Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 28 LUTY
Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
Imieniny obchodzą:
Roman, Lech, Makary, Teofil
 

Watykan: naukowcy apelują o cofnięcie kontrowersyjnych zmian w Instytucie Jana Pawła II

Data publikacji: 2019-08-31 09:45
Data aktualizacji: 2019-08-31 09:49:00
RELIGIA
źródło: pixabay.com

Niemal 200 naukowców z całego świata skierowało list otwarty adresowany na ręce abp. Vincenzo Paglii, Wielkiego Kanclerza Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną oraz rektora tej placówki ks. prał. Pierangelo Sequeri. Naukowcy wyrażając „wielką troskę” z powodu niedawnego usunięcia dwóch długoletnich profesorów, wzywają do ich przywrócenia i wycofania się z kontrowersyjnych zmian w Instytucie.

 

Sygnatariusze, w tym wielu znanych naukowców katolickich, napisali w liście, że „nie widzą żadnego przekonującego powodu, czy to naukowo-akademickiego, czy doktrynalnego, czy też dyscyplinarnego, który uzasadniałby ich usunięcie z ich stanowisk”. List dotyczył usunięcia byłego rektora Instytutu Jana Pawła II, ks. prof. Livio Meliny, i teologa moralnego, ks. José Noriegi, którzy zostali powiadomieni w liście z 23 lipca, że zostali pozbawieni pełnionych funkcji w nowym Instytucie. Zaledwie kilka dni wcześniej, władze uczelni ogłosiły nowe statuty, które pozwoliły na dokonanie zmian w funkcjonowaniu placówki.

 

Ks. prof. Melinę usunięto podając jako przyczynę wyeliminowanie Katedry Teologii Moralnej Fundamentalnej, którą prowadził, powierzoną mu osobiście przez papieża Jana Pawła II. Z kolei ks. Noriedze powiedziano, że jego stanowisko przełożonego generalnego niewielkiego zgromadzenia jest nie do pogodzenia ze stanowiskiem profesora w nowym Instytucie. Żaden z dwóch profesorów nie otrzymał uprzedniego powiadomienia o swym usunięciu z Instytutu, nie mieli też możliwości obrony ani podważenia decyzji. Także siedmiu innych profesorów zostało usuniętych ze stanowisk wykładowców.

 

W liście otwartym sygnatariusze proszą abp. Vincenzo Paglię i ks. Pierangelo Sequeri o odwołanie tej decyzji i przywrócenie ks. prof. Meliny i ks. Noriegi. Swoje stanowisko motywują chęcią, aby uczelnia „mogła utrzymać wysoki profil akademicki i prestiż międzynarodowy”.

 

Warto przypomnieć także opinię na ten temat znanego katolickiego publicysty Georgea Weigla, który podkreśla, że jest przerażony sytuacją jaka zaistniała wokół papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Jego zdaniem, nowe posunięcia dotyczące zmian statutowych i redukcji kadry są przykładem niszczenia jakie dokonuje się za pomocą „brutalnej siły” i w sposób przypominający „bandytyzm”.

 

Weigel kwestionuje kompetencje abp. Vincenzo Paglii jako rektora Instytutu Jana Pawła II. Sprawujący z nadania papieża Franciszka funkcję Wielkiego Kanclerza kapłan, został przez publicystę porównany do Wandalów, którzy złupili Rzym w 455 roku. „Mianowanie na to stanowisko abp. Vincenzo Paglii – do którego zauważalnie nie ma odpowiednich kwalifikacji – jest dziś tak samo zagadkowe jak dwa lata temu (kiedy objął stanowisko – przyp. red.)” – uważa autor „Świadka nadziei” (biografii JP II).

 

Zdaniem Georga Weigela, abp Paglia zachowuje się identycznie jak ci, „którzy zmanipulowali synody w 2014, 2015 i 2018 roku, tzn. kolejna klika ambitnych (i tak po prawdzie, niezbyt bystrych) księży, którzy ciągle tracili argumenty i próbowali rekompensować brutalnością i groźbami” – uważa publicysta.

 

Wśród sygnatariuszy listu otwartego są m. in. prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz z Niemiec, prof. Stephan Kampowski, prof. Michael Waldstein, wielu profesorów ze Stanów Zjednoczonych, i innych krajów, a także Polacy ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, ks. dr Paweł Gałuszka z Krakowa, ojcowie Jarosław Kupczak i Robert Plich z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, a także ks. prof. Jarosław Merecki z KUL.

 

 

Źródło: KAI, LifeSiteNews.com

W

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
tradycja
Za czasów Jana Pawła II zrezygnowano z nauczania o małżeństwie zawartego np w encyklice Castii Connubii, albo Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1917 roKu chodzi szczególnie o kanon 2356 o przestępstwie bigamii. W 1983 roku wydano Familiaris consortio dopuszczając rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej tylko pod warunkiem życia "jak brat z siostrą". To dopiero była niesłychana zmiana, bo wcześniej drugie związki traktowano jako bigamię- przestępstwo zagrożone ekskomuniką. Skoro więc zmian dopuścił się Jan Paweł II to przestaje dziwić, że teraz kolejny papież robi to samo.
Marek
Dziwię się trochę tym protestom. Kościół od ponad 50 lat jest terenem ciągłej zmiany. Skoro w latach 60-tych XX w. nieaktualny był już Syllabus błędów Piusa IX, to dziś może już jest nieaktualne np. Familiaris consortio, a co dopiero jakaś instytucja czy jej katedry. Jako przykład tego, że "idzie nowe", przypominam fragment Amoris Laetitia z nru 298: 298. Osoby rozwiedzione, żyjące w nowym związku, mogą na przykład znaleźć się w bardzo różnych sytuacjach, które nie powinny być skatalogowane lub zamknięte w zbyt surowych stwierdzeniach, nie pozostawiając miejsca dla odpowiedniego rozeznania osobistego i duszpasterskiego. Czym innym jest drugi związek, który umocnił się z czasem, z nowymi dziećmi, ze s p r a w d z o n ą w i e r n o ś c i ą, wielkodusznym poświęceniem, zaangażowaniem chrześcijańskim, świadomością nieprawidłowości swojej sytuacji... . Chciałem się skupić na wyróżnionym pojęciu. Czy to nie jest nowe nauczanie w tym sensie, że przeczy dawnemu?
Karol
Paglia, mimo swoich DZIWNYCH upodobań i zachowań ma przemożnego, a wszystkim nam znanego, Protektora. Wszelkie apele są więc skazane z góry na niepowodzenie. I piszę to z ogromnym smutkiem, bo ludzie, którzy intelektualnie nie dorastają do pięt Św. Janowi Pawłowi II, niszczą bezwstydnie Jego wielką spuściznę...
Leo
A może by tak przestać spierać się o różne ludzkie tradycje i wrócić do nauki apostolskiej?
alo
Brońmy dorobku intelektualnego papieża Jana Pawła II !!!! Nie ma naszej zgody na progresywistyczne zmiany.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY