewnego wieku lub cierpiących na schorzenie takie, jak np. dystrofia mięśniowa.

 

– Staramy się podnieść alarm – zaznaczył George. Uczeni zwrócą się również do prokuratora generalnego Williama Barra o przypomnienie władzom stanowym, iż racjonowanie opieki zdrowotnej nie może naruszać federalnych przepisów dotyczących praw obywatelskich.

 

W odpowiedzi na prośbę naukowców prawnicy przygotowali memorandum prawne dla Fundacji Obrony Wolności Sumienia i Stowarzyszenia Thomasa More’a.

 

„Prawo federalne wymaga, aby decyzje dotyczące krytycznej opieki nad pacjentami podczas obecnego kryzysu nie dyskryminowały ze względu na niepełnosprawność lub wiek” - stwierdza memorandum, przywołując m.in. ustawę antydyskryminacyjną z 1975 r., która zabrania dyskryminacji ze względu na wiek w finansowanych z budżetu federalnego programach zdrowotnych oraz ustawę o niepełnosprawności z 1990 r., która zakazuje dyskryminacji osób niepełnosprawnych przez podmioty prywatne, stanowe i władze lokalne.

 

W miarę narastania pandemii pojawiają się krytyczne decyzje dotyczące opieki zdrowotnej, szczególnie w ośrodkach takich jak Nowy Jork i Seattle.

 

W Nowym Jorku gubernator Andrew Cuomo ostrzegł w zeszłym tygodniu, że na początku maja może być 110 tys. osób wymagających hospitalizacji, a stan dysponuje zaledwie 53 tys. łóżek.

 

Źródło: catholicnews.agency.com

AS

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Jakub
Cenzor, nie podoba się mój wpis czy leniuchujesz?
Jakub
A co mówi KK w USA na ten temat?
A kysz
aaa- twoja "selekcja" bliska jest Darwinizmowi Korwina Mikke i jego sympatii politycznej do Putina- cywilizacji turańskiej a nie łacińskiej miło ści bliźniego. Ciekawe twoje teorie bezwzględnej selekcji na katolickim portalu!
aaa
Gdyby służba zdrowia była prywatna, to selekcji subiektywnej by nie było. Byłaby tylko ta obiektywna, podobna do tej, która sprawia, że jedni umierają na chorobę, a drudzy nie. Selekcja obiektywna jest o wiele lepsza, gdyż żaden człowiek nie staje się panem losu drugiego człowieka. Przy prywatnej służbie zdrowia kazdy sam jest sobie panem - albo przeznacza pieniądze na ratowanie swojego życia rezygnując z innych rzeczy, nawet boleśnie, albo przeznacza na te inne rzeczy, być może by pomóc innym dzieciom. Obalenie mechanizmów rynkowych w służbie zdrowia, gdzie "każdy ma prawo" powoduje nieuchronną selekcję subiektywną na podstawie dekretów lekarzy, urzędników oraz ideologów. Teraz za późno, by to zmienić, ale można kojelnym razem. Tylko że ludzkość wciąż wierzy w jakobińskie hasła, że "się należy", a najlepiej niech finansuje to burżuazja czyli ludzie z oszczędnościami, czyli odejmujący sobie dobra materialne od ust.
Ironia
aIRAM- i mówią to często Ci sami co paszczą o zamachu na wolność gdy rząd wprowadza obostrzenia aby nagle dziesiątki tysięcy ludzi nie wyladowalo w szpitalach,ktore nie da w stanie temu sprostać
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY