Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 01 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy od Dzieciątka Jezus - Doktora Kościoła
Św. Remigiusza, biskupa
Św. Teresy od Dzieciątka Jezus - Doktora Kościoła
Św. Remigiusza, biskupa
Imieniny obchodzą:
Teresa, Remigiusz, Danuta
 

WIARY GODNE II Czy istnieją dowody potwierdzające Zmartwychwstanie Chrystusa?

Data publikacji: 2020-06-28 19:15
Data aktualizacji: 2020-07-21 12:14:00

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest najbardziej fundamentalną prawdą chrześcijańskiej wiary. Ponieważ przekracza ona ludzkie pojmowanie i postrzeganie świata, w rzeczywistości nigdy nie poznamy rozstrzygających dowodów na zmartwychwstanie Naszego Pana. Możemy jednak poszukiwać przesłanek potwierdzających świadectwo o pustym grobie. Czy takie przesłanki istnieją? A jeśli tak, to jak się prezentują? Na kolejny odcinek programu "WIARY GODNE" zaprasza Tomasz Adamski.

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
o ile można wi
Czytałam raport dowódcy zmiany warty który zbliżał się w kierunku grobu .Widział z daleka idące kobiety i błysk światła w rejonie grobu. Podobno dokument taki ma kościół prawosławny.
Mika
@danutagidian - Ówczesne autorytety najpewniej były pewne swej racji, ale czy zawsze ją miały? Niemal cały rozwój ludzkości, nie tylko z ostatnich 2 tys. lat, zasadzał się na powątpiewaniu w opinie autorytetów. Prawda, wiara nie należy do świata namacalnego. Ale by ją wzbudzić potrzebne jest doświadczenie i zaufanie. Wierzymy np. we wierność współmałżonka, choć przecież 100-procentowej pewności nie mamy i często jej nawet nie szukamy. Bo okazał się godny zaufania, nigdy nie zawiódł, był lojalny, słowny, wykazał się odpornością na pokusy. Można też przyjąć dość pokrętną logikę Tertuliana: "Złożony w grobie zmartwychwstał ? to jest pewne, bo niemożliwe" ujmowaną dziś w zgrabną sentencję łacińską: "Credo, quia absurdum" - "Wierzę, ponieważ to absurd". No i jest też łacińska maksyma "Credendo vides" - "Uwierzyć znaczy zobaczyć". Tyle, że to dokładny opis działania autosugestii...
Należało by szukać innego określenia dla wiary!opierajac się na relacjach ówczesnych autorytetów nie mamy powodów do wątpienia!Wiara nie należy do czegoś namacalnego! Uwierzę gdy zobaczę! Czy to jest wiarą? Nie , faktem.Nie widzieli a uwierzyli! To jest fascynujące!!
Second
Mnie odnowil, uleczyl, wzmocnił.
Greg
Uczciwie poprowadzony wywód, zwłaszcza że padło stwierdzenie, iż rozstrzygających dowodów nie uzyskamy. Zgoda, są mocne przesłanki i poszlaki - choćby zdumiewający, nagły przypływ odwagi u apostołów i radykalna zmiana ich postawy. Ale nastąpiło to dopiero, gdy sami zobaczyli Jezusa, nie pod wpływem świadectwa kobiet czy faktu pustego grobu. Casus niewiernego Tomasza tylko to potwierdza. Brakuje mi wyjaśnienia, dlaczego najważniejsze wydarzenie w historii odbyło się tak... po cichu, bez naocznych świadków, bez - jakże ludziom potrzebnego - "znaku"? Wg Pisma Św. znaki takie miały miejsce i przy Narodzeniu, i przy śmierci na krzyżu. A tu - nic. Tylko odsunięty kamień. Swoją drogą zastanawiający fakt, bo przecież do apostołów Jezus przyszedł "pomimo drzwi zamkniętych". Jadł i pił z nimi, co ma ogromne znaczenie potwierdzające fakt, że żył - ale nie podjął już żadnej działalności, która potwierdziłaby ten fakt w szerszym gronie. Mamy świadectwo uczniów. Wystarczy?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY