Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 19 MARCA
Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
Imieniny obchodzą:
Bogdan, Józef, Józefina
 

Watykański Sekretarz Stanu do polskich biskupów o jedności z Rzymem i społecznym pojednaniu

Data publikacji: 2019-03-14 07:01
Data aktualizacji: 2019-03-15 06:42:00
RELIGIA
Fot. Krystian Maj / Forum

Watykański Sekretarz Stanu kardynał Pietro Parolin wezwał polskich hierarchów do przeciwdziałania tendencjom indywidualistycznym, separatystycznym i nacjonalistycznym. W oświadczeniu z okazji 100-lecia reaktywowania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską zwrócił też uwagę na potrzebę zachowania jedności z Rzymem.

 

Szef watykańskiej dyplomacji powiedział polskim biskupom, że dzięki niestrudzonej posłudze duchownych, sióstr zakonnych i wiernych, Polska zasłużyła na tytuł „Polonia semper fidelis”.

 

– Drodzy bracia, waszym zadaniem jest podtrzymywanie tego dziedzictwa, ocalenie i umacnianie tej bogatej spuścizny. Zadanie to jest niezbędne, aby chrześcijańska tożsamość Polski miała nie tylko przeszłość i teraźniejszość, ale także przyszłość – zaznaczył.

 

W przemówieniu skierowanym do polskich hierarchów kardynał zauważył, że  pierwszemu zgromadzeniu biskupów polskich przewodniczył w 1919 r. jako przedstawiciel Watykanu arcybiskup Achille Ratti (przyszły papież Pius XI). Mówił on o polskiej tradycji wierności papiestwu.   

 

Nawiązując do „znamiennej obecności” przedstawiciela Rzymu na pierwszym zgromadzeniu biskupów w odrodzonej Rzeczypospolitej w 1919 roku, kardynał Parolin podkreślił znaczenie „komunii ze Stolicą Piotrową i wierności Biskupowi Rzymskiemu”.

 

Zwrócił uwagę na polską tradycję wierności papiestwu. – Jest to, jak wiemy, warunkiem jedności wspólnoty kościelnej, bo Następca Piotra jest trwałą i widzialną zasadą i fundamentem jedności wiary i komunii – oświadczył kard. Parolin.

 

– Jedność z papieżem gwarantuje także wolność w obliczu światowych potęg i szczególnych grup interesu – podkreślał Parolin. Zauważał również, że jedność gwarantuje otwartość na Kościół powszechny i chroni przed zamknięciem i wykorzystaniem przez frakcje.  

Kardynał Pietro Parolin wraz z arcybiskupem Salvatore Pennacchio i kard. Kazimierzem Nyczem koncelebrował mszę w intencji papieża. Uroczystości wiązały się też z rocznicą wyboru Franciszka na Stolicę Piotrową. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz Rzeczypospolitej Polskiej. 

 

Szef watykańskiej dyplomacji przestrzegł przed zapominaniem Europy o jej chrześcijańskich korzeniach i przed coraz silniejszymi wpływami „indywidualistycznymi, nacjonalistycznymi i separatystycznymi” mogącymi doprowadzić do utraty „zgody na kontynencie osiągniętej przy dużych kosztach” w obliczu „rosnących wpływów indywidualistycznych, nacjonalistycznych i separatystycznych”.

 

Dodał, że Kościół bardziej niż kiedykolwiek wcześniej powinien służyć społecznej jedności i pojednaniu. Dostojnik podkreślił, że także Polska potrzebuje pomocy Kościoła w budowaniu narodowej zgody.

 

Przywołał słowa świętego Jana Pawła II skierowane do episkopatu Polski w 1993 roku. Jak mówił wówczas papież-Polak „w obecnej sytuacji Polski naznaczonej głębokimi podziałami, sporami i konfliktami różnego rodzaju, ważnym zadaniem Kościoła jest budowanie jedności, zgody oraz budzenie nadwątlonej nadziei. Polacy muszą nauczyć się prowadzić z sobą dialog w prawdzie i z poszanowaniem godności własnej i partnera, różniąc się między sobą, a nie stając się przez to dla siebie wrogami”.

 

Sekretarz Stanu mówił też – za papieżem Franciszkiem – o „zjednoczeniu w różnorodności” stanowiącym  jedyną katolicką drogę do jedności. –Taki jest duch katolicki, duch chrześcijański: jednoczenie się w zróżnicowaniu. Taka jest droga Jezusa! – zaznaczył.

 

Źródła: cruxnow.com., KAI

AS

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Andrzej BR
Watykan jest osobnym Państwem, siedzibą Papiestwa! Przenosząc Papieża z Watykanu do Rzymu, staje się wtedy tylko jednym z wielu Biskupów. Ta sprytna podmianka, stanie się kamieniem węgielnym RUINY KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO! A te Apele Kardynała są jak piasek rzucany w oczy, jak syk kobry hipnotyzującej swą ofiarę! Papież ma Trójwładzę nad Światem, a Biskup Rzymu musi być w łączności z Papieżem, ale przecież tam na Watykanie go nie ma, więc wnioski rzucają się nam w oczy same i to pomimo piasku . . .
iskierka
Warto przypomnieć Reformatorom rzymskim, że Papież zobowiązany jest STRZEC SKARBU KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO - DEPOZYTU WIARY a jeśli ulega pokusom EKSPERYMENTÓW i podszeptom złych doradców to musi się liczyć , że OWCE pozostaną zgodnie z radą p. Franciszka przy głosie SUBIEKTYWNYCH SUMIEŃ odpowiadających na WEZWANIE samego Jezusa Chrystusa wzywającego do czujności i WIERNOŚCI.
iskierka
Parolin podkreślił znaczenie komunii ze Stolicą Piotrową i wierności Biskupowi Rzymskiemu. Skoro tak często słyszymy, że jako wierni mamy podjąć wysiłek intelektualny i włączać się w DEBATOWANIE nad RUINĄ tego co widzimy i tego do nas dociera z Watykanu to warto zapytać i uporządkować idący przekaz i wezwanie do wierności. Dopiero co Kard. Maradiaga zapowiedział, że nie będzie piramidalnej struktury i papieża na "wierzchołku". Następcą Św.Piotra jest Papież z którym wierni obowiązani są być w jedności. To, że Papież pełni TEŻ obowiązki Biskupa dla Rzymu - diecezji jest wtórne. Należy domniemywać, że dla dobra ekumenicznego postępu i reform tytuł PAPIEŻA zostanie zastąpiony kolegialnym słowem biskup - jeden z WIELU różnych denominacji i religii. Jeśli czeka nas DECENTRALIZACJA, DEMOKRACJA , RÓŻNORODNOŚĆ DOKTRYN, różnorodność DEBAT i opinii , wielość synodów w tematach globalnych ONZ to nie może już ponad wszystkimi być Papież jako PIERWSZY najważniejszy.
lil
czy chodzi im o zerwanie Konkordatu ?
Maria
?zjednoczenie w różnorodności? ,,taka jest droga Jezusa"......Cóż to za nowomowa? Jezus mówił: ,,JA JESTEM DROGĄ I PRAWDĄ, I ŻYCIEM?J 14, 6Kto sądzi inaczej usłyszy ?Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie po lewicy: .?Mt 25, 41Jezus nas ostrzega: ?Baczcie, aby kto was nie zagarnął w niewolę przez tę filozofię będącą czczym oszustwem, opartą na ludzkiej tylko tradycji, na żywiołach świata, a nie na Chrystusie.?Kol 2, 8