Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
03   KWIETNIA   2020 r.
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża

Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Jakub, Pankracy
 
Polonia Christiana nr 56       PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO
Jerzy Wolak

W kozie

W kozie

Jakże niepoprawny politycznie tytuł nosi ten obraz pędzla Harolda Coppinga – Tuman (można też tłumaczyć jako „osioł”, „nieuk”, „tępak” czy „kapuściana głowa”). Któż dziś odważyłby się tak nazwać młodego człowieka, choćby nawet ów ze wszech miar na takie określenie zasługiwał? A jednak cóż w tym złego, gdy nie piętnujemy człowieka, lecz jego ewidentne wady – lenistwo i niechęć do wiedzy?

 

Przecież lenistwo jest jednym z siedmiu głównych grzechów, a niechęć do wiedzy zamyka człowieka na mądrość – „tchnienie mocy Bożej i przeczysty wypływ chwały Wszechmocnego (…) odblask wieczystej światłości, zwierciadło bez skazy działania Boga, obraz Jego dobroci” (Mdr 7, 25–26), czyli jest nie mniej grzeszna.

 

Nie człowieka więc piętnujemy, ale nękające go przywary. Wystarczy spojrzeć na tego młodzieńca: to przecież nie żaden matoł (znowu niepoprawne politycznie określenie, ale mniejsza z tym), tylko całkiem normalny, w miarę inteligentny chłopak, który dramatycznie cierpi na to, że mu się przeraźliwie nie chce. Zobaczmy, jak bezbrzeżna rozpacz maluje się na jego twarzy. Wprost słychać brzęczącą natrętnie w jego uszach rymowankę:

 

Rzuć tę książkę do rupieci,

Niech się w kawałki rozleci.

Niechaj zginie, niech przepadnie!

Chodź się bawić – patrz, jak ładnie!

 

A wystarczyłoby tak niewiele, żeby przełamał ogarniającą go niemoc. Wystarczyłaby odrobina mobilizacji…

I właśnie dlatego ten biedny chłopczyna siedzi w kozie. Była kiedyś taka instytucja edukacyjna – bardzo skuteczna – szkoda, że już ją zarzucono. Polegała na przymusowym pozostaniu w szkole po lekcjach i była karą za rozmaite wykroczenia, najczęściej związane z zachowaniem, choć również za nieuctwo.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie