Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 16 GRUDNIA
Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
Imieniny obchodzą:
Adelajda, Zdzisław, Albina
 

W końcu się udało! Ks. Władysław Gurgacz - kapłan niezłomny - zidentyfikowany przez IPN

Data publikacji: 2019-12-03 11:00
Data aktualizacji: 2019-12-03 14:49:00
WIADOMOŚCI
Partyzanci PPAN przed Mszą św. polową. Pierwszy z prawej ks. Władysław Gurgacz. Fot. arch. IPN w Krakowie

We wtorek w Pałacu Prezydenckim podano nazwiska kolejnych 16 bohaterów podziemia niepodległościowego i ofiar systemu komunistycznego zidentyfikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Jest wśród nich m. in. ks. Władysław Gurgacz ps. „Sem” – kapelan oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców.

 

Mamy świadomość, że na ten moment rodziny czekają niekiedy przez kilkadziesiąt lat. Oddając bohaterów w ręce ich rodzin czujemy, że jesteśmy częścią tej wielkiej narodowej misji. Czujemy, że Polska się o nich upomniała. Jesteśmy dumni mogąc być tego świadkami – mówił podczas uroczystości prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji, kierujący pracami poszukiwawczymi.

 

Nasze Biuro tylko w tym roku przebadało ponad 70 miejsc. A przecież prace terenowe muszą zostać poprzedzone długą kwerendą i przygotowaniem logistycznym. Odnajdujemy szczątki w bardzo różnych miejscach, a każde nasze działanie musi zostać przygotowane również od strony prawnej. Czuwa nad tym zespół, w którym pracuje ponad 60 osób na terenie całego kraju. Mamy też już plany poszukiwawcze na zbliżający się rok. Nie ustajemy w wysiłkach. Bo przecież… Powracamy po Swoich – powiedziała z kolei mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura.

 

Ks. Władysław Gurgacz ps. „Sem”
Kapelan oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców

 

Urodził się 2 kwietnia 1914 r. w Jabłonicy Polskiej w pow. brzozowskim. Był synem Jana i Marii z d. Gazdowicz. W 1931 r. wstąpił do nowicjatu zakonu jezuitów, a w sierpniu 1942 r. przyjął święcenia kapłańskie. Koniec II wojny światowej zastał go w Gorlicach, gdzie był duszpasterzem w miejscowym szpitalu powiatowym, stykając się m.in. z żołnierzami podziemia niepodległościowego. Od września 1947 r. pełnił posługę kapłańską w Krynicy, gdzie dał się poznać jako doskonały duszpasterz i rekolekcjonista. W tym czasie dwukrotnie miał miejsce zamach na jego życie, co skłoniło ks. Gurgacza do ukrywania się i przystąpienia w połowie 1948 r. do organizacji konspiracyjnej Polska Podziemna Armia Niepodległościowców. Niebawem stał się kapelanem jej oddziału zbrojnego „Żandarmeria” i jednym z najbliższych doradców dowódcy. Po aresztowaniu w lipcu 1949 r. w Krakowie, stanął przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie, który w propagandowym procesie skazał go 14 sierpnia 1949 r. na karę śmierci. Wyrok wykonano miesiąc później 14 września 1949 r. na dziedzińcu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie. Szczątki ks. Władysława Gurgacza zostały odnalezione w październiku 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

 

 

źródło: wPolityce.pl, ipn.gov.pl

TK 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Zbigniew
Jego Msza św. prymicyjna odbyła się na Jasnej Górze w Częstochowie. Mam z niej pamiątkowy obrazek!
kolo
Chwała [email protected]ś- spadochron.
brzoza
@rys - jaka ciężka i mroczna jest twoja JASNA pewność! Twoja JASNOŚĆ może zabić! Działanie pierwszych chrześcijan też było "bez sensu"= nie mieli szans! A może ks. Gorgacz nie chciał zostawiać samych tych chłopców z lasu a oni nie chcieli dać się przekonać do życia w niewoli?! Maksymilian Kolbe może też nie chciał zostawić samych tych dziewieciu skazanych do bunkra głodowego może nie tylko o ratowanie Gajowniczka mu chodziło?!Ktoś powiedział: "SENS walki nie zależy od jej wyniku! SENSEM walki jest obrona godności i wartości!" Myślę, że ks. Gorgacz nie podjudzał chłopców z lasu do walki, ale też nie chciał łamać w nich pragnienia wolności. I chciał przy nich BYĆ! Nie wszyscy muszą być takimi samymi ugodowcami i realistami.Romantycy to też ludzie! Ja wolę być wdzięczna i bliska tym chłopcom z lasu i ks. Gorgaczowi. Wolę płakać nad nimi i nad nami. Byron mówił: "lepiej raz przepaść w zaburzone fale niż żyć, gnijąc powoli na skale!"
Spostrzegawczy
Cześć i chwała bohaterom ! Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki wieków. Niech spoczywa w pokoju wiecznym ! Amen.
Kpt. Żbik
Cześć i chwała bohaterom. Niech Pan Bóg ma w opiece Niezłomnych
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY