Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 31 MAJA
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Imieniny obchodzą:
Aniela, Marietta
 

Watykan: wydano wskazania co do liturgii w okresie pandemii koronawirusa

Data publikacji: 2020-03-25 14:00
Data aktualizacji: 2020-03-27 12:49:00
RELIGIA
źródło: pixabay.com

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała z upoważnienia Ojca Świętego dekret zawierający uaktualnione wytyczne odnośnie do celebrowania w tym roku uroczystości Wielkiego Tygodnia.

 

DEKRET

 

W okresie Covid-19 (II)

 

Biorąc pod uwagę szybką ewolucję pandemii Covid-19 i uwzględniając uwagi otrzymane od Konferencji Episkopatów, niniejsza Kongregacja przedstawia aktualizację ogólnych wskazań i sugestii już przekazanych biskupom w poprzednim dekrecie z 19 marca 2020 roku.

 

Ponieważ data Wielkanocy nie może być przeniesiona, w krajach dotkniętych chorobą, gdzie istnieją ograniczenia w gromadzeniu się i przemieszczaniu ludzi, biskupi i kapłani powinni obchodzić obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju.

 

Wierni powinni zostać poinformowani o godzinie rozpoczęcia uroczystości, aby mogli przyłączyć się do modlitwy w swoich domach. Pomocne mogą być telematyczne środki przekazu nadające na żywo, nie nagrane. W każdym razie ważne jest, aby poświęcić odpowiednią ilość czasu na modlitwę, doceniając przede wszystkim Liturgię Godzin.

 

Konferencje Episkopatu i poszczególne diecezje powinny zatroszczyć się, aby nie zabrakło pomocy w modlitwie rodzinnej i osobistej.

 

1 – Niedziela Palmowa. Upamiętnienie wjazdu Pana do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz budynku sakralnego. W kościołach katedralnych należy zastosować drugą formę przewidzianą przez Mszał Rzymski, zaś w kościołach parafialnych, oraz w innych miejscach trzecią.

 

2 – Msza Krzyżma. Oceniając konkretny przypadek w różnych krajach, Konferencje Episkopatu będą mogły dać wskazówki dotyczące ewentualnego przeniesienia na inny termin.

 

3 – Wielki Czwartek. Obmycie stóp, które jest już opcjonalne, należy pominąć. Na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej należy również pominąć procesję, natomiast Najświętszy Sakrament należy przechować w tabernakulum. W tym dniu kapłanom wyjątkowo zezwala się na możliwość odprawiania Mszy św. w odpowiednim miejscu, bez udziału ludu.

 

4 – Wielki Piątek. W modlitwie powszechnej biskupi zadbają o przygotowanie specjalnej intencji za tych, którzy znajdują się w sytuacji zagrożenia, chorych, zmarłych (por. Missale Romanum). Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczać wyłącznie do celebransa.

 

5 – Wigilia Paschalna. Należy ją sprawować wyłącznie w katedrach i kościołach parafialnych. W liturgii chrzcielnej ma być zachowane jedynie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych (por. Missale Romanum).

 

W przypadku seminariów, kolegiów kapłańskich, klasztorów i wspólnot zakonnych należy stosować się do wskazówek zawartych w niniejszym dekrecie.

 

Wyrazy pobożności ludowej i procesje, które ubogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, mogą, w zależności od oceny biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, na przykład 14 i 15 września.

 

De mandato Summi Pontificis pro hoc tantum anno 2020.

 

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 25 marca 2020, Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

 

Robert Kard. Sarah

Prefekt

Arthur Roche

Arcybiskup Sekretarz

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Airam
W tramwajach i autobusach może być zajęta połowa siedzeń. W kościołach parafialnych , katedrach i bazylikach może uczestniczyć we mszy 5 OSÓB. Zastanawiam się czyjego autorstwa jest ten szatański pomysł? Zastanawiam się również czy EP brał udział w negocjacjach z rządem dotyczących ilości wiernych na mszach? Dziwi mnie spolegliwość Komisji Episkopatu.
Hazet
Chwała Kapłanom którzy w tych czasach udzielają Sakramentów po kryjomu. Czyżby Kościół schodził do katakumb?
AndrzejBR
Sedewakantyści się mylą! - mamy Papieża i to Polaka, ale w przeciwieństwie do tych dwu w Watykanie, którzy się wzajemnie wykluczają, a jednak sa uznawani za takowych, tak ten nasz jest zupełnie nie uznawany nawet za Katolika, ale głosi rzeczy jak prawdziwa ''exkatedra''! - nazwiska nie wymienię bo kto wie, ten nie potrzebuje, a kto nie wie to niech spyta pierwszego lepszego tzw. salezjanina . . . albo jedzie do Poznania!
czas na sprząt
Gdy Kościół jest święty, ferment przychodzi z zewnątrz, gdy Kościół jest nieświęty, ferment powstaje wewnątrz niego - Abp Fulton Sheen
Murem
@Hej 1. Nikt nad szczepionką SARS poważnie nie pracował, bo SARS był słabo zbadany, jeśli w ogóle wirus istniał. 2. Każde +10stC to odpowiednio krótszy czas życia wirusa na powierzchniach i w powietrzu. 3. Lek na chorobę COVID19, czyli lek na co? Jakie są objawy kliniczne COVID19? Na jakiej podstawie się ją stwierdza, czy może na podstawie wadliwego szacunkowego testu RNA, który w wielu przypadkach wykazuje, że osoby bez żadnych objawów klinicznych są rzekomo nosicielami potencjalnie groźnego wirusa? Na podstawie obrazu płuc, który może być zmieniony nawet u zupełnie zdrowej osoby? Aktywiści zrobili akcję: "Powiedz prawdę medykowi", czy coś w tym stylu. A kiedy lekarze i biolodzy powiedzą prawdę pacjentom o szkodliwości toksycznych leków antywirusowych i szczepionek? Prawdę o SARSCoV2, czy zagraża w ukryty sposób ludziom zdrowym? Czy obecna panika w służbie zdrowia jest uczciwa? Czy na przykładzie Włoch nie odbija się na życiu i zdrowiu pacjentów?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY