Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 STYCZNIA
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 

Ważny komunikat Ministerstw Zdrowia! Chodzi o pogrzeby i kremację zmarłych na COVID

Data publikacji: 2020-11-26 15:00
Data aktualizacji: 2020-11-26 14:35:00
WIADOMOŚCI
źródło: pixabay.com

Według obecnych regulacji prawnych nie ma zakazu wprowadzania ciała do kościoła. W ostatnim czasie pojawiły się wątpliwości związane z pochówkiem osób zakażonych COVID-19. Dotyczyły głównie dwóch przypadków: czy istnieje obowiązek kremacji ciała oraz czy trumnę z ciałem zmarłego zakażonego koronawirusem można umieścić w kościele podczas Mszy Świętej.

 

Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwo Zdrowia wyjaśnił, że żaden z obecnie obowiązujących przepisów prawa w Polsce nie narzuca formy pochowania w przypadku zgonu na COVID-19, co oznacza, że zwłoki analogicznie jak w przypadku wytycznych WHO, mogą zostać złożone w trumnie bądź w formie spopielonych szczątków w urnie, a następnie pochowane. Dodaje, że przepisy nie nakładają także obowiązku natychmiastowego pochowania zwłok, tak jak w przypadku innych chorób zakaźnych, gdzie zwłoki powinny być pochowane w ciągu 24 godzin od chwili zgonu.

 

Ministerstwo zdrowia nie ma przeciwwskazań – z punktu widzenia sanitarno-epidemiologicznego – aby trumna ze zwłokami osoby zakażonej wirusem SARS-CoV-2, mogła być wprowadzona do kaplicy czy kościoła, celem ceremonii pogrzebowej czy czuwania, niemniej jednak zgodnie z dotychczasowymi przepisami po złożeniu zwłok w trumnie i przymocowaniu wieka trumny nie wolno otwierać (§ 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi Dz.U. Nr 153, poz. 1783).

 

Wyżej wymienione rozporządzenie nie przesądza jednoznacznie o zakazie dokonywania czynności ubierania zwłok, i kto to ma robić. Ciało zmarłego można zatem, przy zachowaniu środków ostrożności, dezynfekcji oraz zasad dystansu, o których mowa w rozporządzeniu przygotować do pogrzebu – informuje resort zdrowia w przesłanym oświadczeniu do Radia Plus Radom.

 

Zgodnie z par. 5a ust. 1 pkt. 2 i 3 wyżej cytowanego rozporządzenia należy odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności należy zachować szczególne środki ostrożności oraz unikać ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok.

 

W świetle ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2020 r. poz. 295), podmiot leczniczy wykonujący działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne zobowiązany jest do należytego przygotowania zwłok poprzez ich umycie i okrycie, z zachowaniem godności należnej osobie zmarłej, w celu ich wydania osobie lub instytucji uprawnionej do ich pochowania. Należy zauważyć, że czynności te nie stanowią przygotowania zwłok zmarłego pacjenta do pochowania.

 

KAI

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Polka
Mój wujek zmarł na serce, ponieważ miał test dodatni wpisali mu w akcie zgonu covid. Rodzinie kazano zwłoki albo pochować w ciągu 24h albo skremować. Jak zaczęli przeciwko temu protestować to odmówiono im prawa do przygotowania ciała do pogrzebu, powiedziano, że wujek będzie pochowany w piżamie i worku w którym został zabrany z domu. W skutek nacisku rodzina ustąpiła i skremowano go. Przykre... Bardzo przykre i bolesne to co się dzieje
Jan Białopiotr
Dzięki za ten artykuł, bo to, co się dzieje w wyniku niejasnej gmatwaniny przepisów poplątanych z konferencjami prasowymi woła o pomstę do nieba.
zbigniew
zatem gdzie na sile przymuszono rodziny do spopielania zmarlych pozbawiono uroczystosci pogrzebowych zgdnie z wiara nalezy podac instytucje podlegle rzadowi do Sadu i domagac sie zadoscuczynienia i mamy przyklad jak tworzy sie bezprawie wirusowe o maski podczas porodu maski na sile maski celem ogeaniczenia dostepu tlenu przeciez kazdy to wie ze siada wtedy system odpornoscowy i niedokrwienie itp
@123
Serio tak robia? A co, ten nieboszczyk na kogos nachucha,czy co? Kto to wymyslil.
123
Czyli nie ma konieczności, jak to jest praktykowane pakowania ciała do plastikowego orka razem z prześcieradłem, wenflonami itp. sprzętem którego obecnie się nie usuwa, następnie zalewania zwłok płynem dezynfekcyjnym i przekazywania takiego worka z cała wymienioną zawartością do spalenia. W konsekwencji rodzina otrzymuje jedynie urnę z prochami. Czy dobrze zrozumiałem?