Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

W czasie pandemii rząd wprowadza nowe, stałe uprawnienia dla mundurowych

Data publikacji: 2020-03-28 11:00
Data aktualizacji: 2020-03-28 14:55:00
WIADOMOŚCI
policja.gov.pl

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa przekonała rząd do wprowadzenia nowych uprawnień dla polskich służb mundurowych. Niesubordynowani obywatele mogą spotkać się z karą grzywny i aresztem. Zmiany mają charakter nieokreślony.

 

Zmiany dotyczą art. 65a kodeksu wykroczeń brzmiącego: „Kto umyślnie, nie stosując się do wydawanych przez funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej, na podstawie prawa, poleceń określonego zachowania się, uniemożliwia lub istotnie utrudnia wykonanie czynności służbowych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

 

Ustawa nie przewiduje ograniczenia czasowego, więc można liczyć się z tym, że nowe przepisy wejdą na stałe do porządku prawnego. Jak wskazuje „Rzeczpospolita”, związkowcy policyjni już od dłuższego czasu domagali się wprowadzenia tego typu uprawnień w życie. Ich zdaniem usprawni to funkcjonowanie służb oraz podniesie jej autorytet.

 

Zdaniem cytowanych przez „Rzeczpospolitą” ekspertów, przepis jest bardzo ogólny i trudno o legalną definicję utrudniania lub uniemożliwienia czynności służbowych. Dodatkowo, mają wątpliwości czy przepis rzeczywiście usprawni działanie służb w czasie epidemii.

 

Źródło: rp.pl

PR

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

  

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
serio
Najbardziej żal mi mundurowych, co to po wsiach muszą jeździć z megafonem i wzywać do pozostawania w domach. A domy oddalone od siebie o 200m każdy.
Jurek
To juz pandemia komunowirusa! +++ "Pod Twoją obronę uciekamy się święta Boża Rodzicielko -Matko i Królowo nasza-..."
Krakusik
@do Stefan. Zadaj sobie pytanie ile dokonano aborcji w Hiszpanii w ostatnim czasie. Liczba przekroczyła grubo kilkadziesiąt tysięcy. Czy te dzieci, które zginęły były innymi ludźmi od tych, którzy zmarli z powodu pandemii? Czy ktoś mówi o tej pandemii ludzkiej śmierci niewinnych? Tragizowanie i podawanie statystyk nic nie da. Czas na nawrócenie, a nie kurczowe trzymanie się życia, które się kiedyś i tak skończy.
Stefan
W ciągu ostatniej doby na koronawirusa zmarły 832 osoby. Liczba zgonów wzrosła do 5694 osób. Zakażonych jest ponad 72. tys. Hiszpanów.
Michał
Szanowny Panie Prezydencie.        Jako Pana wyborca proszę o interwencję w Rządzie Rzeczypospolitej Polskiej  aby zaprzestano dyskryminacji mnie ze względu na bycie przeze mnie wiernym Kościoła Katolickiego. Dyskryminacji powyższej  dopatruję się w uniemożliwieniu mi praktycznie realizacji praktyk religijnych, które nie są wyłącznie zwyczajem, ale są wyrazem wiary mojej oraz mojej małżonki. Dyskryminacja objawia się w wymogu, aby w budynku kościoła znajdowało się nie więcej, niż 5 osób  z wyłączenie posługujących. Czy nie dostrzega pan absurdalności tego wymogu gdy w tym czasie w autobusach może być 30 osób, a w sklepach 100? Czy w sklepach, autobusach wirus się nie rozprzestrzenia? Dlaczego nie wprowadzono wymogu liczb osób w zależności od powierzchni obiektu sakralnego?  Powyższe zarządzenia odbieram nie jako troskę o moje zdrowie, ale atak na moją wiarę wprost! Za komuny władza marzyła o zamknięciu kościołów lub ograniczeniu liczb wiernych uczestniczących w nabożeństwa
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY