Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 23 MAJA
Św. Leoncjusza, biskupa
Św. Leoncjusza, biskupa
Imieniny obchodzą:
Emilia, Iwona, Iwa
 

Watykański Sekretarz Stanu do polskich biskupów o jedności z Rzymem i społecznym pojednaniu

Data publikacji: 2019-03-14 07:01
Data aktualizacji: 2019-03-15 06:42:00
RELIGIA
Fot. Krystian Maj / Forum

Watykański Sekretarz Stanu kardynał Pietro Parolin wezwał polskich hierarchów do przeciwdziałania tendencjom indywidualistycznym, separatystycznym i nacjonalistycznym. W oświadczeniu z okazji 100-lecia reaktywowania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską zwrócił też uwagę na potrzebę zachowania jedności z Rzymem.

 

Szef watykańskiej dyplomacji powiedział polskim biskupom, że dzięki niestrudzonej posłudze duchownych, sióstr zakonnych i wiernych, Polska zasłużyła na tytuł „Polonia semper fidelis”.

 

– Drodzy bracia, waszym zadaniem jest podtrzymywanie tego dziedzictwa, ocalenie i umacnianie tej bogatej spuścizny. Zadanie to jest niezbędne, aby chrześcijańska tożsamość Polski miała nie tylko przeszłość i teraźniejszość, ale także przyszłość – zaznaczył.

 

W przemówieniu skierowanym do polskich hierarchów kardynał zauważył, że  pierwszemu zgromadzeniu biskupów polskich przewodniczył w 1919 r. jako przedstawiciel Watykanu arcybiskup Achille Ratti (przyszły papież Pius XI). Mówił on o polskiej tradycji wierności papiestwu.   

 

Nawiązując do „znamiennej obecności” przedstawiciela Rzymu na pierwszym zgromadzeniu biskupów w odrodzonej Rzeczypospolitej w 1919 roku, kardynał Parolin podkreślił znaczenie „komunii ze Stolicą Piotrową i wierności Biskupowi Rzymskiemu”.

 

Zwrócił uwagę na polską tradycję wierności papiestwu. – Jest to, jak wiemy, warunkiem jedności wspólnoty kościelnej, bo Następca Piotra jest trwałą i widzialną zasadą i fundamentem jedności wiary i komunii – oświadczył kard. Parolin.

 

– Jedność z papieżem gwarantuje także wolność w obliczu światowych potęg i szczególnych grup interesu – podkreślał Parolin. Zauważał również, że jedność gwarantuje otwartość na Kościół powszechny i chroni przed zamknięciem i wykorzystaniem przez frakcje.  

Kardynał Pietro Parolin wraz z arcybiskupem Salvatore Pennacchio i kard. Kazimierzem Nyczem koncelebrował mszę w intencji papieża. Uroczystości wiązały się też z rocznicą wyboru Franciszka na Stolicę Piotrową. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz Rzeczypospolitej Polskiej. 

 

Szef watykańskiej dyplomacji przestrzegł przed zapominaniem Europy o jej chrześcijańskich korzeniach i przed coraz silniejszymi wpływami „indywidualistycznymi, nacjonalistycznymi i separatystycznymi” mogącymi doprowadzić do utraty „zgody na kontynencie osiągniętej przy dużych kosztach” w obliczu „rosnących wpływów indywidualistycznych, nacjonalistycznych i separatystycznych”.

 

Dodał, że Kościół bardziej niż kiedykolwiek wcześniej powinien służyć społecznej jedności i pojednaniu. Dostojnik podkreślił, że także Polska potrzebuje pomocy Kościoła w budowaniu narodowej zgody.

 

Przywołał słowa świętego Jana Pawła II skierowane do episkopatu Polski w 1993 roku. Jak mówił wówczas papież-Polak „w obecnej sytuacji Polski naznaczonej głębokimi podziałami, sporami i konfliktami różnego rodzaju, ważnym zadaniem Kościoła jest budowanie jedności, zgody oraz budzenie nadwątlonej nadziei. Polacy muszą nauczyć się prowadzić z sobą dialog w prawdzie i z poszanowaniem godności własnej i partnera, różniąc się między sobą, a nie stając się przez to dla siebie wrogami”.

 

Sekretarz Stanu mówił też – za papieżem Franciszkiem – o „zjednoczeniu w różnorodności” stanowiącym  jedyną katolicką drogę do jedności. –Taki jest duch katolicki, duch chrześcijański: jednoczenie się w zróżnicowaniu. Taka jest droga Jezusa! – zaznaczył.

 

Źródła: cruxnow.com., KAI

AS

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Andrzej BR
Watykan jest osobnym Państwem, siedzibą Papiestwa! Przenosząc Papieża z Watykanu do Rzymu, staje się wtedy tylko jednym z wielu Biskupów. Ta sprytna podmianka, stanie się kamieniem węgielnym RUINY KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO! A te Apele Kardynała są jak piasek rzucany w oczy, jak syk kobry hipnotyzującej swą ofiarę! Papież ma Trójwładzę nad Światem, a Biskup Rzymu musi być w łączności z Papieżem, ale przecież tam na Watykanie go nie ma, więc wnioski rzucają się nam w oczy same i to pomimo piasku . . .
iskierka
Warto przypomnieć Reformatorom rzymskim, że Papież zobowiązany jest STRZEC SKARBU KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO - DEPOZYTU WIARY a jeśli ulega pokusom EKSPERYMENTÓW i podszeptom złych doradców to musi się liczyć , że OWCE pozostaną zgodnie z radą p. Franciszka przy głosie SUBIEKTYWNYCH SUMIEŃ odpowiadających na WEZWANIE samego Jezusa Chrystusa wzywającego do czujności i WIERNOŚCI.
iskierka
Parolin podkreślił znaczenie komunii ze Stolicą Piotrową i wierności Biskupowi Rzymskiemu. Skoro tak często słyszymy, że jako wierni mamy podjąć wysiłek intelektualny i włączać się w DEBATOWANIE nad RUINĄ tego co widzimy i tego do nas dociera z Watykanu to warto zapytać i uporządkować idący przekaz i wezwanie do wierności. Dopiero co Kard. Maradiaga zapowiedział, że nie będzie piramidalnej struktury i papieża na "wierzchołku". Następcą Św.Piotra jest Papież z którym wierni obowiązani są być w jedności. To, że Papież pełni TEŻ obowiązki Biskupa dla Rzymu - diecezji jest wtórne. Należy domniemywać, że dla dobra ekumenicznego postępu i reform tytuł PAPIEŻA zostanie zastąpiony kolegialnym słowem biskup - jeden z WIELU różnych denominacji i religii. Jeśli czeka nas DECENTRALIZACJA, DEMOKRACJA , RÓŻNORODNOŚĆ DOKTRYN, różnorodność DEBAT i opinii , wielość synodów w tematach globalnych ONZ to nie może już ponad wszystkimi być Papież jako PIERWSZY najważniejszy.
lil
czy chodzi im o zerwanie Konkordatu ?
Maria
?zjednoczenie w różnorodności? ,,taka jest droga Jezusa"......Cóż to za nowomowa? Jezus mówił: ,,JA JESTEM DROGĄ I PRAWDĄ, I ŻYCIEM?J 14, 6Kto sądzi inaczej usłyszy ?Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie po lewicy: .?Mt 25, 41Jezus nas ostrzega: ?Baczcie, aby kto was nie zagarnął w niewolę przez tę filozofię będącą czczym oszustwem, opartą na ludzkiej tylko tradycji, na żywiołach świata, a nie na Chrystusie.?Kol 2, 8