Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 STYCZNIA
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 

USA: Sąd Najwyższy nie zgadza się na poluzowanie wymogów w przypadku pigułek aborcyjnych

Data publikacji: 2021-01-13 18:00
Data aktualizacji: 2021-01-13 19:06:00
WIADOMOŚCI

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że kobiety chcące zabić swe nienarodzone dziecko metodą farmakologiczną, muszą osobiście zgłosić się do placówki aborcyjnej. Organizacje anti-life domagały się, by w czasie pandemii zawiesić obowiązujące prawo i pozwolić na szeroką dystrybucję niebezpiecznej pigułki, znanej jako RU-486.

 

 

Jeszcze w październiku ubiegłego roku Sąd Najwyższy odmówił orzekania w tej sprawie, mimo że administracja rządowa żądała podtrzymania przepisów Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), nakazujących, by pigułki aborcyjne były odbierane osobiście. Wymóg ten uchylił sędzia sądu federalnego w stanie Maryland, stwierdzając, że aby otrzymać takie preparaty, potrzebna będzie tylko wirtualna konsultacja z lekarzem, po której specyfik mógł dotrzeć pocztą na adres zainteresowanej kobiety.

Obecnie przewodniczący Sądu Najwyższego John Roberts wyjaśnił, że w wydanym orzeczeniu chodzi nie o to, czy dotychczasowe przepisy stanowią nadmierne obciążenie dla kobiet chcących dokonać aborcji, ale czy sąd okręgowy prawidłowo nakazał FDA zawieszenie swych wymogów dotyczących dystrybucji pigułek aborcyjnych. Jego zdaniem, sądy winny okazywać szacunek podmiotom mającym „doświadczenie, kompetencje i wiedzę fachową w zakresie oceny zdrowia publicznego”. – W świetle tych okoliczności nie widzę wystarczającej podstawy, aby sąd okręgowy zmusił FDA do zmiany zasad przeprowadzania aborcji medycznej – podkreślił sędzia. Sprzeciw wobec tego orzeczenia wyraziło troje liberalnych członków Sądu: Stephen Breyer, Sonia Sotomayor i Elena Kagan.

Zawieszenia wymogów FDA w stosunku do schematu przeprowadzania aborcji farmakologicznej domagało się proaborcyjne Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Na korzyść tej grupy orzekł sędzia okręgowy USA Theodore Chuang, twierdząc, że w obliczu pandemii należy zrobić wszystko, by umożliwić „bezpieczne skorzystanie z prawa do przerwania ciąży”.

Z kolei FDA podnosiło, że uchylenie ustanowionych wymogów narazi kobiety na poważne ryzyko utraty zdrowia lub na śmierć. Agencja przypomniała, że preparat stosowany w aborcji farmakologicznej (mifepristone) może być aplikowany bezpiecznie tylko w klinice.

Obrońcy życia zwracają uwagę, że chociaż przemysł aborcyjny próbuje twierdzić, że pigułka jest całkowicie bezpieczna dla matek, to jest to dalekie od prawdy. Poważne działania niepożądane specyfiku zostały dobrze udokumentowane. Zaliczają się do nich: krwotok macicy, zakażenia wirusowe, posocznica i zgon. Jak podkreślają, potwierdzono przypadki śmierci 24 kobiet i tysiące niepożądanych skutków po zażyciu preparatu. Prawdziwa liczba może być jeszcze wyższa, ponieważ nie każdy stan wymaga raportowania powikłań aborcyjnych.

„Wykazano, że tabletka aborcyjna niesie ze sobą cztery razy większe ryzyko powikłań niż aborcja chirurgiczna w pierwszym trymestrze ciąży. Kobiety są narażone na większe ryzyko, gdy wiek ciążowy nie jest po raz pierwszy właściwie oceniany, gdy zagrażająca życiu ciąża pozamaciczna nie jest wykluczona” – wyliczają obrońcy życia i przypominają, że brak badania na oznaczenie czynnika Rh może mieć wpływ na przyszłe ciąże. Ostrzegają też, że w przypadku braku osobistych wizyt u lekarza łatwiej zmusić kobietę do aborcji wbrew jej woli.

Stosowany w aborcji farmakologicznej mifepristone modyfikuje funkcje receptorów progesteronowych (działanie postowulacyjne i antynidacyjne). W wyniku tego działania następuje wydalenie zarodka ludzkiego z ustroju matki i jego śmierć. Mechanizm ten niszczy procesy fizjologiczne, umożliwiające odpowiednie utrzymanie ciąży lub jej powstanie.

 

 

Źródło: KAI/LiveAction

RoM

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora