Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 STYCZNIA
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 

W Płocku ruszył proces prowokatorek, które sprofanowały wizerunek Matki Bożej

Data publikacji: 2021-01-13 18:00
Data aktualizacji: 2021-01-13 18:35:00
WIADOMOŚCI
Fot. Pixabay

W środę przed płockim Sądem Rejonowym rozpoczął się proces trzech kobiet oskarżanych za sprofanowanie wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

 

 

Feministki nocą z 26 na 27 kwietnia 2019 roku wokół kościoła pod wezwaniem świętego Dominika w Płocku – między innymi na śmietniku oraz przenośnej toalecie – rozmieściły naklejki z wizerunkiem Maryi z Dzieciątkiem Jezus i tęczą charakterystyczną dla międzynarodowego ruchu politycznego LGBT.

 

Pełniący wówczas funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podziękował policjantom za sprawną akcję, która doprowadziła do ustalenia tożsamości prowokatorek. „Żadne bajanie o wolności i tolerancji NIKOMU nie daje prawa do obrażania uczuć ludzi wierzących” – podkreślił wówczas. Profanację nazwał zaś celnie „kulturowym barbarzyństwem”.

 

Prokuratura Rejonowa skierowała do sądu akt oskarżenia wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. w czerwcu minionego roku. Zarzuty dotyczą artykułu 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej. Zgodnie z polskim prawem grozi za to – przynajmniej teoretycznie – grzywna, kara ograniczenia wolności albo jej pozbawienia do lat 2.

 

13 stycznia to nie pierwszy termin rozpoczęcia procesu. Miał on ruszyć jeszcze w listopadzie, jednak tak się nie stało z powodu zwolnienia lekarskiego jednej z oskarżonych. W środę wszystkie trzy kobiety zameldowały się już w sądzie.

 

Do obrazy uczuć religijnych się nie przyznam. Nie uważam, żeby tęcza obrażała cokolwiek i kogokolwiek. Nie popełniłam przestępstwa – powiedziała przed rozprawą Elżbieta P. Na sali sądowej podtrzymała swoje stanowisko.

 

 

Źródło: wPolityce.pl

RoM

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Teresa
Sz.P. Komentatorzy odnoszący się do mnie, z racji na szacunek do drugiego człowieka i jego wolności pozostawiam Państwu pełną wolność dziwienia się lub nie moim wypowiedziom i mojej postawie. Ja w mojej "naiwnej pobożności", której wypomnieniem, już po raz wtóry, próbuje mnie dotknąć Pani/Pan Ra - to zbędne i skazane na niepowodzenie jak i przypinanie mi łatki trolla - wiele już ostrzejszych słów usłyszałam od podobnych Pani/Panu, deklarujących się jako prawdziwi katolicy, nadal będę podążała za wskazaniami Chrystusa dotyczącymi dwóch najważniejszych przykazań dla chrześcijanina - miłości Boga i Bliźniego, odrzucając zwodniczą pewność posiadania pełnej wiedzy na temat drugiego człowieka, jego uczuć i zamysłów, zgodnie z innymi słowami Chrystusa - by nie osądzać, aby nie być sądzonym i nie potępiać, aby nie być potępionym. Pełnię wiedzy o człowieku i osądzenie go pozostawiam Stwórcy, dziękując Mu za łaskę wiary - wiary szukającej zrozumienia, czego i Państwu życzę
Krzysztof
Czyli obraza uczuć religijnych ma większą wagę niż swoboda wyrażania swojej opinii?
Ra
Uważam, że @Teresa jest trollem internetowym. Aż dziw, że nie widzi tego co się dzieje i wygłasza opinie tzw. "Naiwnej pobożności "
anonim_galeon
@Teresa: To był 1983 rok, czyli ok. 38 lat temu - wtedy tęcza nie była symbolem tego co dzisiaj - dzieci mogły ją rysować bez jakiegokolwiek odbioru ideologicznego. Czy do obrony, to druga strona pewno też wyciągnie wizerunki czy obrazy sprzed ponad 38 lat? Inne czasy, inny kontekst, inne znaczenie - teraz ktokolwiek namaluje tęczę, to skojarzenie jest tylko jedno i dlatego powinno się walczyć z przerabianiem symboli związanych z religią - z chrześcijańską również
Ra
Teresa, nie chodzi tu o ilość kolorów a kontekst. Ludzie "kochający inaczej" zawlaszczyli ten symbol i zaczęli to używać do rzeczy które są przeciwne zamierzeniu Pana Boga. Dlatego ten symbol w połączeniu z postaciami Matki Bożej w odczuciu katolików uznany jest za bluznierstwo. Nie wspominając o naklejeniu wizerunku na przenośną toaletę. To jest brak szacunku co najmniej i jawna kpina. Dziwię się twoim wypowiedziom. Nie ma pozwolenie na "robta co chceta".
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY