Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 23 MAJA
Św. Leoncjusza, biskupa
Św. Leoncjusza, biskupa
Imieniny obchodzą:
Emilia, Iwona, Iwa
 

Wielki post – czas troski o duszę czy o zwierzęta i ciało?

Data publikacji: 2019-03-06 03:01
Data aktualizacji: 2019-03-06 21:22:00
RELIGIA
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Wielki post to czas nawrócenia i pokuty. Czy jednak rozumiemy je właściwie? Czy też traktujemy post bardziej jako okazję do praktykowania wegetarianizmu, schudnięcia czy podbudowania ego?


Idziesz po restauracji w piątek i zajmujesz swe miejsce przy stoliku. Patrzysz niecierpliwie, gdyż jesteś głodny. Wreszcie przychodzi kelner, lekko się uśmiecha i zapytuje o jedzenie. Standardowe, piątkowe – ryba, surówka. „Aaa – opcja wegetariańska” – uśmiecha się kelner. „Nie. Postna” – odpowiadasz życzliwie, ale stanowczo. Kelner oddala się czynić swą powinność. Tymczasem patrzy na ciebie dwójka gości z sąsiedniego stolika, z mieszaniną ciekawości i zakłopotania. Następnie wraca do swych kotletów.


Historia niby zwyczajna, a jednak oddająca prawdę o naszych postawach względem wielkiego postu. Część nie stosuje się do niego wcale, bo po co? Życie i tak jest trudne, więc po cóż go sobie jeszcze uprzykrzać – zapytują.


Cóż można im powiedzieć? Choćby to, co Pan Jezus po uzdrowieniu epileptyka – że istnieje rodzaj złych duchów, które wyrzuca się tylko modlitwą i postem [Mt 17,21]. To między innymi dlatego Kościół nakazuje piątkową wstrzemięźliwość od mięsa oraz powstrzymywania się od hucznych zabaw w okresach takich jak Wielki Post. Zachęca też do podejmowania wówczas szczególnie dobrowolnych wyrzeczeń, takich jak „nadmiarowe” ograniczenie jedzenia, picia czy niektórych innych przyjemności.


Post czy wegetarianizm?
Nie wszyscy jednak odrzucają całkowicie post. Jeszcze inni owszem praktykują go. To znaczy – wydaje się, że praktykują. Na przykład podoba im się okresowe niejedzenie mięsa. Są bowiem wegetarianami albo wegetarian podziwiają, ale jedzą mięso od czasu do czasu. W efekcie w powstrzymaniu się od jedzenia mięsa widzą krok w dobrą stronę. Wszak oszczędzi się cierpienia biednym zwierzakom.


Prawda jest jednak brutalna: nie o to w poście chodzi! To nie z powodu troski o zwierzęta wstrzymujemy się od spożywania mięsa w piątki czy Środę Popielcową. Nawet nie dlatego, byśmy uważali jedzenie mięsa za coś złego. Przeciwnie! Mięso jest jako takie dobrem. Jednak to właśnie w okresowym powstrzymaniu się od dobra w imię wyższych celów tkwi wartość postu.


Chrześcijańska asceza nie polega bowiem na odrzucaniu wartości stworzonego świata. Pamiętamy bowiem, że zgodnie z pradawnymi zwojami Xięgi Genesis Bóg stworzył świat jako dobry. Prawdziwe wyrzeczenie się stanowi rezygnację z czegoś dobrego. To właśnie dlatego jest ono godne szacunku.


Post czy dieta?
Istnieje jeszcze inna grupa ludzi uznających post za coś właściwego. Ci zaś widzą w nich rodzaj diety. Chwalą post, gdyż pozwala im na zrzucenie zbędnych kilogramów. Ich zdaniem warto trochę pocierpieć w imię wyższych celów. Ale zaraz! Jakich wyższych celów? Post chrześcijański wiąże się przecież z motywacją nadprzyrodzoną. Wyrzekam się dobra, by zbliżyć się do Boga, a nie po to, by schudnąć! Warto pamiętać, że nie chodzi tu o siłę wyrzeczenia czy natężenie cierpienia. Chodzi o motywację. Skromny post w imię miłości Boga jest o wiele ważniejszy niż wielki wysiłek czyniony w imię świeckich, jakkolwiek uzasadnionych, ideałów.


Post czy cierpiętnictwo?
Istnieje też grupa ludzi wierzących i podejmujących umartwienia w imię (jak twierdzą) zbliżenia się do Stwórcy. Wszystko na pozór wspaniale, istnieje jednak pewien szkopuł. Otóż cielesne cierpienia rekompensują sobie oni z nawiązką przyjemnościami pychy. „Ja poszczę! Ależ jestem wspaniały! A o ileż lepszy o tego ateusza, co to nie pości! Albo od tego modernisty, co pości tylko po to, by schudnąć, albo nie praktykuje przedpościa i suchych dni. Ja jestem prawdziwym katolikiem!”.


Z taką postawą wiąże się cierpiętnictwo, epatowanie swym cierpieniem, obnoszenie się z nim. Jak na to zareagować? Najlepiej niech autor zamilczy, bo jego marne słowa, skoro o takowej postawie wypowiedział się sam Chrystus Pan:


„Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.


[…] Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam, już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie”. [Mt 6, 1-6. 16-18].


Amen.

 


Marcin Jendrzejczak

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Natan
To wówczas, że zorganizuje 18-tkę z tańcami.
Anna
"Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach" Czy w Wielkim Poście można urządzać przyjęcia urodzinowe dzieciom? Mam z tym niemały problem. Jeśli dziecko przyzwyczaimy do tego, że obchodzi urodziny, zaprasza kolegów, koleżanki w Wielkim Poście, to gdy podrośnie i będzie chciało zorganizować 18-tkę z tańcami, to co wówczas?
klik
w dawnych kulturach o tej porze roku post był zawsze bo na przednówku kończyły się zapasy,dodano do niego element duchowy żeby go było łatwiej przeczekać ,dopiero obecnie post jest wymuszony i skupia się bardziej na duchowej stronie
ewa do Izydor O
cyt"Czy organizatorzy nie mogli by zastrzec zamknięcia tych punktów w Wielki Piątek" hm? a czy katolicy nawet w Wielki Piątek nie mogliby być wierni swoim zasadom?: ,taka okazja powalczyć z pokusą ,słabi w wierze wszystko chcą załatwić zakazami?
Izydor Oracz
Na rynkach wielu miast Polski powstają jarmarki wielkanocne. Na nich możemy spotkać grillowe stoiska, serwujące kiełbasy, szaszłyki itp. Czy organizatorzy nie mogli by zastrzec zamknięcia tych punktów w Wielki Piątek, by lewactwo nie miało narzędzie do obrażania uczuć religijnych. Drugie pytanie dotyczy piwa i wódki do śledzia w środę popielcową i Wielki Piątek. Oba te napoje towarzyszą nam od dawna piwo od wczesnego średniowiecza
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY