Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Wielka Brytania: rośnie liczba dorosłych chcących przyjąć chrzest w Kościele katolickim

Data publikacji: 2019-03-14 19:00
Data aktualizacji: 2019-03-14 21:09:00
RELIGIA
fot. pixabay.com/Creative Commons CC0/Rosangelaresende

W Wielkiej Brytanii systematycznie rośnie liczba osób dorosłych przygotowujących się do chrztu w Kościele katolickim. Uczestniczą one w specjalnej formacji katechumenów prowadzonej we wszystkich diecezjach w kraju. Tylko w Katedrze Westminsterskiej w Londynie chrzest w tym roku przyjmie ponad 400 dorosłych osób.

 

Po okresie ewangelizacji i zasadniczego katechumenatu, który jest najdłuższym etapem drogi formacji, kandydaci do chrztu wchodzą w etap tzw. wybrania. Ceremonia z nim zawiązana odbywa się tradycyjnie na początku Wielkiego Postu, który stanowi ostatni etap przed sprawowaniem sakramentów wtajemniczenia w czasie Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę.

 

W katedrze w Westminsterze w ceremonii wybrania wzięło udział ponad 400 osób. 200 z nich to katechumeni, czyli osoby, które nie były wcześniej ochrzczone, natomiast 219 kolejnych, to kandydaci ochrzczeni w innych wspólnotach chrześcijańskich, którzy dokonują nawrócenia, pragnąc pełnej jedności z Kościołem katolickim. Specjalnej liturgii sprawowanej dla dorosłych chcących przyjąć chrzest w Kościele katolickim przewodniczył kard. Vincent Nichols. Hierarcha podkreślał, że takie uroczystości pokazują, jak wiele dobrego Bóg czyni w brytyjskim społeczeństwie, wzbudzając nowych uczniów Chrystusa.

 

Podobne ceremonie wybrania odbyły się w innych diecezjach. W diecezji Clifron uczestniczyło w nich 47 osób, w tym 19 katechumenów, w Lancasterze - 32, w tym 17 katechumenów, a w Birmingham - 182.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Donata
Niestety, Msza posoborowa niewiele sie różni od nabożenstwa protestanckiego , a jesli dodamy nauczanie papieża Franciszka i Jego popularnosc, to mamy komplet. Chyba ze ten Chrzest odbywa się w starym rycie - wtedy szacun, bo i nauczanie inne!
Ioannes
@lil ma Pani prawo do swojego zdania, dostrzegam jedynie, że jest ono niezgodne z nauczaniem Kościoła Świętego.
lil do Ioannes
to mój pogląd ,mam prawo mieć takie zdanie
Piotr
..w jakim Kościele? przeglądałem własnie profil osoby na fb, oblepiony nieortodoksyjnymi cytatami Franciszka, okraszonymi jego zdjęciem z tęczową flagąchyba z dni młodzieży?. więc moje pytanie: w jakim Kościele zaobserwowano ten wzrost ? - chyba nie jest bezzasadne. Druga rzecz, która mnie zdumiała w tej informacji - połowa z pragnących przyjąć sakrament stanowią osoby ochrzczone już w innych wspólnotach chrześcijańskich. Zatem albo dziennikarze wykazali się ignorancją albo celowo wprowadzają w błąd to taka mania ekumenistów. Otóz chrzest wszczepia tylko i wyłącznie w Kościól katolicki niezależnie w jakiej heretyckiej "denominacji" został udzielony. można więc udzielać chrztu sub conditione ewentualnie jeśli są wątpliwości czy został udzielony w imię Trócy Przenajświętszej, a nie chrzcić ponownie. Benedykt XIV: " Ten, kto otrzymuje chrzest w rycie heretyckim, zostaje członkiem Kościoła katolickiego." Wiem, że 400 osób wygląda lepiej niż 200-choć to i tak dużo!
Ioannes
@lil, proszę nie wprowadzać czytelników w błąd. Zalecam lekturę chociażby św. Tomasza z Akwinu, doktora Kościoła.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY