Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
10   KWIETNIA   2020 r.
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 
Polonia Christiana nr 10       Wychowanie
Małgorzata Pabis

Warszawski "Nazaret"

Warszawski
Szkoła sióstr nazaretanek w Warszawie ma dziewięćdziesiąt lat. Jest jedną z dziewięciu szkół niepublicznych, których nie zlikwidowano w czasach PRL. Mimo restrykcji władz oświatowych i ograniczeń lokalowych zachowała swą tożsamość szkoły katolickiej, w której uczy się rzetelnie, łącząc tradycję z nowoczesnością. Podstawę programu wychowania nazaretańskiego stanowią – zgodnie z Ewangelią – miłość, prawda i wolność. W tym duchu uczennice szukają swojej drogi życiowej oraz miejsca, w którym będą mogły służyć Ojczyźnie.

Budynek szkoły przy ul. Czerniakowskiej 137 (Mokotów) już z zewnątrz wygląda imponująco. Okazały, przedwojenny gmach z szarej cegły budzi podziw przechodzących. Każdy zaś, kto wejdzie do środka, przystanie oczarowany. Witają go lśniące czystością korytarze i sale lekcyjne, nowocześnie wyposażone pracownie, zasobna i skomputeryzowana biblioteka z czytelnią. Jest też sklepik i jadalnia oraz gabinety: lekarski i fizykoterapii. Nie sposób też nie wspomnieć o kaplicy, do której uczennice mogą wejść o każdej porze, by choć przez chwilę pobyć sam na sam z Bogiem.

W budynku uczy się 250 dziewcząt, z których sto dziesięć korzysta z internatu. Estetyka i spokój wnętrza sprawia, że myślimy: „To bardziej dom niż szkoła”.

Dasz dziecku Boga, dasz wszystko – mawiała bł. Maria Franciszka Siedliska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, zobowiązując swoje duchowe córki do szczególnej troski o rodzinę, do zaangażowania w wychowanie dzieci i młodzieży. Najpierw wśród polskich emigrantów w Ameryce (lata osiemdziesiąte XIX wieku), potem we Lwowie, Wilnie, Częstochowie i Grodnie nazaretanki zakładały szkoły, by przyspieszyć odradzanie się Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj