Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 11 SIERPNIA
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
NMP Świętolipskiej
Imieniny obchodzą:
Klara, Zuzanna, Filomena
 

USA: znana kongresmanka atakuje „kolonializm” św. Damiana z Molokai

Data publikacji: 2020-08-01 14:00
Data aktualizacji: 2020-08-01 18:17:00
WIADOMOŚCI
Fot. Reuters / Forum

„To szalone i oburzające” – w ten sposób biskup pomocniczy Los Angeles Robert Barron skomentował w mediach społecznościowych słowa jednej z czołowych przedstawicielek Partii Demokratycznej Alexandrii Ocasio-Cortez, która skrytykowała obecność na Kapitolu pomnika św. Damiana z Molokai, XIX-wiecznego misjonarza z Belgii, pracującego wśród trędowatych na Hawajach.

 

Dla członkini Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych obecność posągu stanowi dowód tego, jak wygląda „patriarchat i kultura białej supremacji”. Kontrowersyjna socjalistka w swym wpisie na Instagramie postulowała, że to Lili’uokalani, ostatnia królowa Hawajów, powinna zostać uhonorowana w formie posągu na Kapitolu.

W filmie umieszczonym na Twitterze biskup Barron wyraził przypuszczenie, że Demokratka z Nowego Jorku prawdopodobnie nie wie, o kim mówi, bo ze wszystkich 50 pomników umieszczonych w National Statuary Hall na Kapitolu podobizna „Apostoła trędowatych” jest najmniej odpowiednia do krytykowania. Przypomniał przy okazji pełne poświęcenia życie misjonarza, który nie tylko ewangelizował, ale przede wszystkim troszczył się o odrzuconych, stając się „trędowatym pośród trędowatych”. – On jest postacią, którą mieszkańcy Hawajów otaczają czcią – podkreślił biskup, tłumacząc, dlaczego właśnie ta postać została wybrana, by reprezentować stan w reprezentacyjnym budynku w Waszyngtonie.

 

 

Kojarzenie tego człowieka w jakikolwiek sposób z kolonializmem i supremacją białych jest po prostu śmieszne i obraźliwe. Pokazuje płytkość i naiwność tych kategorii opisujących niesprawiedliwość społeczną – dodał duchowny i wyraził nadzieję, że w świętym Damianie, który był przykładem moralnego heroizmu, każdy, bez względu na rasę lub wiarę, zobaczy jedynie wielkiego bohatera.

Wypowiedź Ocasio-Cortez ostro skrytykowali też inni obserwatorzy życia politycznego. Publicysta magazynu „The Week” zauważył, że kongresmenka, która kiedyś skarżyła się, że nie jest w stanie sobie pozwolić na mieszkanie, gdyż zarabia obecnie tylko 174 tysięcy dolarów rocznie, mając gwarantowaną bezpłatną opiekę zdrowotną i inne korzyści do końca życia, postanowiła zaatakować pomnik ojca Damiana, który zgodnie ze swymi ślubami żył w ubóstwie i ostatecznie zmarł na trąd.

Publicysta Matthew Walther przypomniał, że posąg o. Damiana z waszyngtońskiego Kapitolu jest wierną kopią tego, który stoi przed stanowym Kapitolem w Honolulu. Zwrócił także uwagę, że po kanonizacji tego misjonarza w 2009 roku specjalne słowa podziękowania wystosował do papieża ówczesny prezydent USA Barack Obama. Przywołał też słynny esej na cześć świętego, autorstwa prezbiterianina Roberta Louisa Stevensona. Zaznaczył, że w swoim ojczystym kraju o. Damian został określony mianem De Grootste Belg („największy Belg”).


Józef (w zakonie Damian) de Veuster urodził się 3 stycznia 1840 r. we flamandzkim Tremelo jako siódme spośród ośmiorga dzieci w rodzinie chłopskiej. Wstąpił do Zgromadzenia Misyjnego Najświętszych Serc Jezusa i Maryi w Arnstein. Został więc wysłany na Hawaje, gdzie przybył w 1864 roku. W Honolulu przyjął święcenia kapłańskie, a następnie został posłany jako wędrowny misjonarz w głąb kraju.

Na wyspie Molokai, na terenie zamkniętej enklawy trędowatych, opiekował się miejscową ludnością. Zakonnik pracował tam przez 11 lat, poświęcając się chorym i umierającym w nieludzkich warunkach tubylcom. Był pielęgniarzem i duszpasterzem, zajmował się stolarką i uprawą roślin. Jego działalność spowodowała, że świat zwrócił uwagę na tę nieuleczalną chorobę. Sam zaraziwszy się trądem zmarł 15 kwietnia 1889 r. na Molokai w wieku 49 lat.

Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Damiana de Veustera 4 czerwca 1995 r., podczas swej drugiej pielgrzymki do Belgii. Papież Benedykt XVI kanonizował go 11 października 2009 r. w Watykanie.

Święty Damian de Veuster jest patronem trędowatych i chorych na AIDS.

 

KAI, Twitter

RoM

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Alex Wolf
@hmm Przestań kłamać trollu
Darius
@hmm- każdą lewacka ideologia a w szczególności ta z tęczową flagą to kolonizacja i gwałt na Polakach- przed przyniesieniem tej zarazy z rewolucyjnej Francji a nastepnie bolszewickiej Rosji śmierć męczeńską poniosły miliony Polaków
hmm
każda działalność misyjna jest swego rodzaju kolonializmem i ingerencją w zastaną kulturę a trądu przed nastaniem białych tam nie było
Pulpecior
Taka amerykańska Spurek
kapewu?
nic nie jest przypadkowe! ruch obalania w uasraelu sponsoeująś fundacje białasów: sorosa, forda itp!