Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 12 LIPCA
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
XV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Brunon, Jan
 

W końcu się udało! Ks. Władysław Gurgacz - kapłan niezłomny - zidentyfikowany przez IPN

Data publikacji: 2019-12-03 11:00
Data aktualizacji: 2019-12-03 14:49:00
WIADOMOŚCI
Partyzanci PPAN przed Mszą św. polową. Pierwszy z prawej ks. Władysław Gurgacz. Fot. arch. IPN w Krakowie

We wtorek w Pałacu Prezydenckim podano nazwiska kolejnych 16 bohaterów podziemia niepodległościowego i ofiar systemu komunistycznego zidentyfikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Jest wśród nich m. in. ks. Władysław Gurgacz ps. „Sem” – kapelan oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców.

 

Mamy świadomość, że na ten moment rodziny czekają niekiedy przez kilkadziesiąt lat. Oddając bohaterów w ręce ich rodzin czujemy, że jesteśmy częścią tej wielkiej narodowej misji. Czujemy, że Polska się o nich upomniała. Jesteśmy dumni mogąc być tego świadkami – mówił podczas uroczystości prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji, kierujący pracami poszukiwawczymi.

 

Nasze Biuro tylko w tym roku przebadało ponad 70 miejsc. A przecież prace terenowe muszą zostać poprzedzone długą kwerendą i przygotowaniem logistycznym. Odnajdujemy szczątki w bardzo różnych miejscach, a każde nasze działanie musi zostać przygotowane również od strony prawnej. Czuwa nad tym zespół, w którym pracuje ponad 60 osób na terenie całego kraju. Mamy też już plany poszukiwawcze na zbliżający się rok. Nie ustajemy w wysiłkach. Bo przecież… Powracamy po Swoich – powiedziała z kolei mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura.

 

Ks. Władysław Gurgacz ps. „Sem”
Kapelan oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców

 

Urodził się 2 kwietnia 1914 r. w Jabłonicy Polskiej w pow. brzozowskim. Był synem Jana i Marii z d. Gazdowicz. W 1931 r. wstąpił do nowicjatu zakonu jezuitów, a w sierpniu 1942 r. przyjął święcenia kapłańskie. Koniec II wojny światowej zastał go w Gorlicach, gdzie był duszpasterzem w miejscowym szpitalu powiatowym, stykając się m.in. z żołnierzami podziemia niepodległościowego. Od września 1947 r. pełnił posługę kapłańską w Krynicy, gdzie dał się poznać jako doskonały duszpasterz i rekolekcjonista. W tym czasie dwukrotnie miał miejsce zamach na jego życie, co skłoniło ks. Gurgacza do ukrywania się i przystąpienia w połowie 1948 r. do organizacji konspiracyjnej Polska Podziemna Armia Niepodległościowców. Niebawem stał się kapelanem jej oddziału zbrojnego „Żandarmeria” i jednym z najbliższych doradców dowódcy. Po aresztowaniu w lipcu 1949 r. w Krakowie, stanął przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie, który w propagandowym procesie skazał go 14 sierpnia 1949 r. na karę śmierci. Wyrok wykonano miesiąc później 14 września 1949 r. na dziedzińcu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie. Szczątki ks. Władysława Gurgacza zostały odnalezione w październiku 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

 

 

źródło: wPolityce.pl, ipn.gov.pl

TK 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Zbigniew
Jego Msza św. prymicyjna odbyła się na Jasnej Górze w Częstochowie. Mam z niej pamiątkowy obrazek!
kolo
Chwała [email protected]ś- spadochron.
brzoza
@rys - jaka ciężka i mroczna jest twoja JASNA pewność! Twoja JASNOŚĆ może zabić! Działanie pierwszych chrześcijan też było "bez sensu"= nie mieli szans! A może ks. Gorgacz nie chciał zostawiać samych tych chłopców z lasu a oni nie chcieli dać się przekonać do życia w niewoli?! Maksymilian Kolbe może też nie chciał zostawić samych tych dziewieciu skazanych do bunkra głodowego może nie tylko o ratowanie Gajowniczka mu chodziło?!Ktoś powiedział: "SENS walki nie zależy od jej wyniku! SENSEM walki jest obrona godności i wartości!" Myślę, że ks. Gorgacz nie podjudzał chłopców z lasu do walki, ale też nie chciał łamać w nich pragnienia wolności. I chciał przy nich BYĆ! Nie wszyscy muszą być takimi samymi ugodowcami i realistami.Romantycy to też ludzie! Ja wolę być wdzięczna i bliska tym chłopcom z lasu i ks. Gorgaczowi. Wolę płakać nad nimi i nad nami. Byron mówił: "lepiej raz przepaść w zaburzone fale niż żyć, gnijąc powoli na skale!"
Spostrzegawczy
Cześć i chwała bohaterom ! Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki wieków. Niech spoczywa w pokoju wiecznym ! Amen.
Kpt. Żbik
Cześć i chwała bohaterom. Niech Pan Bóg ma w opiece Niezłomnych
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY