Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 20 LUTY
Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
Imieniny obchodzą:
Leon, Ludmiła, Ludomir
 

Uwięzieni w politycznej poprawności. Znane wydawnictwo zarzuca o. Kolbemu antysemityzm

Data publikacji: 2018-12-07 08:22
Data aktualizacji: 2018-12-07 11:46:00
WIADOMOŚCI

Zdaniem wydawnictwa „Więź”, drugie miejsce dla św. Maksymiliana Kolbego w plebiscycie na najbardziej wpływowego dziennikarza stulecia jest co najmniej kontrowersyjne. Powodem takiego twierdzenia jest – ich zdaniem – antysemityzm świętego, rzekomo wylewający się z pism wydawanych przez przedsiębiorczego zakonnika.

 

„Więź” uważa, że „medialnej działalności [o. Kolbego] nie da się oddzielić od antysemityzmu”. Jako przykład podaje dwie wypowiedzi zamieszczone na łamach „Małego Dziennika”, które rzekomo mają potwierdzać jego nienawiść do Żydów. Okazuje się, że słowa nie należą bezpośrednio do polskiego franciszkanina lecz zostały napisane przez ks. Stanisława Trzeciaka. Dodatkowo, przytaczają słowa samego o. Kolbego: „Żydostwo szkodziło i szkodzi nam na każdym kroku, wżera się jak rak w ciało narodu, szerzy przekupstwo i zepsucie wśród dorosłych, a rozpustę i bezbożnictwo wśród młodzieży, wydziera nam handel, przemysł, rzemiosło, a nawet ziemię”.

 

Autorzy artykułu widocznie nie rozumieją (lub nie chcą zrozumieć) czym jest krytyka źródła historycznego jakim bez wątpienia są słowa polskiego świętego. Nakładają obecną definicję antysemityzmu, powstałą głównie po 89’ roku na realia i czasy, w których ludzie kierowali się całkowicie innym myśleniem. Słowa o. Kolbego większość historyków określa dziś jako przejaw antyjudaizmu, który prezentowała zdecydowana większość prasy i opinii publicznej w ówczesnej Polsce. Miał on charakter polityczny i społeczny, i w żaden sposób nie skłaniał do fizycznej eliminacji czy używania przemocy wobec społeczności żydowskiej. Patrząc z perspektywy powszechnej w dzisiejszych czasach definicji antysemityzmu, okazało by się, że cała przedwojenna Europa nastawiona była przeciwko Żydom.

 

Ukazanie słów polskiego świętego używając ich w kontekście dzisiejszej definicji antysemityzmu jest po prostu nieuczciwe. Redaktorzy uczynili to doskonale znając świadectwo miłości bliźniego o. Kolbego wyrażone w oddaniu życia za drugiego człowieka. Autorzy artykułu zapomnieli zaznaczyć, że jednym z głównych celów i pragnień polskiego świętego było nawrócenie wszystkich Żydów. Jak każdy chrześcijanin, nie chciał ich zguby (w odróżnieniu od Hitlera), lecz nawrócenia.

 

Dodatkowo, autorzy swoją publikacją zdają się podważać Nauczycielski Urząd Kościoła, który w celu wyniesienia o. Kolbego na ołtarze musiał dogłębnie i rzetelnie zbadać życiorys założyciela „Rycerza Niepokalanej”. Dzisiejsze oskarżenia o antysemityzm zdają się przypominać ataki amerykańskich środowisk żydowskich wobec pomysłu rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego dla innego polskiego kandydata na ołtarze – kard. Augusta Hlonda.

 

Piotr Relich     

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Zbigniew
"Więż" to zdecydowany katolew. Nie kupować tego, nie czytać, patrzeć na ręce!
Nina
jeśli Polacy na takie coś pozwalają to nie są Polakami żydowskie niemieckie lewickie grupy chcą Polskę i Polaków ogranicz z godności honoru bohaterów. Dosyć plucia na cały naród tych co żyją i tych co żyli dla tych co żyć beda .Dosyć zdrajców ubranych w polskie pochodzenie dosyć dosyć po trzykroć dosyć.
koteq
@owca: Jeżeli Polaków się obraża, to się nazywa "dystansem do siebie" Jeżeli żydów się choć lekko skrytykuje tak jak to zrobił Guz to jest antysemityzm. To w takim razie każda krytyka Polaków powinna podchodzić pod antypolonizm.
Konrad Józef Turzyński
Marnym tropem idzie "Więź"! (A jeszcze w lutym 1997 r. z obrzydzeniem krytykowała Urbana...) W 1982 albo 1983 r. w Sejmie posłowie Polsiego Zkwiązku Katolicko-Społecznego - odłamu środowiska "znakowskiego", którego innym odłamem jest "Więź" - a konkretnie (o ile pamiętam) pos. Janusz Zabłocki w drodze interpelacji polemizował z wypowiedzią rzecznika rządu min. Jerzego Urbana, w której ten przypisał był o. Maksymilianowi Kolbemu antysemityzm właśnie, a uczynił to (Urban) "z okazji" kanonizacji bohaterskiego franciszkanina. Czyżby należało obawiać się, że katolicki miesięcznik w przyszłości przyłączy się do oszczerczych inwektyw (o "seansach nienawiści" na patriotycznych kazaniach i o posiadaniu rzekomej "garsoniery") Jerzego Urbana (jako rzecznika rządu i jako publicysty ukrytego pod pseudonimem) mniej więcej w tym samym czasie skierowanych pod adresem ks. Jerzego Popiełuszki?
przymiarka
No to w polin zamkną kościoły pw. Św.Ojca Kolbe. I wszystkie w których jest figura, obraz.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY