Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 26 MAJA
Św. Filipa Neri
Św. Filipa Neri
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Ewelina, Marianna, Paulina
 

Watykan w obronie życia Vincenta Lamberta. Jego karmienie „koniecznym obowiązkiem”

Data publikacji: 2019-05-23 17:10
Data aktualizacji: 2019-05-23 17:21:00
WIADOMOŚCI
euronews (en français)/YouTube

Pożywienie i woda stanowią zasadniczą formę opieki konieczną do życia. Zaprzestanie dostarczania ich pacjentowi oznacza porzucenie chorego. Watykan przypomina o tym odnosząc się do dramatu Vincenta Lamberta, którego dalszy los stoi wciąż pod wielkim znakiem zapytania.

 

W sprawie 42-letniego Francuza, którego lekarze skazali na śmierć głodową głos zabrały dwie watykańskie instytucje zajmujące się życiem: Papieska Akademia Pro Vita oraz Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Ich przewodniczący, we wspólnym komunikacie, przypominają, że „zaprzestanie karmienia i nawadniania chorego stanowi poważne łamanie ludzkiej godności”. Wskazują zarazem, że nawet bardzo poważny stan pacjenta w żadnej mierze nie odbiera mu jego godności oraz podstawowego prawa do życia i leczenia. Podawanie choremu pożywienia nigdy nie jest irracjonalnym uporem terapeutycznym, dopóty organizm jest w stanie przyjmować pokarm i wodę, chyba że prowokuje to u chorego straszliwe cierpienie i szkodliwe dla niego efekty. 

 

Papieskie instytucje broniące życia podkreślają, że przypadek Vincenta Lamberta jest formą porzucenia chorego, bazującą na bezdusznym osądzie jakości jego życia. Jest to wyraz kultury odrzucenia, która selekcjonuje osoby najbardziej kruche i bezbronne nie uznając ich wyjątkowości i ogromnej wartości. Watykan przypomina, że dalsze żywienie Lamberta jest „koniecznym obowiązkiem”. Zapewnia też o modlitwie w jego intencji papieża Franciszka i całego Kościoła.

 

Także we Francji mnożą się modlitewne inicjatywy. Przed szpitalem w Reims trwa nieprzerwanie pikieta przyjaciół Lamberta, którzy domagają się przeniesienia go do specjalistycznej struktury. Siedem ośrodków wyraziło gotowość przyjęcia sparaliżowanego mężczyzny. Mimo że proszą o to jego rodzice, nie zgadza się na to jego żona, która, będąc opiekunką prawną Vincenta, domaga się jego eutanazji.

 

Kobieta przez swego prawnika żąda także zaprzestania publikowania w mediach nagrać z jej mężem, a za ich nagrywanie i udostępnianie grozi sądem. Udostępnione do tej pory filmy obejrzały miliony ludzi na całym świecie. Widać na nich wyraźnie, że Vincent nie jest podłączony do żadnych maszyn podtrzymujących życie. Nie znajduje się też w fazie terminalnej, nie jest w śpiączce, ale w stanie minimalnej świadomości. Co ważne, zachował zdolność przełykania i wokalizacji, reaguje na bodźce, rusza oczami, płacze, odczuwa ból. Zadaje to kłam twierdzeniu, że stosowana jest wobec niego uporczywa terapia.

 

 

Źródło: KAI, vaticannews.va

WMa

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
:(
Kid, jeśli ten człowiek jest w szpitalu,to czynności, o których piszesz, w większości zobowiązany jest wykonywać szpital. Nie znamy tej żony i całej sytuacji. Może rzeczywiście potrzebuje pomocy, a może po prostu jest podła lub ma jakiś interes,w tym, by się go pozbyć? Tego nie wiemy. Natomiast każdy powinien wiedzieć, że jeżeli człowiek oddycha, może przełykać i wydaje dźwięki, to żyje i jako taki powinien być pojony i karmiony. Nie żyje maleńki Evans, a teraz kolejna ofiara?
trooper
Co ważne, zachował zdolność przełykania i wokalizacji, reaguje na bodźce, rusza oczami, płacze, odczuwa ból. Zadaje to kłam twierdzeniu, że stosowana jest wobec niego uporczywa terapia. Jeśli to prawda to ta jego żona chce go zabić i tyle.
kid
Kiedy kobieta nie chce być matką - aborcja. Nie pomyśli o oddaniu dziecka do adopcji. Kiedy kobieta nie chce być żoną - eutanazja. Dlaczego nie rozwód? W tym wypadku rozwód byłby wyborem mniejszego zła. Żona Vincenta ma prawo czuć się przytłoczona - czy otrzymuje pomoc psychologiczną? Czy ktoś choć częściowo wyręcza ją w obowiązkach? Ludzie się modlą, rodzice płaczą - ale czy ktoś choć raz pójdzie przewinąć Vincenta, umyć go, przewrócić na drugą stronę? Gdyby każdy z tych pikietujących choć raz zaszedł do tego szpitala i pomógł w opiece nad Vincentem, to po pierwsze zrozumiałby jego żonę, a po drugie z takim wsparciem eutanacja przestałaby jawić się jako jedyne rozwiązanie. Nie tylko Vincent potrzebuje pomocy - jego żona również!
alo
Trzeba jasno i zdecydowanie stawać w obronie życia każdego człowieka! Nie dla eutanazji!