Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 04 SIERPNIA
Św. Jana Marii Vianneya 
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
Imieniny obchodzą:
Alfred, Dominik, Protazy
 

Ważny wyrok NSA: dziecko w akcie urodzenia nie może mieć wpisanych rodziców tej samej płci

Data publikacji: 2019-12-02 17:00
Data aktualizacji: 2019-12-02 20:00:00
WIADOMOŚCI
Fot. Pixabay

Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę stwierdzającą, że nie jest możliwe wpisanie w akcie urodzenia dziecka zamiast ojca osoby, która nie jest mężczyzną. Transkrypcja następuje w dosłownym brzmieniu, a to nie jest możliwe w przypadku przypisania rodzicielstwa dwóm kobietom lub dwóm mężczyznom, jest to bowiem związek nieznany w polskim prawie, a więc z nim sprzeczny – orzekł NSA.

 

Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił jednocześnie w uzasadnieniu tej uchwały, że nie można uzależniać otrzymania polskiego obywatelstwa przez dziecko urodzone za granicą od uprzedniej czynności wpisania (transkrypcji) zagranicznego aktu urodzenia do polskich akt stanu cywilnego.

Sprawa rozpatrywana na wokandzie NSA pojawiła się w związku z rozpatrywaną przez NSA kilka miesięcy temu skargą kasacyjną kobiety, której kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Piasecznie odmówił wpisania (transkrypcji) do polskich ksiąg aktu urodzenia jej syna, który przyszedł na świat w Londynie w 2015 r.

W akcie urodzenia jako rodzice wpisane były dwie kobiety. Odmowę USC podtrzymał wojewoda mazowiecki, a skargę na taką odmowę w październiku 2016 r. oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

NSA wyjaśniał w komunikacie przed rozprawą, że pojawiła się konieczność rozstrzygnięcia „poważnych wątpliwości interpretacyjnych związanych z dopuszczalnością, na gruncie krajowego porządku prawnego, transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym to akcie, jako rodzice, zostały wpisane osoby tej samej płci”.

Podstawą prawną były przepisy Prawa o aktach stanu cywilnego w powiązaniu z zapisami Prawa prywatnego międzynarodowego.

NSA orzekł, że te przepisy w takim przypadku nie dopuszczają transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka. Zdaniem Sądu, transkrypcja następuje w dosłownym brzmieniu, a to nie jest możliwe w przypadku, gdy jako rodzice w zagranicznym dokumencie widnieją dwie kobiety lub dwaj mężczyźni. Taki zapis jest bowiem sprzeczny z obowiązującym w Polsce systemem prawnym w Polsce. W praktyce taki związek jest formalnie polskiemu prawu nieznany.

- Polskie ustawodawstwo nie zna innej kategorii rodzica – powiedział w uzasadnieniu poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego sędzia Jacek Chlebny. Dodał, że polski ustawodawca nie przewidział możliwości wpisania do polskiego aktu stanu cywilnego jako ojca osoby płci żeńskiej, a przepisy Prawa o aktach stanu cywilnego jako ojca zawsze wskazują mężczyznę.

 

 

Źródło: KAI/NSA, wpolityce.pl

RoM

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
trooper
@empiryk Przynajmniej jakieś konkretne rozwiązanie. Uważam jednak, że powinno być jakieś rozporządzenie co regulowało, by tę sprawę. Może być takie jakie zaproponował @empiryk
natala
Bardzo dobra decyzja. Mamy jednak w Polsce prawo i zgodnie z nim nie można zarejestrować dwóch kobiet ani dwóch mężczyzn jako rodziców dziecka. Bywa, że dziecko jest adoptowane, ale wtedy w dalszym ciągu ma swoich rodziców biologicznych kobietę i mężczyznę, choćby wychowywała je samotna mama. Najpierw dwie kobiety, a za chwilę będą trzy, cztery i pięć. Z rodziny zrobi się parodia. A drogie panie - trochę myślenia o dziecku, mniej egoizmu! Jak można narażać dziecko na tak dysfunkcyjną parodię rodziny?
@L
Dokładnie na tej samej zasadzie jedna z opisywanych dwóch kobiet powinna odpowiadać karnie za fałszywe zeznania.
L.
> zarejestrować noworodka oświadczając że ojcem jest jej piesek Azorek? Chyba najpierw badania genetyczne byłyby potrzebne, bo musiałoby dojść do 70 mutacji genetycznych, by genom psa był jakkolwiek zgodny z ludzkim. Takie oświadczenie jest nieprawdziwe, a kobieta odpowiadałaby karnie za fałszywe zeznania.
Dziobak
Co za homofobia! A nie, czekajcie... to normalność.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY